Proč si Petr Nečas za ministra spravedlnosti vybral Pavla Blažka

Nečas zapomněl na dřívější spory a vsadil na člověka, který si ve vládním týmu bude hledět především své odborné práce a méně politiky.

Místopředseda ODS Pavel Blažek se v úterý stane ministrem spravedlnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ODS Pavel Blažek se v úterý stane ministrem spravedlnosti. | foto: Repro foto ODSČeská pozice
Místopředseda ODS Pavel Blažek se v úterý stane ministrem spravedlnosti.

Aktualizace: Původní zpravodajský text nahrazujeme článkem Martina Shabu.

Novým ministrem spravedlnosti se stane místopředseda ODS Pavel Blažek (43). Jak informovala ČTK, premiér Petr Nečas v pondělí oznámil, že Blažka navrhl prezidentovi, který ho jmenuje v úterý. Ve funkci nahradí náhle odvolaného Jiřího Pospíšila (ODS), který kabinet opustil minulou středu.

Pokud jste řadový poslanec ODS, nepocházíte z Moravy a jste průměrným čtenářem médií, příliš důvodů, proč si premiér Nečas vzal do vlády jihomoravského politika Pavla Blažka, vás nenapadne. A stejně jako veřejnost i občanští demokraté spekulují o důvodech, proč si jejich předseda vybral právě Blažka. ČESKÁ POZICE se jich ptala na politickou pověst Blažka v ODS. Z pěti oslovených politiků a právníků se většina shodla, že jde o chytrého a pragmatického politika, který navíc není zatěžkán škraloupem. A má právnický titul z Brna.

„Marek Benda i Daniel Volák měli každý nějakou zátěž. Podobné to bylo u Zdeňka Zajíčka, který je zase spojován s Ivanem Langerem. Premiér si to asi zvážil a pak přišel ten geniální tah s Blažkem. Vyměnil jednoho místopředsedu za jiného, čímž ukázal, že se dokáže usmířit a navíc mu to může přinést body i na kongresu ODS na podzim. Brno patří k početným stranickým buňkám,“ řekl ČESKÉ POZICI poslanec ODS, který si nepřál být jmenován. Dle jeho kolegy zase stranický šéf vsadil na člověka, který si ve vládním týmu bude hledět především své odborné práce a méně politiky: „Nehledal přítele, ale chytrého pragmatika, který splní očekávání premiéra.“

Hlas z ODS: „Premiér vyměnil jednoho místopředsedu za jiného, čímž ukázal, že se dokáže usmířit a navíc mu to může přinést body i na kongresu ODS na podzim.“

Jako erudovaného právníka a politika s relativně slušnou pověstí líčí Blažka i právníci. „Přednášel správní právo. Premiér našel minimálně adekvátní, a dost pravděpodobně i lepší náhradu za Pospíšila,“ uvedl důvěryhodný zdroj výměnou za anonymitu. A dodal, že má i morální kredit. „Během listopadových událostí roku 1989 zakládal na fakultě stávkový výbor.“

Určitě nesundá Bradáčovou...

Ačkoli nejsou známé Blažkovy názory na justici a fungování soustavy státních zastupitelství, dost pravděpodobně nebude zastáncem nějakých radikálních proměn ani návratu lidí blízkých bývalé nejvyšší státní zástupkyni Renátě Vesecké.

„K mnoha věcem se nevyjadřoval, protože by říkal to samé, co příslušný ministr, což bylo zbytečné. Kdyby zase řekl jiný názor, bylo by to interpretované jako spor uvnitř strany. Určitě ale nepřišel na místo po Pospíšilovi, aby ,sundal‘ Bradáčovou (Lenka Bradáčová byla nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem navržena na post vrchní státní zástupkyně v Praze – pozn. red.). Je to politik, kterému je jasné, že pokud by ji nejmenoval a šel proti vlně veřejného mínění, musel by si najít hodně dobrý důvod a kvalitního nástupce,“ prozradil ČESKÉ POZICI právník, jenž si rovněž nepřál být jmenován.

Určitý distanc od Bradáčové a novely zákona posilujícího nezávislost státních zástupců však od Blažka může přijít. Nechce se vracet k minulosti, ale není si jistý nadšením okolo větší nezávislosti státních zástupců, glosoval situaci s novelou zákona o státních zastupitelstvích další dobře informovaný zdroj ČESKÉ POZICE.

Stále však zbývá odpovědět na otázku, proč si Nečas vytáhl do vlády místopředsedu, s nímž se krátce po kongresu ODS v roce 2010 rozhádal. Podle lidí blízkých ODS dal tehdy Nečas na drby nejrůznějších „našeptávačů“, kteří ho varovali, že je Blažek spojencem vlivného středočeského politika a tehdejšího předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře. A premiér jim uvěřil a tlačil na jeho odvolání z dozorčí rady Lesů ČR. Spor rozdmýchala také velká koalice s ČSSD v Brně, kterou někteří občanští demokraté kritizovali.

Po dvou letech však premiér zřejmě přišel na to, že spojenectví Blažek – Tluchoř není zase až tak horké a povolal Blažka do vlády.

Mirek Murdochu, keci v kleci... 10:31 2.7.2012

Počet příspěvků: 48, poslední 4.7.2012 05:07 Zobrazuji posledních 48 příspěvků.