Proč se Václav Moravec „zasekl“ na policistech v kuklách?

Moderátor České televize si v debatě s Robertem Šlachtou lámal hlavu, zda maskování zasahujících policistů není jednání „z pozice síly“.

A o jakých tématech se po dnešních Otázkách bude mluvit? ptá se moderátor Václav Moravec tradičně ve svém nedělním diskusním pořadu. Vzhledem k tomu, jaké téma se v neděli stalo náplní moderátorova povídání s jedním z hostů pořadu – šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou –, by se po posledních Otázkách Václava Moravce mělo hovořit zejména o problému zakuklených policistů, kteří se před necelými dvěma týdny podíleli na policejní razii. Opravdu jde o takový problém?

„Stejně ale ještě zůstanu u těch mužů v kuklách. Česká televize pořídila před deseti dny při policejním zásahu při domovních prohlídkách i tyto záběry. Zároveň uvidíte i záběry deníku Mladé fronty Dnes. A tady jasně vidíte záběry mužů v kuklách (…),“ pronesl Moravec dramaticky a Šlachty se zeptal, zda kukly a špatně viditelné označení služebních čísel policistů náhodou neznamená, že policie zasahovala „z pozice síly“.

Pro představu vybíráme krátkou ukázku z rozhovoru:

MORAVEC: Vy říkáte, že jste povoloval ty kukly přímo vy. Jestliže jsme se dozvěděli, že šlo o zhruba 400 policistů, kteří byli do té masové akce před jedenácti dny nasazeni, tak kolik z nich mělo kukly? A o jaké objekty tedy šlo, když říkáte, že to bylo velmi omezené množství objektů? U Jany Nagyové tedy nebylo jedenáct mužů v kuklách?
ŠLACHTA: Šlo o prohlídku u pana Rittiga a pana Janouška. U těch dvou jsem to povoloval. A můžu se bavit od nějakých 80 do 100 lidí, kteří měli povolenou kuklu vzhledem k rozsáhlosti objektu. A samozřejmě zde byla výpomoc Útvaru rychlého nasazení, a tam samozřejmě o jejich identifikaci a nošení kukel asi není žádná debata.

MORAVEC: Takže 80 až 100 lidí mohlo nosit kukly?
ŠLACHTA: 80 až 100 lidí mohlo nosit kukly. Ale všechno je zdokumentováno naprosto přesně v nějakém písemném materiálu, který předchází vůbec takové věci rozpracované. A tam to máme přímo.

Moc nerozumíme tomu, proč se Moravec jako na jednom z hlavních témat debaty „zasekl“ právě na kuklách. Co je divného na tom, že když jdou policisté pro možné důkazní materiály do sídel lidí, jako jsou Roman Janoušek či Ivo Rittig (kteří v nich mají navíc instalovány kamerové systémy, jak Šlachta v pořadu poznamenal), tak coby šéf policejního útvaru netoužíte po tom, aby vešlo ve známost, kdo konkrétně v daném objektu zasahoval? Nota bene, když je pro bezpečí zasahujících policistů zásadně důležité, aby byla i vzhledem k dalším případům, při nichž zasahují, ztížena jejich identifikace?

Doufejme, že téma „okuklených“ policistů a detektivů nebude tím, o kterém se po nedělních Otázkách začne mluvit. Naopak by nás zajímalo, proč neustále sílí tlak a kritika na vedení ÚOOZ a olomouckého vrchního státního zastupitelství za provedenou razii, když přitom nevíme, co je primárním cílem policie, ani na jaké materiály k jakým kauzám mají detektivové políčeno.

ctenarCP Podle skutečné události ... 21:39 24.6.2013
ctenarCP 100 dní v Palermu ... 21:34 24.6.2013

Počet příspěvků: 18, poslední 27.6.2013 07:06 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.