Ceska Pozice

Prognóza: volby letos nebudou, vláda nepadne, VV se rozloží

Předčasné volby nikdo z koalice nechce. Několik důvodů proti, jen jeden pro. 

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / V České republice padá vláda a trhy na to vůbec nereagovaly. Už nás nikdo nebere vážně. Tak si posteskl ve středu ráno jeden investiční bankéř v reakci na včerejší tah Věcí veřejných, které vyhrožují odchodem z koalice. Dobrá zpráva je, že premiér Petr Nečas už této divné partě nechce ustupovat, zachoval se státnicky a Johnovi vzkázal, že se vydírat nenechá. A když to jinak nepůjde, tak budou předčasné volby. Toto řešení však kromě opozice nikomu nevyhovuje. Situace je sice chaotická, přesto lze s velkou pravděpodobností vložit do obálky větu s prognózou, že předčasné volby nebudou, Nečasova vláda zůstane u moci a Věci veřejné se rozloží.

Véčkaři se k riskantnímu kroku rozhodli minulý týden, kdy podle informací ČESKÉ POZICE po Nečasovi chtěli ruku na to, že pokud Vít Bárta nebude odsouzen, vrátí se na ministerstvo dopravy. Dalším požadavkem bylo, aby se Karolína Peake stala ministryní spravedlnosti a aby bylo vyměněno vedení Lesů ČR, jinak opustí koalici. Kdyby premiér na takové ultimátum přistoupil, mohl by si rovnou nasadit šaškovskou čepici.

Pro Nečase bude zřejmě přijatelnější spolupracovat s pučisty kolem Karolíny Peake než s pučisty kolem Kristýny Kočí

Nečas drzé veverky vyhodil a začal hrát variantu B, kterou ostatně v rozhovorech pro Hospodářské noviny či časopis Týden před několika dny naznačoval. Zřejmě bude postupovat tak, že využije již otevřený rozkol uvnitř Věcí veřejných. Patrně sází na podporu Karolíny Peake, ministra Kamila Jankovského a na šéfa resortu dopravy Pavla Dobeše. Parta kolem Radka Johna, Víta Bárty a místopředsedy strany s těkajícími očima Tomáše Jarolíma sice bude hovořit o puči, ale pro Nečase bude zřejmě přijatelnější spolupracovat s pučisty kolem Karolíny Peake než s pučisty kolem Kristýny Kočí.

Proč předčasné volby nikdo z koalice nechce

Je však důležitější si uvědomit, že předčasné volby nikdo z koalice nechce. Strany nejsou na tento scénář připraveny ani finančně. Navíc, kdo by si přál, aby při sestavení nové vlády hrál opět významnou roli současný prezident republiky. Václavu Klausovi končí funkční období a všechny politické strany se obávají, že prezident by do sestavování vlády silně promítl své budoucí ambice v politice.

ODS by volby prohrála a prakticky předala moc levici. TOP 09 přemýšlí podobně, i když faktický lídr strany Miroslav Kalousek nemůže Věci veřejné vystát, nevybíravě je uráží a zesměšňuje prakticky každý den. Musíme ale brát v úvahu, že dokud parlament nerozhodne o církevních restitucích, TOP 09 udělá pro udržení současné vlády cokoliv. Církevní restituce představují velký přesun majetku a ohromný byznys pro mocné finanční skupiny, které jsou spojenci či potenciálními sponzory politických stran. Tento projekt je stejně důležitý i pro ODS, i když u této strany spíše převládají ideologické než byznysové motivy. Nové volby samozřejmě nechtějí ani Věci veřejné, pro Bártu a Johna by znamenaly totální konec v politice.

A jeden důvod pro předčasné volby

Proč by si ODS a TOP 09 naopak předčasné volby přát mohly? Aby zaskočily nově vznikající a zvedající se politická uskupení, která počítala s termínem jaro 2014. Vzhledem k rostoucímu zhnusení voličů ze současné politické garnitury lze očekávat, že šanci dostat se do parlamentu pomalu získávají i některé menší strany, jistě ne všechny. Výběr je slušný, zvyšují se preference již existujícím stranám: lidovcům, zeleným, zemanovcům, pirátům. Šance dostat se do sněmovny může mít i Strana svobodných občanů.

Čas jednoznačně pracuje ve prospěch nových politických sil. Čím déle se bude současná koalice utápět ve skandálech, tím horší volební výsledek mohou strany očekávat

A to ještě nehovoříme o finančně nejsilnějších formacích, o hnutí ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše, či o uskupení významných podnikatelů kolem finančníka Karla Janečka, který má jistě politické ambice. ODS i TOP 09, ale i ČSSD si musejí uvědomit, že se proti nim začíná zvedat neznámá a doutnající síla těchto menších politických stran a hnutí, jež počítají s podporou nespokojených lidí. A čas jednoznačně pracuje ve prospěch nových politických sil. Čím déle se bude současná koalice utápět ve skandálech z minulosti a ze současnosti, tím horší volební výsledek mohou strany očekávat.

Vypadá to, že přísně se tvářící Radek  John nebude mít ve svém šuplíku ani jednu demisi ministrů Věcí veřejných. Předseda VV by proto místo kladení ultimát koaličním partnerům měl raději svolat tiskovou konferenci, kdy by vysvětlil svoji roli v projektu nejdražší kuchařky v historii lidstva, když už tedy mezi jeho požadavky máme výměnu vedení Lesů ČR. Zvěřinové hody Evy Pilarové v omezeném nákladu 1000 kusů sponzoroval státní podniky Lesy ČR více než čtyřmi miliony korun. Knihu v rozsahu 88 stran vyrobila firma Ora Print, kde byl předsedou představenstva právě John. V této společnosti měl poloviční podíl Roman Janoušek, jenž sice před časem z orgánů společnosti Ora Print odešel, ale vliv na její byznys si patrně udržel.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.