Proč zrušit ministerstvo kultury

Církve, ochrana památek, grantová politika – to všechno stejně patří jinam, uvažuje v MF Dnes Karel Steigerwald.

Tohle je silné téma k diskusi, takže zaznamenáváme. Publicista a dramatik Karel Steigerwald v MF Dnes v rozsáhlém zamyšlení dovozuje, proč by bylo nejlepší ministerstvo kultury zcela zrušit. V kostce: Poté, co ztratilo funkci přidělenou totalitním systémem, mu zbylo v agendě několik oblastí, které by mohl (a měl) spravovat vlastně někdo docela jiný.

Církve? „Je to nesmysl,“ píše Steigerwald, „církve přiřadili ke kultuře komunisti, aby zastřeli, že církve řídí a likviduje tajná policie. To, co má státní správa s církvemi, je dnes chválabohu problém nikoli policejní, nýbrž správní.“ Církve patří logicky do gesce ministerstva vnitra.

Ochrana památek? Steigerwald si myslí, že má aspekt kulturní a finanční a že je to problém pro ministerstvo pro místní rozvoj.

Národní kulturní instituce – například galerie, hudební těleso, jedno divadlo… A grantová politika pro živé umění. K tomu autor konstatuje, že nikdo neví, v čem by v tomto ohledu vlastně měla užitečnost ministerstva být. „Jediné, co kulturní veřejnost od ministerstva chce, je rozdávání peněz na podporu kulturní činnosti.“ Žadatelé o granty se ale nemusejí děsit, do vědy a výzkumu také proudí miliardy nikoli rozhodnutím ministerstva, ale rozhodnutím Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Umělci se pokusili navrhnout svého ministra s bezcennými argumenty, že rozumí kultuře a umí řídit kulturní instituce

A pak tu máme zásadní aspekt – politický, mocenský. Umělci se pokusili navrhnout svého ministra – rektora AMU – s bezcennými argumenty, že rozumí kultuře a umí řídit kulturní instituce. Názor umělců, že ministr kultury má a může přispět k rozvoji kultury, je naivní, píše Steigerwald. Hlavní rolí ministra kultury je hlas ve vládě pro rozhodování o jakémkoli tématu. Ale jestli chce konec knihoven, nebo rozmach knihoven? „Nic takového od ministrů kultury neslyšíme. Ani nemůžeme, stávají se ministry mezi středou a pondělím. Nejsou to postavy, které mají svou představu o kulturním ministerstvu a léta ji veřejně cizelují. (…) ale takové postavy se do křesla ministra nikdy nedostanou, protože jejich osobnostní profil škvírami koaličních bitek nikdy neproleze. Viz Mathé, na křeslo má největší nárok, ale není z politiky, nic mu nedají.“

Závěr: Lepší by bylo ministerstvo kultury zrušit. Jeho hlavní činnosti stejně patří jinam a ty kulturní jsou zbytečné.

P.S. V úterý prezident Václav Klaus ústavně stvrdí konec ministra Jiřího Bessera ve funkci. Pravděpodobnou nástupkyní bude poslankyně Starostů a nezávislých/TOP 09 Alena Hanáková, vzdělána v oboru učitelství 1. stupně.