Protikoronavirová opatření dopadají různou měrou na obě pohlaví

„Může být užitečné začít si samotu více hýčkat a učit se být se sebou, aby to bylo člověku příjemné,“ říká v rozhovoru Eva Kozáková, psycholožka a spoluzakladatelka projektu Dělám, co můžu.

Eva Kozáková, psycholožka a spoluzakladatelka projektu Dělám, co můžu. foto: Terapie.cz

Eva Kozáková, psycholožka a spoluzakladatelka projektu Dělám, co můžu.

Eva Kozáková, psycholožka a spoluzakladatelka projektu Dělám, co můžu, v rozhovoru říká: „Ne všechno jde vyřešit, některé věci se musejí přijmout. I v tom může sdílení s psychoterapeutem pomoci. Terapie může ale být také cesta růstu, nejen cesta z krize. Třeba když nám chybí určitá svoboda, jak vedeme svůj život, že se nám opakují podobné problémy a cítíme se uvězněni ve skořápkách, kde je nám těsno, ale ještě nevíme, jak z nich ven. Důležitá je také nejen kvantita, ale především kvalita kontaktu.“

LIDOVÉ NOVINY: Co byste poradila člověku, který současnou situaci psychicky nezvládá? Existuje základní pravidlo psychohygieny?

KOZÁKOVÁ: Alespoň na nějakou chvíli odstranit zdroj stresu a zklidnit se. Netlačit. Stresorem může být cokoliv – sledování negativních zpráv, srovnávání se s ostatními, zahlcení prací nebo jen vlastními nároky na sebe, co všechno a jak bych to měla zvládat. Dále je důležité dělat něco, co člověka těší. Nejuniverzálnějším lékem je pohyb v přírodě, i městský park poslouží, pokud je les daleko. A taky laskavost k sobě i okolí. To je něco, co by se mělo učit už na školách.

LIDOVÉ NOVINY: S jakými problémy nejčastěji lidé vyhledávají terapeutickou pomoc v souvislosti s aktuální situací?

Je důležité dělat něco, co člověka těší. Nejuniverzálnějším lékem je pohyb v přírodě, i městský park poslouží, pokud je les daleko. A taky laskavost k sobě i okolí. To je něco, co by se mělo učit už na školách.

KOZÁKOVÁ: Typičtí klienti by se dali popsat v několika kategoriích. Za prvé ti, kteří přicházejí v reakci na aktuální situaci a trápí je úzkosti, vyčerpání, obavy, nejistota ohledně budoucnosti, vyrovnávání se se ztrátami a smrtí blízkých. Další skupinou jsou lidé, kteří měli problémy už dříve, ale koronavirová krize je zvýraznila a jejich strasti se zvětšují. Přicházejí také klienti, kteří mají více času na sebe, proto přemýšlejí o svém budoucím směřování. O tom, co od života chtějí, jak jej chtějí prožít a hledají průvodce.

LIDOVÉ NOVINY: Co je pro člověka signálem, že už má vyhledat odborníka?

KOZÁKOVÁ: Toto rozhodování je pro mnoho lidí obtížné, protože nám chybí jakýsi teploměr pro duši. Pokud se na terapii díváme jako na pomoc v náročném čase, je dobré přijít, když cítíme, že nám pocity přerůstají přes hlavu, jsme nešťastní, točíme se v kruzích svých myšlenek a emocí, které nikam nevedou.

Ne všechno ale jde vyřešit, některé věci se musejí přijmout. I v tom může sdílení s psychoterapeutem pomoci. Terapie může ale být také cesta růstu, nejen cesta z krize. Třeba když nám chybí určitá svoboda, jak vedeme svůj život, že se nám opakují podobné problémy a cítíme se uvězněni ve skořápkách, kde je nám těsno, ale ještě nevíme, jak z nich ven.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se vyrovnat se samotou, když se lidé nemohou vídat s přáteli či třeba s prarodiči?

Typičtí klienti by se dali popsat v několika kategoriích. Za prvé ti, kteří přicházejí v reakci na aktuální situaci a trápí je úzkosti, vyčerpání, obavy, nejistota ohledně budoucnosti, vyrovnávání se se ztrátami a smrtí blízkých. Další skupinou jsou lidé, kteří měli problémy už dříve, ale koronavirová krize je zvýraznila a jejich strasti se zvětšují.

KOZÁKOVÁ: Záleží na kontextu, samota má mnoho podob. Nejrychlejším řešením může být najít si jinou formu kontaktu s blízkými, ať telefonicky nebo přes internet. Někomu proti samotě pomáhá domácí mazlíček, který vnese do dne trochu radosti a péče.

Na druhou stranu může být užitečné si začít samotu více hýčkat a učit se být se sebou, aby to bylo člověku příjemné. Třeba se věnovat koníčkům, které naplňují a vyžadují soustředění. To v současnosti můžeme dost ztrácet tím, jak jsme neustále ve spojení se světem.Důležitá je také nejen kvantita, ale především kvalita kontaktu.

LIDOVÉ NOVINY: Jaká věková skupina zvládá koronakrizi nejhůře?

KOZÁKOVÁ: Z průzkumu vychází, že čím více času doma lidé tráví, tím hůře se cítí. Mladí lidé jsou často zavření doma, proto na ně může současná doba dopadat hůře. Když se ale podíváme na frekvenci problémů napříč věkem, zdá se, že jak mladí, tak senioři zvládají situaci lépe než lidé ve středním věku. Můžeme spekulovat, jestli za to může nejistota ohledně finančního zabezpečení sebe a rodiny, která zvýšeně dopadá na ty v produktivním věku.

LIDOVÉ NOVINY: Zhoršení psychického stavu častěji uvádějí v průzkumu ženy než muži. Čím to je?

Z průzkumu vychází, že čím více času doma lidé tráví, tím hůře se cítí. Mladí lidé jsou často zavření doma, proto na ně může současná doba dopadat hůře. Když se ale podíváme na frekvenci problémů napříč věkem, zdá se, že jak mladí, tak senioři zvládají situaci lépe než lidé ve středním věku.

KOZÁKOVÁ: Ženy celkově vyhledávají psychologickou pomoc častěji než muži, více o problémech mluví a umějí si je přiznat. Stále panuje klišé, že muž má být silný a vydržet, problémy má zvládnout sám. Muži zároveň páchají sebevraždu výrazně častěji než ženy. Takže psychické problémy mají, ale více se zdráhají se k nim přiznat, možná i před sebou. Muži možná také z tohoto důvodu raději volí koučování oproti terapii.

Dalším důvodem může být různá emoční reaktivita. A v neposlední řadě je možné, že protikoronavirová opatření dopadají různou měrou na obě pohlaví. Ženy bývají častěji doma s dětmi, když jsou školy zavřené, zatímco muži častěji chodí do práce bez výraznějších změn režimu, a jsou tak méně izolovaní.

Eva Kozáková (34)

  • Psycholožka a spoluzakladatelka organizace Dělám, co můžu. Ta nově spustila portál www.terapie.cz, který usnadňuje lidem najít vhodného terapeuta.
  • Od roku 2015 působí v Národním ústavu duševního zdraví, kde se věnuje individuální terapii zejména u pacientů s depresivními a úzkostnými obtížemi.
  • Zabývá se také schizofrenií a výzkumem v oblasti psychedelik.
  • Je členkou České psychedelické společnosti.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.