Profesor Bártek: Bylo mi „velmi výrazně doporučeno“, abych v ČR skončil

Respektovaný český vědec Jiří Bártek poprvé veřejně zareagoval na obvinění ze špionáže, s nímž přišel deník Mladá fronta DNES.

Přední český profesor Jiří Bártek se na rádiu Impuls poprvé veřejně vyjádřil k nedávným informacím, že se před rokem 1989 coby spolupracovník StB aktivně podílel na „průmyslové špionáži“. Při ní údajně z Velké Británie potají dovážel materiály a přístroje, jež za železnou oponou sloužily k výzkumu rakoviny v ČSSR. Kauzu rozvířil deník Mladá fronta DNES a následně je převzala další média včetně zahraničních.

Jiří Bártek spolupráci s StB nepopírá, vylučuje však, že jeho jednání představovalo „průmyslovou špionáž“. Několik přístrojů, které byly následně dovezeny do ČSSR, podle svých slov koupil z vlastního stipendia. Ty další, většinou starší kusy, mu pak zahraniční kolegové sami nabízeli. „My jsme si nikdy nepotrpěli na železnou oponu, abych tak řekl. Celá věda je globálně nad tím, v jakém režimu člověk pracuje,“ řekl směrem k vědecké komunitě. Kolegům z vědecké sféry, kteří se jej zastali, zároveň poděkoval: „Protože to je jediná skupina lidí, která té problematice rozumí.“

A proč se celá kauza více než 20 let po pádu komunismu najednou dostala do médií? Bártek je přesvědčený, že s tím nemá nic společného nikdo z vědecké komunity. Konkrétní představu o tom, co za náhlou mediální prezentací může být, Bártek pro rádio Impuls pouze naznačil: „Mám v Česku dvě laboratoře. Jednu v Praze, druhou v Olomouci. V posledních třech letech mi bylo několikrát velmi výrazně doporučeno, abych v České republice přerušil všechny kontakty. Řekli mi, že pokud podmínce nevyhovím, bude to (spolupráce s StB – pozn. red.) využito k mé mediální skandalizaci jak v Česku, tak i v zahraničí.“

Kdo mu takovou věc „doporučil“? „Nechtěl bych se k tomu vyjadřovat, protože ti lidé zase mají rodiny a vážená povolání. Emocí a lynčování bylo dost a je čas se vrátit k práci,“ reagoval Bártek. Zároveň nevyloučil, že se ve věci vydírání, jak se dá nejspíš „výrazné doporučování“ nazvat, obrátí na právníky a bude případ řešit s jejich pomocí.

Kauza může mít dle Bártka negativní dopad i na jeho šanci získat Nobelovu cenu. O prestižním ocenění se v souvislosti s Jiřím Bártkem mluvilo zřejmě nejčastěji ze všech členů české vědecké komunity.

Na spolupráci s StB není Bártek podle svých slov pyšný. Jedinou obětí jeho konání ale podle něho s nadsázkou byli pracovníci rozvědky, kteří museli v Anglii nakládat bedny oxeroxovaných vědeckých materiálů do letadla. Rozvoj vědy v ČSSR naopak pomohl onkologickým pacientům.