Protikorupční fond opět ve zbroji: „Stomilionová“ kauza Homolka

Předmětem podezření je pronájem skladů se zdravotnickým materiálem nacházejících se v areálu Nemocnice Na Homolce firmě Alseda.

Tisková konference Nadačního fondu proti korupci dne 4. října 2012. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Tisková konference Nadačního fondu proti korupci dne 4. října 2012.

Zanedlouho uplyne rok, co Nadační fond proti korupci (NFPK), jejž založil podnikatel Karel Janeček, začal kvůli podezřelým zakázkám v pražském dopravním podniku cupovat podnikatele Iva Rittiga (ODS) a advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal). Nyní fond otevřel novou frontu boje proti inkriminovaným advokátům a šedé eminenci ODS: pražskou Nemocnici Na Homolce.

Podle protikorupčního fondu nechala tato nemocnice vydělat za působení svého bývalého ředitele Vladimíra Dbalého na pronájmu vlastních skladů soukromé společnosti napojené na „šachtovce“, respektive Iva Rittiga. Podívejme se na celou věc podrobněji.

Rittigovi skladníci

Předmětem podezření protikorupčního fondu je pronájem skladů se zdravotnickým materiálem nacházejících se v areálu Nemocnice Na Homolce, do kterých jsou dodávané výrobky za účelem zásobování nemocnice (schéma dodavatel – provozovatel skladu – odběratel (nemocnice) přehledně znázorněno v příloze). Dodavatel do skladu dle smlouvy dodá smlouvou definované zboží (které je po dobu uskladnění zpravidla ve vlastnictví dodavatele, v průběhu uskladnění nebo při výdeji může přejít vlastnické právo na odběratele – tedy nemocnici), provozovateli skladu za uskladnění zboží a vedení skladu pak platí měsíčně odměnu.Fond vyvozuje, že nemocnice se přenecháním provozování skladů ve svém areálu soukromé firmě Alseda ročně připraví zhruba o sto milionů korun

Do konce června 2009 byla provozovatelem skladu a též jedním z dodavatelů firma Holte Medical, což je dceřiná společnost Nemocnice Na Homolce. Na začátku července 2009 však společnost Holte Medical v provozování skladů vystřídala firma Alseda (viz příloha), se kterou jsme již měli „tu čest“ například v kauzách kolem ČEZ a dopravního podniku v Praze a jež je právě s Rittigem spojována.

Alseda s nemocnicí podepsala smlouvu na nájem skladů na osm let. Firma nemocnici platí měsíční nájemné zhruba 140 tisíc korun a od jednotlivých dodavatelských firem (mimo jiné i od dceřiné firmy nemocnice Holte Medical) inkasuje peníze za uskladnění zboží a za vedení skladu. Měsíčně Alseda od dodavatelů dostane zaplaceno zhruba 8 milionů korun.

Protikorupční fond údajně disponuje materiály, jež dokládají výši měsíčních nákladů firmy Alseda na provoz skladů. Protikorupční fond vyvozuje, že Nemocnice Na Homolce se přenecháním provozování skladů ve svém areálu soukromé firmě Alseda měsíčně připraví o osm milionů, ročně pak zhruba o sto milionů korun. Fond ještě dodává, že dceřiná firma nemocnice Holte Medical, která předtím sklady provozovala, v jistém období Alsedě platila dva miliony korun měsíčně.      

Smlouvy mezi společností Alseda a jednotlivými dodavateli podle Janečkova fondu vyřizovala kancelář Šachta & Partners, která nemocnici současně poskytovala právní služby (od dubna do prosince roku 2009 za zhruba 10 milionů korun, a od ledna 2010 do dubna 2011 za 18 milionů korun).

Podle Davida Michala z kanceláře MSB Legal je to celé nesmysl. ČESKÉ POZICI napsal: „Nemocnice Na Homolce (NNH) pronajímá holé nebytové prostory soukromé společnosti za tržní nájem. V nich (a nejen v nich, ale i v dalších prostorech, které nepatří NNH) soukromá společnost provozuje konsignační sklady, jejichž provoz je po technické i personální stránce poměrně náročný. Za to od jiných soukromých společností dostává mezi nimi dohodnutou odměnu. Pokud bych mohl použít příměr, je to stejné, jako by někdo tvrdil, že pronajímatel, který pronajímá holou halu, přichází o finanční prostředky tím, že v té hale někdo jiný zařídil a provozuje pekárnu za účelem dosažení zisku.“

„Randákovské pojmy ‚vazby‘ a ‚vyvádění‘ je fakt pod mou úroveň komentovat, neslyšel jsem, že by někdo obviňoval jakoukoliv větší soukromou společnost proto, že její matka má sídlo na Kypru. Konečně připojuji konstatování, že jsme se jako advokátní kancelář nikdy nedostali do žádného střetu zájmů, ani v této věci, ani v jiných případech,“ doplnil Michal.

Paroubkův senátor

Příběh Nemocnice Na Homolce, který nyní protikorupční fond otevřel, má i druhou kapitolu, jež se týká bývalého ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého a jeho otce Vladimíra Dbalého st. Podle protikorupčního fondu se totiž Dbalý st. stal na konci roku 2009 majitelem firmy Acol, která vlastní nemovitosti v hodně zhruba 11 milionů korun. Na koupi části nemovitostí si podle NFPK například v roce 2009 společnost Acol vzala šestimilionový úvěr od firmy Alseda. To má podle fondu dokládat dokument o převodu majetkového podílu, který má NFPK k dispozici (viz příloha). Advokát Michal však tento dokument označuje za podvrh, který není podepsán a Dbalý uvádí, že majitelem firmy Acol není.

Bývalý ředitel nemocnice Dbalý je kandidátem na senátora v Praze 2 za Paroubkovu stranu Národní socialisté – levice 21. století

Na základě získaných dokumentů pak protikorupční fond říká: „Vladimír Dbalý st. mohl nabýt majetek ve výši 11 milionů korun účelově s tím, že faktickým zamýšleným příjemcem tohoto majetku mohl být jeho syn Vladimír Dbalý. Nabytí nemovitého majetku mohlo být odměnou Vladimíru Dbalému za jeho vstřícnost vůči některým obchodním partnerům Nemocnice Na Homolce (například pronájem skladu firmě Alseda) v období, kdy byl ředitelem nemocnice.“

Dodejme, že bývalý ředitel nemocnice Dbalý je kandidátem na senátora v Praze 2 za Paroubkovu stranu Národní socialisté – levice 21. století (NS-LEV 21). Jiří Paroubek se ke spekulacím kolem svého kandidáta vyjádřil takto: „MUDr. Vladimír Dbalý byl výborným ředitelem nemocnice, která byla opakovaně vyhlášena jako nejlepší v naší zemi. Zpochybňovat jej lacinými a vyčpělými argumenty je asi totéž, jako kdybych o panu Bernardovi řekl, že jeho pivovar vyrábí patoky, jen proto, že mi jeho pivo nechutná. O zakladateli Nadačního fondu proti korupci Karlu Janečkovi se toho už napsalo dost a dost, aby každému objektivnímu pozorovateli bylo jasné, že není ani vtělenou čistotou, a už vůbec ne vtělenou spravedlností. Nemá morální oprávnění k tomu, aby morálně posuzoval jiné.“

Podle analytika fondu Petra Soukenky by do 14 dnů mělo být kvůli této kauze podáno trestní oznámení.

knight Pro uplnost reakce zlodeje ... 8:32 6.10.2012
murdoch Zdravím, např. Zdravím, např.... 14:46 5.10.2012
Radek Pokorny Co mate na mysli? Co mate na mysli? 14:35 5.10.2012

Počet příspěvků: 43, poslední 9.10.2012 07:53 Zobrazuji posledních 43 příspěvků.