Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Dorotík 3.2.2021 0:43

To je všechno hezké, jen kdo se o to postará?

V současné době je více než aktuálním zachování (obnovení) svobody slova, projevu, scházení se a shromažďování. To je klíčem k ostatním svobodám člověka, k lepším zítřkům.

Každá totalita a s ní zákonitě přicházející deformace a destrukce začíná vždy potlačováním a likvidací těchto svobod.

Kdo se o to ale postará?

Masy jsou sice hybnou silou, ale ta síla potřebuje své lídry, kteří ji uvádějí do pohybu a směřují tím správným směrem. Kdo určí ten správný směr (chytráky tady už máme, jen chytří se drží v ústraní)?

Demokracie, jako výraz koletivistické moci je neustále v přímém střetu a konfliktu s mocí individuální - přetlačují se - vychylují se. To ale nikdy nezmizí. Optimální by byla jejich harmonie, to by ale zase představovalo uklidnění až zastavení pohybu ve společnosti, což je proti zákonům přírody.

.......

:-)

M. Bednář 24.1.2021 17:49

Naše společné potíže se, díky Bohu, týkají pouze hmotných věcí - řekl F.D.Roosevelt na své inauguraci 4.3.1933. Účastníci konference se tento aspekt již ani nepokusili použít ...

J. Schneider 25.1.2021 11:56

Myslím, že tento aspekt nepoužili proto, že je v této situaci naprosto nepřípadný. Spíše lze přemýšlet o tom, že se blíží "nová osová doba" (Jaspers), neboť příznaky velké změny moudří mužové typu Milana Machovce, Egona Bondyho a Milana Balabána často diskutovali na proslulém společném bytovém semináři v osmdesátých letech. Promýšlet budoucnost pouze v horizontu "hmotných věcí" by byla ztráta času a velká pomýlenost.

M. Bednář 25.1.2021 23:55

No, já jsem to tak myslel. Špatně jsem se vyjádřil.