Ceska Pozice

Proč mlží šéf pražské ODS Šťastný? Nechce se zbavit Jančíka a spol.

Ve středu večer bude jasné, kdo ovládne Prahu 5. Rýsuje se střet mezi příznivci Milana Jančíka a jeho kritiky.

Martin Shabu 23.2.2011

O co jde Borisi Šťastnému, šéfovi pražské ODS? Chce očistit stranu, nebo naopak utužit vliv Milana Jančíka? foto: © ČTKČeská pozice

O co jde Borisi Šťastnému, šéfovi pražské ODS? Chce očistit stranu, nebo naopak utužit vliv Milana Jančíka?

Pražská ODS jedná o budoucnosti dvou oblastních sdružení: na Praze 1 a 5. Symbolizují je kontroverzní představitelé Filip Dvořák a Milan Jančík. ČESKÁ POZICE s otázkami na toto téma v pondělí oslovila lídra pražských občanských demokratů Borise Štastného. „Budeme jednat pouze o udělení tří licencí na Praze 1,“ řekl Šťastný. Na dotaz, zda bude ODS jednat o situaci v Praze 5, kde se má zrušit oblastní sdružení, dodal: „O ničem takovém jednat nebudeme.“ Lhal? Nebo ho postihl náhlý výpadek paměti?

Mladá fronta Dnes následující den napsala, že stranické buňky na Praze 1 a Praze 5 jsou na odpis. „Vzhledem k dlouhodobým problémům, velrybářským praktikám a nekontrolovatelným náborům členů jsem navrhoval okamžité zrušení obou oblastních organizací,“ uvedl pro deník Boris Šťastný. Za tím účelem má být do měsíce zpracována písemná analýza.

Kdo ovládá místní sdružení, ten si „lízne“

Existují minimálně dvě vysvětlení, proč Šťastný vědomě neříkal pravdu o tom, co se chystá. ČESKÁ POZICE nepředpokládá třetí možnost, že by pražský šéf ODS trpěl stařeckou demencí a v pondělí 21. února v 17.00 hodin si nepamatoval, co chce spolustraníkům na regionální radě o chvilku později navrhovat.

Jako první se nabízí úvaha, že si český politik může médiím říkat, co chce. Byl by to další důkaz toho, že politická kultura coby přirozená součást demokratického právního státu se v Česku stále nevyvinula.

Druhým, neméně závažným vysvětlením však je podezření na politický kalkul. Šťastný se podle informací ČESKÉ POZICE ve skutečnosti nechce zbavit nepohodlných a krajně nepopulárních tváří Dvořáka a Jančíka. Je si dobře vědom, že si s jejich podporou může v celopražské ODS udržet většinu. Jednotlivé oblastní organizace totiž nominují delegáty do celopražského sněmu.

Rozpuštění dvou nepopulárních buňek je trikem, jak si nahnat politické body za domnělý boj se stranickými kmotry a velrybáři. ODS nechvalně proslula masivními nábory členů za úplatu, díky čemuž dokážou lobbisté ovlivnit obsazení klíčových stranických postů. Je veřejným tajemstvím, že Šťastný patří do okruhu lidí napojených na pražského bose Tomáše Hrdličku. Hrdlička s podnikatelem Romanem Janouškem údajně ovládá dění nejen v ODS, ale i na pražském magistrátu.

Podle nejmenovaného zdroje je záměr Borise Šťastného následující: Zrušit oblastní organizaci v Praze 5, po jejím zrušení by se vytvořila organizace nová – v režii lidí blízkých Milanu Jančíkovi, kteří případné nespokojence „odfiltrují“ jednoduše tím, že je mezi členy buňky nepřijmou. A v klidu stranickou organizaci ovládnou.

Večer bude živo

Dnes v šest hodin večer se v Národním domě na Smíchově sejdou straníci ODS z Prahy 5. Bude se volit nové vedení. A bude asi živo. Možná povstane vedení kritické vůči působení bývalého starosty Jančíka. Oslovení politici však o možných kandidátech zatím nechtějí říci nic. „Nejsem zastáncem toho, aby se věci říkaly dříve, než k tomu proběhnou řádná jednání. Odmítám, že by se měl řešit nějaký boj mezi ,Jančíkovci‘ a ostatními. O tom jsem dlouho neslyšel,“ řekl ČESKÉ POZICI senátor za Prahu 5 Miroslav Škaloud. Dodal, že Milan Jančík mezi kandidáty na šéfa oblastní organizace nefiguruje.

Jančíkovy přívržence údajně tlačí čas. Koncem března mají straníci zaplatit členské poplatky, od čehož se odvíjí možnost volit členy vedení oblastní organizace ODS. Již delší dobu se spekuluje o tom, že mnoho straníků v Praze 5 jsou mrtvé duše. Po oslabení vlivu Jančíka na stranické dění by hrozilo, že jejich členské poplatky tentokrát zaplaceny nebudou.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.