Proč polský ministr zahraničí Sikorski zrušil návštěvu Prahy?

Změny ve vládě se šéfa diplomacie nedotkly, přesto mu nestálo zato sladit s českým protějškem noty před summitem Východního partnerství.

Dan Macek 22.11.2013

foto: © zdroj WikipediaČeská pozice

Ty, kdo se obávali, že s vládou v demisi má Česko ve světě slabší diplomaticko-politické postavení, mohlo utěšit, že do Prahy tento týden zavítá polský ministr zahraničí Radosław Sikorski. „Procesy běží normálně a nikdo z partnerů neřekne: ,S vámi se teď nebavíme,‘“ popsal ČESKÉ POZICI situaci zdroj z Černínského paláce. „Jen některá setkání se nechávají až na novou vládu,“ potvrdil jiný zdroj z českého zastupitelského úřadu v zahraničí, který si také nepřál být jmenován.

Konkrétně třeba setkání se Sikorskim odloženo nebylo – tedy, až do poslední chvíle. Ministr zahraničních věcí Jan Kohout měl svůj polský protějšek přijmout tento čtvrtek v Černínském paláci, ale ve středu byla návštěva odvolána, údajně z důvodu přerozdělování funkcí v polském kabinetu (postu ministra zahraničí se ovšem změny nedotkly).

Je-li teď třeba se v Bruselu za Východní partnerství bít, respektive spolehlivě sekundovat Švédům a Polákům, zastupují Prahu náhradníci muší váhy

Zlé jazyky by mohly namítnout, že se Sikorski do Prahy stejně chystal především kvůli dlouho avizované česko-polské konferenci k 120. výročí Lidových novin. Na druhou stranu je ovšem pravda, že se blíží vilniuský summit Východního partnerství (VP), a polský šéf diplomacie si před ním možná chtěl s českým kolegou sladit noty. Je-li totiž VP společným dítkem zejména polské a švédské diplomacie, byla mu ta česká alespoň „porodní bábou“ (zahajovací pražský summit VP se stal hřebem českého předsednictví EU).

Před nadcházejícím třetím summitem ovšem jde o dítko značně neduživé, neboť asociační dohoda (i o volném obchodu) s klíčovým východním partnerem Ukrajinou se kvůli pokračujícímu věznění Julie Tymošenkové zřejmě odkládá na neurčito. Varšava tudíž šikuje spojence k politické defenzívě projektu. A tady může tkvět jeden z důvodů, proč Sikorski cestu do Prahy nakonec nevážil. „Je jasné, že když je vláda v demisi, pozice ČR je prostě slabší. Třeba na různých summitech by bylo ideální mít premiéra s mandátem,“ sdělil ČESKÉ POZICI zdroj z ministerstva zahraničí.

U zrodu Východního partnerství, jež je Kremlu trnem v oku, stála vyhraněně euroatlanticky orientovaná středopravicová vláda (která zároveň jednala s Washingtonem o zřízení americké radarové základy v Brdech). Z pragmatického hlediska byznysu (volný obchod s „tradičními“ trhy) však jde do velké míry o nadstranickou českou zahraničněpolitickou prioritu. Jenže když je teď třeba se v Bruselu za ni bít, respektive spolehlivě sekundovat Švédům a Polákům, zastupují Prahu náhradníci muší váhy.