Proč Karolína Peake brzdí očistu Vrchního státního zastupitelství v Praze?

Místopředsedkyně vlády kritizuje pověření Stanislava Mečla dočasným vedením pražských žalobců.

Místopředsedkyni vlády Karolíně Peake z Věcí veřejných se nelíbí, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) pověřil dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze Stanislava Mečla, doposud náměstka nejvyššího státního zástupce. Podle Peake by měl až do jmenování řádného šéfa pražských žalobců tento úřad vést statutární zástupce nedávno odvolaného Vlastimila Rampuly. Tím je náměstek VSZ v Praze Libor Grygárek.

Peake, která se odvolává na právní rozbor, se obává, že postup ministra spravedlnosti Pospíšila – dočasné pověření Mečla řízením VSZ – byl protizákonný. Podle vicepremiérky hrozí chaos a dvojvládí. To by mohlo nastat, pokud by Rampula, který proti rozhodnutí Pospíšila podal správní žalobu, ve svém sporu uspěl. Ministr Rampulu v polovině října odvolal kvůli údajným zásahům do vyšetřování kauzy zkrachovalé IPB.

Místopředsedkyně vlády však opominula zdůraznit, že právě Rampulův náměstek Grygárek je považován za šedou eminenci VSZ, které si vysloužilo nelichotivou přezdívku vrchní státní zametačství. Týdeník Respekt například letos v květnu upozornil na nestandardní odložení korupční kauzy exministra životního prostředí Pavla Drobila, o něž se zasadilo vedení VSZ.

Odvolání Rampuly je považováno za první krok k očistě pražských žalobců, kteří se zabývají řadou korupčních afér s vazbami na politiky. Grygárka podle zákona nemůže odvolat ministr, aniž by předtím dostal příslušný návrh od jeho nadřízeného. Nástup Mečla na VSZ může tedy znamenat první krok ke Grygárkově odvolání z vedení VSZ, které trpí špatnou reputací. Je proto s podivem, že postup ministra spravedlnosti kritizuje právě Peake, vicepremiérka pro boj s korupcí.

Počet příspěvků: 1, poslední 7.11.2011 01:13 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.