Protikorupční fond nenechá Drobilův případ zmizet do ztracena

Nadační fond finančníka Karla Janečka hledá renomovaného právníka pro audit a analýzu korupční kauzy na fondu životního prostředí.

Drobil si dost nadrobil, prohlásil Nadační fond proti korupci (NFPK) a vypsal výběrové řízení na právní kancelář. „Úkolem bude právní audit a analýza celé korupční kauzy exministra Drobila.“

Fond tím reaguje na nedávné kroky bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila, který 30. března prohlásil, že do dvou týdnů bude mít hotovou žalobu či trestní oznámení na bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Kvůli Michálkovým tajným nahrávkám o údajné korupci Drobil ze svého postu před Vánoci rezignoval.

Ne peníze, ale korupce smrdí. A ve smradu se špatně dýchá„Hledáme renomovaného právníka s erudicí a hlavně odvahou,“ říká finančník Karel Janeček, iniciátor založení fondu a jeden z donátorů. Dle něj není možné jen tak nečinně přihlížet zastrašování a nátlaku na lidi, kteří si zaslouží naši podporu a uznání. Člen správní rady nadačního fondu Stanislav Bernard ho doplňuje: „Budeme hlídat, aby významné korupční kauzy byly důkladně prošetřeny a dbát na to, aby nebyly jako vždy zameteny pod koberec. Ne peníze, ale korupce smrdí. A ve smradu se špatně dýchá.“

Podle svých stanov fond uděluje ceny za odhalení a prokázání korupce významného ekonomického dopadu. Prvními laureáty cen za odvahu se v minulém měsíci stali právě Libor Michálek a dále právník Ondřej Závodský, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb Ministerstva vnitra ČR. Michálek obdržel finanční odměnu ve výši 500 tisíc korun, Závodský 100 tisíc korun.

Předmětem činnosti Nadačního fondu proti korupci je vyvíjet tlak na odhalování korupční činnosti s významným ekonomickým dopadem ve veřejné správě, podporovat projekty odhalujících korupci a vyvíjet maximální snahu o dotahování zveřejněných případů korupce.