Proměna fenoménu MBA

Časopis The Economist vyhlásil nejlepší univerzity poskytující manažerské vzdělání MBA. Všímá si ale i změn, které patrně přijdou.

Titul MBA býval jízdenkou k zářné kariéře, ale fenomén manažerského vzdělávání ztrácí dech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Titul MBA býval jízdenkou k zářné kariéře, ale fenomén manažerského vzdělávání ztrácí dech. | foto: © ReutersČeská pozice
Titul MBA býval jízdenkou k zářné kariéře, ale fenomén manažerského vzdělávání ztrácí dech.

A je to opět tady. Prestižní ekonomický magazín The Economist vyhlásil už pojedenácté hodnocení 25 nejlepších vzdělávacích manažerských programů MBA, což je zkratka pro Master of Business Administration. V Česku bývala tři písmenka za jménem často vysmívána, ale často proto, že se pod manažerský „titul“ schovala řada lokálních škol bez pořádné (světové) akreditace. Rozličné garážové univerzity tak jen čile předstíraly, že učí byznysovou špičku dovednostem...

Ve světě je to stále ještě jinak, byť se doba mění a investice do studia MBA se již nemusejí zdaleka vždy vyplatit. To ale není případ lídrů žebříčku. První místo obhájilo Chicago se svou Booth School of Business, jež se do první trojky vešla v uplynulých čtyřech letech. Druhá je Dartmouth College (Tuck School of Business), třetí pak University of California, Berkeley (Haas School of Business).

Byznysovému světu dominují americké MBA školy, jichž je v první pětadvacítce hned šestnáct. Z evropských je nejvýše páté IESE ze Španělska, nejlepší v Asii je manažerský program od Hong Kong University.

Elitní světová čtvrtstovka patří pořád ke školám, které mohou „garantovat“, že se náklady na studium brzy vrátí. Podle statistik si manažerští absolventi Chicaga vylepší plat o 66 procent, dartmouthští o 78 procent a ti z Berkeley o 53 procent. Raketové nárůsty u své výplaty můžou očekávat i držitelé MBA diplomů ze španělského IESE (o 153 procent), z pařížské HEC (o 149 procent) a také z Hong Kongu (o 154 procent).

TOP 6 světových MBA programů

(Univerzita – průměrný roční plat po absolutoriu – průměrný nárůst platu)

  1. Chicago (Booth), USA – 115 079 dolarů (+66%)
  2. Dartmouth (Tuck), USA – 115 302 (+78%)
  3. California, Berkeley (Haas), USA – 116 045 (+53%)
  4. Virginia (Darden), USA – 109 335 (+69%)
  5. IESE, Španělsko – 117 260 (+153%)
  6. Harvard, USA – 124 085 (+50%)

Pramen: The Economist 2013

To jsou ty dobré zprávy; třeba ještě jako ty, jež uvádějí, že průměrný roční plat čerstvých absolventů většiny elitních institucí činí hodně nad sto tisíc dolarů (dva miliony korun). Nejvyšší průměrný plat po absolutoriu uvádí z TOP 25 australský Queensland (155 482 dolarů).

Neznámý faktor jménem MOOC

Ale jsou tu i negativa naznačující, že trh s MBA vzděláváním už nefunguje, jak bylo zvykem. Absolventi si nejsou tak jisti, zda se jim masivní vložené prostředky automaticky vrátí, a to nejen proto, že vystudovaných je zkrátka hodně.

Proměňují se i samotné programy MBA: existují specializace třeba na prodej luxusního zboží, ale i management prodeje vína a drahých destilátů.The Economist sestavil graf, jenž ukazuje vývoj počtu dostudovaných lékařů, právníků a manažerů v USA. Zatímco počet doktorů medicíny (M.D.) za posledních čtyřicet let vykresluje zhruba přímku a počet právníků se jen pozvolna zvyšuje, křivka absolventů byznysových programů připomíná sklon cesty na Sněžku. Lidí s ekonomickým vzděláním je v USA skoro čtyřnásobek oproti právníkům.

„Data z našeho posledního hodnocení full-time MBA kurzů ukazují, že průměrný [roční] základní plat absolventů činí 94 tisíc dolarů, což je kolem 1500 dolarů méně, než bylo před pěti lety,“ píše časopis na jiném místě. A co víc: k poklesu očekávaných mezd se přidalo i dražší školné. Ono vítězné Chicago (Booth) zvýšilo poplatky za studium o 17 tisíc dolarů oproti roku 2008; Harvard zvýšil nutnou investici do vzdělání o 25 tisíc dolarů.

Proměňují se i programy samotné, MBA školy místo obecných úvodů spíše cílí na nějaký segment, na specializaci: existují třeba MBA kurzy pro zdravotnictví, na prodej luxusního zboží, nebo dokonce i na management prodeje vína či drahých destilátů... Výzvou pro výuku MBA je užití hromadných kurzů Massive Open Online Courses (MOOC), o nichž ČESKÁ POZICE psala, ale o nichž nikdo přesně neví, jak vysoké školství promění. Sníží se ceny druhdy elitářských manažerských programů MBA? A kolik jich asi zanikne?

Počet příspěvků: 1, poslední 22.10.2013 02:10 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.