Ceska Pozice

Proč členové ODS prezidentské primárky odzívají

Vzkaz z členské základny: Hlasujeme o Přemyslu Sobotkovi a Evženu Tošenovském, kteří se na Hrad stejně nedostanou.

Středeční debata prezidentských kandidátů ODS v Pardubicích ukázala, že občanští demokraté se s myšlenkou přímé volby hlavy státu zkrátka nesžili. Zatímco poslanci a senátoři ODS přímou volbu podpořili, neboť je k tomu dotlačil koaliční kompromis, pro většinu řadových straníků zůstává tento způsob volby nástupce Václava Klause těžko přijatelný.

Tomu odpovídala účast na prvním duelu místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky s europoslancem Evženem Tošenovským. Debatu (po níž se vždy o uchazečích začíná hlasovat) si v Pardubickém kraji dle webu Aktuálně.cz přišlo poslechnout pouze 130 z 913 oprávněných voličů. A je pravděpodobné, že právě tak budou primárky vypadat i v dalších krajích. Tři politici ODS ze tří odlišných regionů ČESKÉ POZICI řekli, že účast ve vnitrostranických primárkách bude nízká, odhadují ji na 20 až 25 procent z celkového počtu přibližně 28 tisíc straníků.

Proč ten nezájem? Identifikovali jsme pět pravděpodobných důvodů.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.