Proč u nás není Evropa volební téma

Budou mít výsledky senátních voleb, z nichž vzešla absolutní většina levice v horní komoře parlamentu, vliv na vládní politiku vůči EU?

Jakub Janda 24.10.2012

Přestože to tak na počátku roku po silných vyjádřeních ministra zahraničí vypadalo, v současné době již není unijní agenda v rámci koalice, tedy vlády, na rozhodujícím místě. Vláda vedená Petrem Nečasem nepovažuje rozhodnutí týkající se evropské integrace za klíčová. Posledním zásadním zásekem bylo únorové nepodepsání fiskálního kompaktu, od té doby se vláda evropskými záležitostmi zabývá pouze, pokud musí.

Typickým příkladem může být nedávné Nečasovo odmítnutí myšlenky společného bankovního dohledu, k němuž premiér nevyvolal jakoukoliv významnější veřejnou debatu (jak by si takovéto rozhodnutí strategického charakteru logicky žádalo), prostě jen rozhodl. Premiér zřejmě nepovažuje za důležité u strategických rozhodnutí konzultovat a skutečně diskutovat názor svého koaličního partnera (který je u TOP 09 velmi evidentní), a nemůžeme tedy od něj očekávat ani širší debatu s opozicí ovládaným Senátem.

Senát, ačkoliv může být významně slyšet ve veřejném prostoru, není rozhodujícím hráčem české politiky k EU

Navíc je nutno dodat, že Senát nemá na zahraniční politiku téměř žádný vliv. Přestože institucionálně by měl být důležitým hráčem v českém politickém systému, na politické úrovni je politika k EU vytvářena na stranických grémiích a na pracovní bázi se týká vrcholné úrovně ministerstev a Úřadu vlády. Senát, ačkoliv může být významně slyšet ve veřejném prostoru, není rozhodujícím hráčem české politiky k EU.

Tato situace se může dlouhodobě změnit, ale to by v Senátu musely sedět osobnosti nejen opakující naučené ideologické věty stranického programu či prohlášení svých předsedů, ale senátoři vzdělaní v oblasti evropských záležitostí a schopní přinést silný a autentický názor na unijní problematiku. Když se podívám do současného Senátu, postrádám jakoukoli silnou persónu, která by významněji zasáhla do debaty o Evropě na kterékoliv názorové straně. A když se zaměříme na nově zvolené senátory, osobně mezi nimi nikoho v evropských záležitostech vzdělaného a opravdu angažovaného rovněž nevidím.

Evropská témata až s komunisty na scéně

Evropská unie nebyla tématem krajských ani senátních voleb, ty se tématicky nesly na vlně sociálního protestu proti vládní politice a znechucení aktuální garniturou. Ve skutečnosti Evropa nebyla zatím klíčovým tématem žádných voleb, protože v minulosti existoval širší politický konsenzus o přistoupení k EU v roce 2004.

Když česká pravice udělala z řecké ekonomické situace hlavní a nakonec vítězné téma sněmovních voleb v roce 2010, začínala se eurokrize teprve rozbíhat. Opozice nyní zvolila jako téma krajských a senátních voleb protest proti škrtající vládě. A premiér Nečas rozhodl, že ČR se nepřipojí ke skupině zemí pomáhajících Řecku.

Nechal-li by se však Nečas šéfem diplomacie Schwarzenbergem umluvit a kývl by ve jménu evropské solidarity na výraznější český příspěvek do evropských záchranných mechanismů, opozice by mohla vyvěsit hesla typu: „Nečas (v krizi) bere peníze českým důchodcům a sociálně slabým a posílá je bohatým Řekům.“

Tématem voleb se přitom Evropská unie může stát velmi lehce a rychle, pokud se například v ODS na podzim změní vedení, které přestane svou komunikační kampaň proti opozici stavět na zakrnělém antikomunismu.

Evropa může být ústředním tématem, dostane-li se KSČM v horizontu několika let dlouhodoběji k moci

Kromě komunistického požadavku na vystoupení z NATO se ODS může ze své ideologické pozice opírat do snahy ČSSD posunout Česko do rychlejšího evropského pruhu (ovšem až před volbami, aby si moc nerozházela Schwarzenbergovu TOP 09 jako potencionálního partnera), který se v současné době pod křídlem Německa začíná viditelně formovat. Lidé nejlépe slyší na své vlastní peněženky, proto občanští demokraté mohou přijít s agresivnější kampaní poukazující na případnou nutnost placení řeckých, italských či španělských dluhů.

Upřímně si však nemyslím, že by unijní problematika byla hlavním volebním tématem v několika dalších letech. Následující parlamentní volby budou (pokud ODS nezmění svou strategii, o čemž pochybuji a věřím, že ji změní až po velkém volebním výprasku po slovenském vzoru) o antikomunismu a ekonomických otázkách. 

Evropa může být ústředním tématem, dostane-li se KSČM v horizontu několika let dlouhodoběji k moci a nechá si radit profesionální agenturou, která jí dokáže argumentaci o EU zabalit jako boxovací pytel ve stylu „sveďme cokoliv negativního na unii“. Pak si dovedu představit, že se ostatní strany chytí a pokusí se mobilizovat – tím se z EU může stát volební téma číslo jedna. To je však hypotéza a osobně doufám, že se tak daleko nikdy nedostaneme.

Počet příspěvků: 1, poslední 25.10.2012 09:10 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.