Proč syrští křesťané podporují brutálního prezidenta

Syrský diktátor zaručuje křesťanům menšinová náboženská práva a využívá jejich obav z nástupu islamistů v Sýrii ve svůj prospěch.

Syrský prezident Bašár Asad čelí rostoucímu mezinárodnímu ekonomickému a politickému tlaku, aby ukončil násilí vůči protestům v zemi. Ty začaly v polovině března a inspirovala je protestní hnutí v Tunisku, Egyptě a Libyi, která svrhla diktátory v těchto státech – Zína Abidína bin Alího, Husního Mubaraka a Muammara Kaddáfího. Podle německého týdeníku Der Spiegel však syrského prezidenta podporuje většina z 2,5 milionu křesťanů v Sýrii.

Brutální syrský diktátor totiž zaručuje těmto křesťanům menšinová náboženská práva. Dávají mu proto přednost před nejistou budoucností, kterou by jeho odchod z funkce určitě znamenal. A syrský prezident jejich obav z nástupu islamistů v zemi využívá ve svůj prospěch.

Liga arabských států schválila 27. listopadu sankce proti Asadovu režimu. V pátek 2. prosince pak Rada OSN pro lidská práva v Ženevě odhlasovala rezoluci, v níž tvrdě odsoudila „hrubé a systematické porušování lidských práv, jehož se dopouští syrský režim prezidenta Bašára Asada“. Damašek ji však odmítl jako „nespravedlivou“ a prohlásil, že ji připravily „strany nepřátelské Sýrii“. Podpořilo jej například Rusko.

Podle OSN bylo během potlačování protestních demonstrací zabito víc než čtyři tisíce lidí, několik desítek tisíc uvězněno a do zahraničí uprchlo téměř 12,5 tisíce Syřanů. Násilně akce proti demonstrantů pokračovaly i tuto sobotu. Údajně bylo během nich zabito 23 lidí.

Tíživá situace

V Sýrii žije jedna z nejstarších křesťanských komunit na světě. Odhlédneme-li od konvertitů z doby od konce první světové války do roku 1946, kdy Sýrie byla francouzským mandátním územím, představují syrští stejně jako egyptští, iráčtí a libanonští křesťané pozoruhodné přímé spojení s dlouhou a bohatou minulostí Blízkého východu. Tito křesťané zachránili téměř zaniklé jazyky. Například aramejštinu, již v každodenním životě údajně používal Ježíš, či starověké egyptské jazyky z doby faraónů.

Křesťané se stejně jako Židé stávají snadným cílem muslimských společností, které se ocitají pod tlakem

Tíživá situace křesťanů na Blízkém východě není jedinečná. Starodávná židovská společenství v této oblasti téměř zmizela, protože byla vypuzena kvůli arabsko-izraelskému konfliktu. Křesťané se stejně jako Židé stávají snadným cílem muslimských společností, které se ocitají pod tlakem.

Téměř ve všech zemích Blízkého východu jsou křesťané bohatší a vzdělanější než jejich muslimští spoluobčané, kteří je často spojují s křesťany na Západě. A v důsledku toho pak obviňují ze západního imperialismu v této oblasti v minulosti nebo z údajné spolupráce s západními zeměmi či s Izraelem.

Nárůst extrémistického násilí

V minulých 50 letech, během sekulárních arabských diktátorských režimů, žili blízkovýchodní křesťané v relativním klidu. Z velké části proto, že zesnulí arabští diktátoři, jako byli zesnulí Saddám Husajn v Iráku, Háfiz Asad, otec dnešního syrského lídra, a Husní Mubarak, vyznávali dnes zdiskreditované arabské národní uvědomění, které ovládalo politické myšlení ve 20. století a bylo sekulární. To umožňovalo křesťanům v této oblasti spolupráci s muslimy pod heslem panarabského hnutí.

Podporu Asadovi, jakkoli umírněnou, syrským křesťanům jejich sunnitští spoluobčané odpustí jen stěží

Dnes však poslední zbytky zavrženíhodné minulosti ve formě arabského národního uvědomění mizí v důsledku takzvaného arabského jara. Odstranění brutálního arabského diktátora Husajna v Iráku vedlo k nárůstu extremistického násilí vůči křesťanům. Egyptští křesťané se dnes obávají současných voleb, protože by mohly vyústit ve vládní koalici ovládanou Muslimským bratrstvem a radikálním salafistickým hnutím. To chce budoucí Egypt vytvořit podle islámské minulosti, v níž spatřuje příklad pro současnost.

Sýrie má stejně jako Egypt vlastní Muslimské bratrstvo, jež Asadova rodina brutálně potlačovala. A bude-li syrský prezident Asad sesazen, mohli by být syrští křesťané v důsledku arabského jara vystaveni nejisté budoucnosti. Jejich podporu Asadovi, jakkoli umírněnou, jim totiž jejich sunnitští spoluobčané odpustí jen stěží.

Počet příspěvků: 2, poslední 5.1.2012 04:58 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.