Ceska Pozice

Proč byl Janoušek odposloucháván jen půl roku? A jakou verzi nahrávek má Nečas?

Slyšeli jsme jen výběr rozhovorů pro lid, který pustil někdo hodně oslabený. Kdo má nesestříhanou verzi odposlechů?

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © Profimedia, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Poslední epizodou, která nesla název Jak nepřipustit bordel v developerské firmě Navatyp po smrti jeho majitele Richarda Navrátila, definitivně končí první fáze kauzy Bém–Janoušek, tedy zveřejňování odposlechů. Podle informací ČESKÉ POZICE ze zhruba čtyřicetiminutového materiálu sice ještě zbývá poslední kousek, ale pokud se k této údajně velice pikantní části nahrávky nedostane nějaký drsný bulvár (a takový u nás neexistuje), MF Dnes ji zřejmě nezveřejní. A není ani zásadní.

Důležitější – mnohem důležitější – je, že materiál, který dostal redaktor MF Dnes Jaroslav Kmenta, je jen výběr rozhovorů „pro lid“. Jistě se však nejedná o „best of B+J“. Kdyby tomu tak bylo, nechyběly by například Janouškovy hovory s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a s jeho dvojčetem Markem Dalíkem. Bémův nejlepší přítel byl totiž v době pořizování odposlechů hodně blízko nejlepšímu příteli Topolánka. Není přece možné, že si Janoušek s Dalíkem nevolali. Možné ale je, že pokaždé používali „ten malej“.

Kdo má nesestříhanou verzi? Určitě ten, kdo odposlechy pořizoval. A kdo by to mohl být? Zatím se operuje s informací, že se jedná o Bezpečnostní informační službu (BIS). Jenže to nemusí být pravda. Ve vládních kruzích se začíná hovořit o akci blíže nespecifikované složky policie, se kterou BIS pouze spolupracovala. Je možné, že tato informace je rozšířená záměrně, aby si Černého Petra nevytáhla BIS a její šéf Jiří Lang. Je přece lepší tento únik hodit na morálně již stejně zdevastovanou policii, než nestátotvorně zpochybnit fungování klíčové zpravodajské služby.

Kompletní materiál mohou mít další vlivní kmotři, kterým už Janoušek poslední rok dělal velké potíže

Kompletní materiál má tutově rovněž ten, kdo jej koupil, nebo za protislužbu dostal. Může se jednat o další vlivné kmotry, kterým už Janoušek poslední rok dělal velké potíže. Byla toho plná Praha. Romeš prý byl v lihu, úplně mimo a když ne, tak hrál golf. A ten mocný Romeš, jak se tomuto lobbistovi říká, je od minulého týdne prakticky mrtvý muž, byznys s ním už nikdo neudělá, navíc od této chvíle se s ním nikdo nebude muset dělit.

Podle MF Dnes se odposlechy v roce 2009 objevily v detektivní agentuře Víta Bárty, ale Kmenta už nepíše, zda v ABL měli nesestříhanou verzi, nebo pouze ten atraktivní „výběr pro lid“. O tom, že šéf Věcí veřejných mohl mít motiv ukázat v době svého soudního procesu informační sílu, už se však napsalo hodně. Nelze to vyloučit. Nahrávky každopádně musel pustit někdo oslabený. V tomto případě výjimečně nesouhlasíme s redakčním kolegou a bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem, který připouští, že za únik odposlechů je odpovědný hrdinný dušínovský zpravodajec, který už nemohl snášet, jak se výsledky jeho práce zametají pod koberec.

Proč odposlouchávání přestalo?

Sledování Janouškových hovorů po půlroce na něčí zásah přestalo. Kdo takový pokyn vydal? Který soudce to byl?

Podle informací ČESKÉ POZICE byl Janouškův „velkej telefon“ v roce 2007 odposloucháván pouze zhruba půl roku, pak na něčí zásah sledování jeho hovorů přestalo. Kdo takový pokyn vydal? Který soudce to byl? Kdyby Janoušek s Bémem hovořili jen o ženách, vínu či o golfu, asi existoval důvod pokračování odposlechů nepovolit. Jenže hovory se vedly skoro jen o politice a byznysu, takže proč se to zastavilo? Doufáme, že při parlamentním slyšení šéfovi BIS Jiřímu Langovi některý poslanec tyto otázky položí. Pokud ovšem nahrávky pořizovala BIS.

Na to, že se lid nakonec nic nedozví, jsme již zvyklí (a možná, že to je i správně), avšak hodně smutné a nebezpečné by bylo, kdyby nesestříhanou verzi neměl k dispozici ani premiér Petr Nečas. Nejen proto, že ke správnému rozhodování v této kauze je absolutně nutné znát všechno, co při hovorech Janouška bylo zaznamenáno. Pokud Nečas materiál k dispozici nemá, znamenalo by to, že v této zemi má někdo více informací, tudíž i větší moc než předseda vlády.

Když jsme u bezpečnostních složek, Janoušek si do konce života bude myslet, že při jeho dopravní nehodě se jednalo o zpravodajskou hru a tu Vietnamku mu tam nastrčily zpravodajské služby. Na místě činu krátce po nehodě ne náhodou říkal novinářům, že se „stala velice divná věc“. Janouškovi advokáti tuto „divnou věc“ jistě použijí při obhajobě. Ta paranoia bývá u vlivných a exponovaných lidí velká.

Nabízí se paralela se současným senátorem Miroslavem Antlem, který v roce 2002 v Pardubicích pod vlivem alkoholu na křižovatce narazil do auta, které řídila také žena. Antl pak u výslechu tvrdil, že vše nastražily temné bezpečnostní síly, aby se ho zbavili funkce náměstka policejního prezidenta. Antl nakonec trestu unikl, možná proto, že nehoda se obešla bez zranění.

Jak dopadne Bémův mazánek? Temné síly nikdy nespí. Možná je v příběhu něco esoterického. Jak se ČESKÁ POZICE dozvěděla, před několika málo měsíci kartářka předpověděla, že Roman Janoušek přejede ženu a to mu zlomí vaz. Jeho okolí poté usilovalo o to, aby Janoušek jezdil jen se šoférem. Fakt, že v pátek řídil sám, některé zasvěcené překvapil. Doufejme, že kartářka se dostaví k soudu a o „divné věci“ prozradí víc.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.