Proč v Libyi, a nikoli kdekoli jinde? Obama neodpověděl.

Prezident USA Barack Obama v pondělním projevu nastínil svou zahraničněpolitickou doktrínu, ale americké vojenské angažmá v Libyi neobjasnil.

Na Univerzitě národní obrany ve Washingtonu přednesl 28. března americký prezident Barack Obama projev, v němž hájil účast USA ve vojenském zásahu v Libyi. foto: © REUTERSČeská pozice

Na Univerzitě národní obrany ve Washingtonu přednesl 28. března americký prezident Barack Obama projev, v němž hájil účast USA ve vojenském zásahu v Libyi.

Prezident USA Barack Obama v noci na dnešek pronesl očekávaný zvláštní projev k zásahu v Libyi. Co v něm zaznělo? Obama vysvětlil, že „nastanou chvíle, kdy je třeba zasáhnout, i když naše bezpečnost nebude přímo ohrožena, ale zájmy a hodnoty ano“. Jako v případě Libye, kde hrozil masakr civilního obyvatelstva. Muž číslo jedna nejmocnější země světa však zároveň konstatoval, že USA se již do podobných vojenských akcí nechtějí pouštět samy. „Naším úkolem je mobilizovat mezinárodní společenství ke kolektivní akci,“ řekl Obama na Univerzitě národní obrany ve Washingtonu.

V jeho projevu kupodivu ani jednou nezaznělo slovo válka, ani vůbec nezmínil libyjské rebely, jež vojenské akce spojenců výrazně podporují. Obama ani nerozvedl svůj postoj k setrvání u moci či pádu Muammara Kaddáfího. Zároveň však zmínil, že USA rozhodně nebudou opakovat iráckou zkušenost, kdy svrhly Saddáma Husajna a dalších osm let se v této zemi snaží zavést cosi podobné demokracii. Posluchači se ani nedozvěděli, kdy nebo za jakých podmínek se Američané z libyjské operace úplně stáhnou.

Obama měl objasnit dosavadní kroky své administrativy vůči Libyi, ale toho se nespokojení kongresmeni ani americká veřejnost v pondělí nedočkali. Prezident se zaštítil morálním aspektem a ideály. Proč američtí vojáci bojují  kdesi v Libyi, však nesdělil. Jaké zájmy rozhodly pro intervenci právě tam, a nikoli třeba v Sýrii či v Jemenu, nevíme. Lze pouze spekulovat.

Americký vůdce zřejmě zapomíná, že stejně jako „nastanou chvíle, kdy je třeba zasáhnout“, nastanou občas i chvíle, kdy je třeba být konkrétní, adresný a přesvědčivý. A to včera nebyl.

Počet příspěvků: 1, poslední 29.3.2011 05:24 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.