Protikorupční kalvárie finančníka Karla Janečka pokračuje

Úřednice Městského soudu v Praze nyní žádá po dvou členech správní rady Nadačního fondu pro boj proti korupci, aby doložili vzdělání.

S titulem Ph.D je Karel Janeček zapsán například v soudním rejstříku. Vyšší soudní úřednice přesto žádá opětovné doložení oprávněnosti užívaného titulu. foto: © ČTKČeská pozice

S titulem Ph.D je Karel Janeček zapsán například v soudním rejstříku. Vyšší soudní úřednice přesto žádá opětovné doložení oprávněnosti užívaného titulu.

Úsilí finančníka Karla Janečka o založení protikorupčního fondu opět narazilo u soudu. Již před několika týdny zapsání Nadační fondu pro boj proti korupci odmítla vyšší soudní úřednice Romana Janečková (shoda jmen) z důvodu, že prý nejde o veřejně prospěšnou činnost. Nyní dostala Janečková opět zapsání přiděleno a zdržuje. Tentokrát - už, nebo zatím - nemá pochybnosti o obecné prospěšnosti účelu nadačního fondu, ale o tom, zda dva členové správní rady, Karel Janeček a Tomáš Sedláček, mají skutečně tituly Ph.D a PhDr.

Od soudní úřednice Janečkové obdrželi 22. února oba protagonisté fondu výzvu, aby ve lhůtě patnácti dnů předložili soudu listinu prokazující udělení zmíněných titulů.  Zarážející je, že Karel Janeček je s tímto titulem už několik let uveden v soudním rejstříku u akciové společnosti RSJ, nebo u Nadačního fondu Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu. Ekonom Tomáš Sedláček s tímtéž titulem figuruje v rejstříku u Česko-německého fondu budoucnosti a u Centra ekonomických studií Vysoké školy ekonomie a managementu.

„Romana Janečková po obou pánech požaduje doložení listin prokazujících udělení uvedených titulů. Tyto listiny musejí být doloženy v ověřené kopii a jedná-li se o listinu v cizím jazyce, úředně přeloženy. U Tomáše Sedláčka předpokládám, že není nutné diplom překládat z latiny,“ sdělila ČESKÉ POZICE právní zástupkyně Nadačního fondu pro boj proti korupci Lenka Deverová, která je členkou Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.

„Znamená to, že jestliže při jiných shora uvedených zápisech po Janečkovi a Sedláčkovi příslušní soudní úředníci doložení uvedených titulů nepožadovali , pak rozhodovali chybně? Není totiž možné, aby oba postupy byly správné,“ podivuje se Deverová.

Nebo se jedná o záměr? Je trochu podivné, že věc dostala do agendy zase Romana Janečková. Že by opět chybička ve fungování soudu? „Podle přiloženého rozvrhu práce Městského soudu v Praze dostala Janečková poprvé nadační fond v souladu s rozvrhem (přidělení prvozápisů se váže na čísla jednací). V druhém případě měl nový Nadační fond pro boj proti korupci podle rozvrhu práce soudu podle čísla jednacího dostat někdo z kolektivu soudkyně Hany Albertové,“ tvrdí Deverová.  

Dokument: Usnesení Městského soudu v Praze, které požadu po Karlu Janečkovi a Tomáši Sedláčkovi doložení oprávněnosti užívaných titulů.

Rejstříkový soud v Praze zhruba před dvěma týdny překvapivě odmítl zaregistrovat Nadační fond proti korupci, který založil finančník Karel Janeček, šéf společnosti RSJ. Známý mladý podnikatel chtěl ze svých zdaněných peněz podporovat odvážné lidi, kteří se nebudou bát hledat důkazy a vystoupí proti ekonomicky významné korupci ve veřejné správě. Fond měl poskytovat „granty“ na investigativní činnost jednotlivců i odměny za odhalené případy korupce. Jenže soud mu tyto plány překazil s odůvodněním, že se nejedná o veřejně prospěšnou činnost. „Účel zřízeného nadačního fondu svým obsahem nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle ve smyslu zákona o nadacích a nadačních fondech,“ stojí v usnesení Městského soudu v Praze, které podepsala vyšší soudní úřednice Romana Janečková.

„Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné. Je smutná ukázka českého soudnictví, že někdo je schopen považovat boj proti korupci za obecně neprospěšný. To, že se vůbec může udát takové absurdní rozhodnutí – ať už z důvodu neznalosti soudního úředníka, nebo snad i z jiných důvodů - v plné nahotě ukazuje špatný právní stav v naší zemi a nadále zvýrazňuje kritickou nutnost občanských aktivit, včetně maximální angažovanosti v boji proti korupci,“ řekl tenkrát ČESKÉ POZICI Janeček.

Související články:

Počet příspěvků: 1, poslední 23.3.2011 01:47 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.