Proč Václav Klaus a Martin Roman nechtějí spravedlnost?

Oba pánové by měli žalovat média. Žádat satisfakci, a to zdaleka nikoli jen kvůli sobě.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří BušekČeská pozice

Orel much nelapá. Nedělejme reklamu médiím, která jsou zlá a která chtějí na politickou objednávku očernit slušné lidi. Asi v tomto duchu lze interpretovat přímou a nepochopitelnou reakci prezidenta Václava Klause na týdeník Respekt, ale i defenzivní přístup šéfa dozorčí rady společnosti ČEZ Martina Romana vůči deníku MF Dnes. Respekt naznačil, že s prezidentskými milostmi se kšeftuje. MF Dnes opakovaně tvrdí, že Roman jako generální ředitel ČEZ byl v závažném střetu zájmů. Klaus i Roman vše popírají, ale tím jejich reakce končí. Bohužel.

Normální postup v normální zemi má být takový, že prezident i vysoce postavený manažer – nota bene podniku pod kontrolou státu– vydavatele žalují, aby se před veřejností očistili. Nejde jen o čest dvou veřejně známých osob, ale i o renomé důstojných a obdivovaných institucí, které řídí.

Na pražském hradě vlaje vlajka, která hlásá, že pravda vítězí. Tak ať vyjde najevo!O zastupování prezidentské kanceláře i Martina Romana by se jistě popraly renomované právní kanceláře. Proč se tedy nic neděje? Čeho se Klaus a Roman obávají? Vždyť nejde o druh žaloby či dokonce arbitráže na stát, ani o žaloby, jaké podávají na bulvární média různé celebrity, například zpěvačka Helena Vondráčková a její manžel. Nebo snad prezident republiky nedůvěřuje soudcům, které sám jmenuje?

Přece ani šéf dozorčí rady společnosti ČEZ se nemůže smířit se spekulacemi, že v roli spolumajitele Škody Plzeň – jak tvrdí deník MF Dnes – měl osobní prospěch ze zakázek ve výši desítek miliard korun od státem ovládaného podniku, který skoro osm let řídil. Co na to řeknou další akcionáři? Nebo si myslí, že o této kauze po čase přestanou novináři psát? Že vše vyšumí do ztracena, a pak bude vše jako dříve?

Nedůvěra poroste

Co se stane, nedojde-li k soudu? Lidé, kteří spravedlnosti v České republice už stejně nevěří, po každé milosti, kterou prezident Klaus udělí, rezignovaně mávnou rukou: Jasně, bylo to zaplacené! A počet takových lidí jen poroste, ještě se prohloubí atmosféra nedůvěry. Tohle chceme? Tohle chce prezident tohoto státu?

Klaus přeci nemůže ani vteřinu spoléhat na to, že mu polovina občanů stále důvěřuje, a tak že když „vetuje“ nějakou reportáž, je to navždy vyřešené! Co druhá polovina občanů? Jejich prezidentem není Nicolas Sarkozy, ale Václav Klaus. Hlava českého státu by měla žádat spravedlnost už i v zájmu lidí, kterým milost již udělil. A to proto, aby nemohli být ani náhodou podezíráni z toho, že si svobodu zaplatili. A v této souvislosti je irelevantní, zda prezident Klaus má Respekt rád, nebo ho nesnáší.

Jestliže o spravedlnost a o satisfakci nestojí ani prezident republiky, ani nejlépe placený manažer státem ovládaného podniku, oba vysílají špatný signál směrem dolů, lidem s daleko nižším postavením a příjmem: Nemá to cenu, spravedlnosti se vám nedostane.

Na pražském hradě vlaje vlajka, která hlásá, že pravda vítězí. Tak ať vyjde najevo!

Počet příspěvků: 4, poslední 20.10.2011 10:40 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.