Profesor Daňhel a jeho dlouhá pouť ve službách Key Investments

Ekonom, který musí znát skutečné vlastníky pochybné společnosti i pozadí jejího podnikání.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, repro foto iListyČeská pozice

Profesor Vysoké školy ekonomické v Praze Jaroslav Daňhel (70) rozdával v úterý na stránkách Hospodářských novin rozumy o tom, jak investovat peníze. Půlstránkový rozhovor se týkal pouze problematiky investičního životního pojištění. Po přečtení článku mi začalo vrtat hlavou, kde jsem naposledy na jméno tohoto profesora ekonomie narazil.

Přišel jsem na to již po krátkém přemýšlení. Samozřejmě se jedná o známý skandál Key Investments, v němž mnoho napálených klientů tohoto obskurního obchodníka s cennými papíry přišlo o svoje peníze. Firma Key Investments už před více než rokem zkrachovala, v současné době je v konkurzu.

Jak byl profesor Daňhel spjat s touto společností, o níž veřejnost ani její klienti dodnes nevědí, kdo ji vlastnil? Profesor Daňhel byl předsedou dozorčí rady Key Investments, zastupoval tedy zájmy akcionářů. To znamená, že musel velmi dobře vědět, kdo jsou konkrétní vlastníci této společnosti. Vysoký post v Key Investments opustil na konci roku 2004.

Key Investments nad sebou zřejmě cítila silné politické krytí z nejvyšších pater tehdejší mociJe pravda, že v té době se o praktikách Key Investments ještě nepsalo, nikdo tenkrát netušil, jak za pár let dopadnou klienti, kteří této firmě svěřili stovky milionů korun. I když počínání Key Investments prakticky od počátku prověřovala, a dokonce pokutovala Komise pro cenné papíry a později i dohledový orgán České národní banky, firma mohla obchodovat dál. Nikdo se neodvážil jí odejmout licenci.

Key Investments nad sebou zřejmě cítila silné politické krytí z nejvyšších pater tehdejší moci. Mezi jejími klienty najdeme například někdejšího premiéra z ČSSD Stanislava Grosse, který právě díky půjčce od Key Investments zázračně zbohatnul. Nebo bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Společnost ČEZ. Ale i pravicový think-tank Václava Klause Centrum pro ekonomiku a politiku.

U obchodu s Prahou 6

Vraťme se však k panu profesoru Daňhelovi. V roce 1999 se – ještě jako docent – stal členem dozorčí rady společnosti Czech Rating Agency, která se vyznačovala například tím, že měla prakticky vždy stejnou pražskou adresu (ulice Washingtonova 17) jako Key Investments. Do konce roku 2005 ji vlastnila off-shore společnost Pragocontact Corporation bez dohledatelného vlastníka za Atlantickým oceánem.

Kromě stejného sídla však spojovala zmíněné firmy i skutečnost, že v létě roku 2003, kdy Praha 6 společnosti Key Investments (tehdy působící ještě pod názvem SI Asset Management) svěřila první veřejné stamiliony, vydávala právě Czech Rating Agency pro tohoto obchodníka s cennými papíry dlouhodobý rating. Vyplývá to z hodnotící tabulky památného tendru na obhospodařování finančních prostředků této městské části. Šlo o první velký obchod Key Investments s veřejnou správou.

V rámci výběrového řízení SI Asset Management nepředložila fotokopii dlouhodobého ratingu, za což by měla být z tendru vyloučena, ale takovými detaily se politici Prahy 6 v čele s tehdejším starostou Tomášem Chalupou (ODS) asi nezabývali. Druhým důvodem pro vyřazení této firmy z tendru byla skutečnost, že v této době proti ní dohledový orgán kapitálového trhu vedl správní řízení. Neexistence takového řízení byla jednou z nutných podmínek tendru. Přesto SI Asset Management soutěž vyhrála.

Dozorčí radu této ratingové agentury Daňhel musel opustit poté, co firmu v roce 2006 koupila společnost Moody‘s Central Europe.

Případ stadionu v Edenu

V dubnu 2009 se profesor Daňhel stal ředitelem organizační složky londýnské firmy E Side Property, kterou kontroloval někdejší šéf Key Investments Vladimír KroužeckýNáš profesor ekonomie svoje angažmá ve službách neznámých finančníků kolem Key Investments obnovil v dubnu 2009, kdy se stal ředitelem organizační složky londýnské firmy E Side Property, kterou prostřednictvím společnosti Key Oak Limited (také se sídlem v Londýně) kontroloval finančník Vladimír Kroužecký. Tedy někdejší šéf Key Investments.

Společnost E Side Property se před několika lety rozhodla postavit moderní fotbalový stadion v Praze v Edenu. Jenže jí došly peníze, a proto v roce 2008 emitovala dluhopisy za 420 milionů korun a velkou část těchto bondů si prostřednictvím Key Investments pořídily městské části Praha 6, Praha 10 a Praha 13, ale i Hornická zdravotní pojišťovna v likvidaci a další česká města jako například Sokolov. To znamená, že stadion byl postaven prakticky z veřejných peněz. Dluhopisy s mizerným úrokem jsou splatné na konci roku 2024.

V poslední době však byla firma E Side Property ve velice špatné situaci, její dluhy se pohybovaly kolem 800 milionů korun! Poslední zprávy o vyvedení nemovitého majetku E Side Property svědčí o tom, že majitelé dluhopisů této firmy o drtivou většinu svých investic přijdou. Možná by měl profesor ekonomie Daňhel napáleným klientům Key Investments vysvětlit, do jakého investičního skvostusvoje stamiliony vložili .

Post ředitele společnosti E Side Property opustil profesor Daňhel na konci srpna 2011, avšak ještě předtím, v květnu 2010, se objevil jako vedoucí organizační složky další londýnské firmy – Slavia Plaza Limited. Není se třeba divit, že tato firma byla opět spojena s Key Investments, dokonce sídlila na téže londýnské adrese jako E Side Property.

Společnost Slavia Plaza Limited byla jakýmsi klonem firmy E Side Property a v roce 2010 se proslavila myšlenkou postavit v těsné blízkosti fotbalového stadionu multifunkční arénu i pro hokejisty Slavie s kapacitou pro deset tisíc diváků. Hokejový stadion měl být hotový letos, ale bratříček fotbalové arény se nějak nenarodil a v březnu 2011 profesor Daňhel z firmy Slavia Plaza Limited odešel.

Bude profesor Daňhel sdílný?

Když profesor VŠE v Praze Jaroslav Daňhel rozebírá v Hospodářských novinách investice do životního pojištění a vykládá o tom, že lídři trhu mají opustit ztrátový a neetický byznys, možná by nám mohl povyprávět i o své dlouhé pouti ve službách finančníků kolem Key Investments. Byznys tohoto padlého obchodníka s cennými papíry byl také neetický a ztrátový, ovšem nejen pro firmu samotnou, ale bohužel i pro její klienty.

Škoda, že se Hospodářské noviny pana profesora na jeho zkušenosti s Key Investments, E Side Property a Slavia Plaza Limited neptaly. Pravda, tento list kauze Key Investments nevěnuje téměř žádnou pozornost, tudíž jeho redaktoři nemuseli o uvedených souvislostech vědět. ČESKÁ POZICE však slibuje, že o rozhovor na toto téma profesora Daňhela požádá v nejbližších dnech.