Problémy Řecka jsou nejen finanční, ale i demografické

Pokud by se České republice podařilo vyřešit krizi Západu, jejímž důsledkem je klesající počet obyvatel, byli bychom konečně v něčem první.

Problémy Řecka jsou mnohem vážnější než pouze finanční a z dlouhodobého hlediska v podstatě neřešitelné. Vyplývá to z jeho demografického vývoje, který ve studii Vyhlídky světové populace zveřejnila Organizace spojených národů.

Dle této studie mělo Řecko v roce 2010 o něco více než 11,1 milionu obyvatel. Z nich bylo 24 procent starších 60 let, 18 procent nad 65 let a tři procenta Řeků je ve věku přes 80 let. V současnosti v Řecku na devět narozených dětí deset Řeků zemře. Z toho vyplývá, že Řekové postupně vymírají.

V roce 2050 počet Řeků poklesne o tři sta tisíc – na 10,8 milionu. Průměrný věk se zvýší o osm let – na 49,5 roku. Polovina populace bude starší 50 let. Podíl řecké populace nad 60 let bude tvořit 37,4 procenta, přičemž Řeků nad 65 let bude 31,3 procenta. Jeden z devíti Řeků bude mít víc než 80 let. Pokud se dnes řecký stát hroutí kvůli financování důchodů, jeho situace v polovině tohoto století bude ještě mnohem horší.

V roce 2010 byli čtyři Řekové pod 60 let na jednoho nad tento věk, v roce 2050 to bude pouze 1,7 Řeka. V důsledku toho musí Řecko zvýšit věk pro odchod do důchodu a snížit důchody, jinak nebude schopné svůj důchodový systém financovat. Existuje nějaká možnost, že by se v Řecku začalo rodit víc dětí?

To je značně nepravděpodobné, protože porodnost je v Řecku 30 let pod úrovní náhrady obyvatel a v současnosti činí dvě třetiny. V roce 2050 bude porodnost v Řecku pod úrovní náhrady obyvatel téměř 80 let.

Tento stav platí s výjimkou Islandu a Albánie pro celou Evropu a veškeré finanční problémy jsou vedle demografického, který je důsledkem krize západních hodnot, jen mechanickými matematickými výpočty. Je tedy otázkou, zda by se vlády evropských států neměly zaměřit spíš na její řešení a nemarnit čas reformami, které jsou proveditelné až poté, co se s ní vyrovnají. Pokud by se krizi západních hodnot podařilo vyřešit české vládě, byli bychom konečně skutečně v něčem první.

Počet příspěvků: 2, poslední 19.7.2011 07:58 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.