Proč vyšetření korupce okolo tatrovek trvá tak dlouho?

Státní zástupkyně Zlatuše Andělová se rozhodla zarazit spekulace okolo údajné „procesní zdržovačky“ v případu exministra Martina Bartáka.

Martin Shabu 1.6.2011

foto: © ČTKČeská pozice

Krajská státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělová se ohradila proti nařčením, že zbytečně protahuje vyšetřování možné korupce při nákupu armádních tatrovek. ČESKÁ POZICE to zjistila na základě rozhovoru se státním zástupcem Dušanem Táborským, který má případ na starosti.

K reakci ji podle Táborského donutil právní zástupce exministra Martina Bartáka. Advokát Josef Monsport se minulý týden v rozhovoru pro Právo podivoval, proč je případ šetřen nestandardně dlouho, a to dvěma policejními složkami – Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality a Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu.

Podle Monsporta existuje zájem, aby byla kauza dozorována v Ostravě. „Mohu o tom jen spekulovat, ale působí to na mě tak, že se celá věc úmyslně šetří v Ostravě, protože právě tam má někdo zájem, aby se zrovna tam věc pana Bartáka natahovala co možná nejdéle," řekl bez dalších podrobností Monsport.

V případu jde o to, že Martin Barták údajně žádal o peníze za vyřešení problému při dodávce tatrovek pro vojáky, a to na schůzce s bývalým velvyslance a předsedou dozorčí rady společnosti Tatra Williamem Cabanissem a generálním ředitelem Tatry Ronaldem Adamsem v únoru 2008 ve Washingtonu.

Na Montsportovo nařčení krajská státní zástupkyně reagovala na serveru justice.cz: „Jsou prováděny průběžně úkony trestního řízení potřebné pro objasnění věci, přičemž rozhodnutí o dalším postupu je v této chvíli do značné míry závislé i na výsledcích vyžádané právní pomoci z USA a ze Švýcarské konfederace a na tom, zda další státní orgány budou schopny vyhovět v potřebném rozsahu dožádáním orgánů činných v této věci,“ uvedla v prohlášení Andělová, která tím potvrdila dřívější informace ČESKÉ POZICE.

Monsport se ptá

Policisté podle státní zástupkyně prověřují, jestli došlo ke spáchání trestného činu přijímání úplatků. „Neznámí pachatelé z řad osob, majících vztah k určité obchodní společnosti, nebo které měly vazby na Ministerstvo obrany ČR v přesně nezjištěné době, nejméně od března 2007 minimálně do února 2008, žádaly v sídle společnosti Tatra, popřípadě na jiných dosud neustanovených místech, opakovaně o úplatek ve výši pěti milionů USD od osob jednajících za společnost Tatra,“ uvedla Andělová.

Odpověděla tím na tři Monsportovy námitky:

  1. Proč policie šetří údajný korupční návrh jeho klienta Martina Bartáka několik měsíců, když stačilo vyslechnout účastníky washingtonského setkání?
  2. Proč případ dozoruje státní zastupitelství v Ostravě?
  3. Proč případ vyšetřují dvě policejní složky?
Andělová odpovídá

Zkusme reakci krajské státní zástupkyně Andělové převyprávět. Policisté neprověřují pouze jednu schůzku ve Washingtonu, ale hned několik setkání, kde v souvislosti se zmíněnou zakázkou opakovaně zazněla suma pět milionů dolarů.

Případ má na starosti krajské státní zastupitelství v Ostravě, protože jedna z údajných nabídek padla také v sídle společnosti Tatra v Kopřivnici, která se nachází v Moravskoslezském kraji.

Kvůli složitosti a závažnosti případu pracují na kauze experti z několika útvarů. Vznikl kvůli tomu dokonce speciální vyšetřovací tým s příznačným názvem "Tatra". Jsou v něm policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a další specialisté.

Před policisty stojí nelehký úkol rozplést kauzu sahající do nejvyšších pater české politiky, v níž figuruje řada osob a firem, které se snažili kontrakt na dodávku nákladních vozů pro armádu ovlivnit. Vyšetřovatelé mají na své straně současné vedení rezortu obrany. „Vždycky, když se ocitnou v tísni, pošleme jim do Ostravy nějaký další dokumenty,“ přiblížil ČESKÉ POZICI spolupráci zdroj z obrany, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován.