Ceska Pozice

Problémy klanu Kočkových: Jan Kočka st. obviněn z daňových úniků

Vlivný člen ČSSD Jan Kočka starší je v podezření z daňových úniků. Do kauzy zasáhl volební lídr ČSSD, který Kočku vyzval k přerušení členství ve straně.

Jan Kočka na pohřbu Valtra Komárka v roce 2013. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jan Kočka na pohřbu Valtra Komárka v roce 2013.

Na tuto rodinu je upřena nebývalá politická pozornost. Vlivný a bohatý klan Kočkových je spojován nejen s provozováním Matějské pouti – neodmyslitelně souvisí i s politikou. Rušno kolem Kočkových bylo v říjnu 2008, kdy v luxusní pražské restauraci Monarch podnikatel Bohumír Ďuričko zastřelil Václava Kočku ml. Pikantní je, že k incidentu došlo po křtu knihy expremiéra a tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Nyní je situace mezi rodinou Kočkových a sociálními demokraty opět citlivá.

Jan Kočka st., který se řadí mezi vlivné členy ČSSD, totiž uvázl v síti policie. Jak včera (článek vyšel v LN 20.6., pozn. red.) informovala Česká televize, vyšetřovatelé daňové Kobry pod dozorem Krajského státního zastupitelství v Praze jej obvinili kvůli podezření z rozsáhlých daňových úniků. Spolu s ním kriminalisté stíhají dalších 23 lidí, původně bylo v uplynulých dnech zadrženo 28 osob. Škoda se podle zpráv policie vyšplhala na úctyhodné číslo 415 milionů korun.

Odevzdej kartičku

Pro Kočku, který je členem ČSSD v Praze 7, má policejní manévr politickou dohru. Minimálně do doby, než podezření vyvrátí, musí odevzdat stranickou průkazku. Vyzval ho k tomu samotný volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Pokud jsou informace pravdivé, měl by pan Kočka přerušit členství sám,“ napsal LN ministr zahraničí. Kočka později serveru iRozhlas.cz potvrdil, že členství ve straně dočasně přeruší. „Nechci, aby někdo poškozoval ČSSD,“ dodal. Zaorálek rovněž pražské straníky vyzval, aby se závažnými informacemi o kauze kolem Kočky zabývali na svém jednání.

Nikoliv nedůležitou součástí vlivu Kočkových jsou, jak jinak, peníze. Do jejich impéria vedle Matějské pouti patří úklidová firma Prostor, které se dařilo získávat zakázky od pražských městských společností.

Pro stranu je Kočkovo obvinění nepříjemné z toho důvodu, že i další členové rodiny zanechali ve straně docela hlubokou stopu. Kočkův syn Jan, milovník hudebního rapování, reprezentuje mladé sociální demokraty v širším vedení strany – ústředním výkonném výboru (ÚVV). Kočkův otec Václav je zase jedním z nejzkušenějších členů ČSSD vůbec. Oba byli delegáty březnového sjezdu sociální demokracie v Brně. K jejich spojencům se řadí například vlivný pražský sociální demokrat a odborník na trestní právo Petr Hulinský, který zastává funkci náměstka ministra vnitra.

Nikoliv nedůležitou součástí vlivu Kočkových jsou, jak jinak, peníze. Do jejich impéria vedle Matějské pouti patří úklidová firma Prostor, které se dařilo získávat zakázky od pražských městských společností. V poslední době se Prostor ucházel o část mnohamiliardového tendru Pražských služeb na svoz odpadu. V minulosti bylo možné spatřit logo úklidové firmy na dresech fotbalového mistra SK Slavia Praha, na jehož zápasech byl Jan Kočka st. podle zdrojů LN v poslední době vídán ve společnosti vysoce postavených politiků.

Rozsáhlá razie

Policejní zásah byl rozsáhlý. „Na případu s krycím názvem Stone tým daňové Kobry pracoval několik měsíců za velmi intenzivní podpory Finančního analytického úřadu a Generálního finančního ředitelství,“ informovala Iva Knolová z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jádrem případu bylo zakládání firem, které nevykonávaly žádnou činnost. Podle detektivů mezi sebou fiktivně obchodovaly. „Obvinění měli po vzájemné domluvě, díky nadhodnoceným reklamním službám, soustavně krátit povinnost k dani z přidané hodnoty a dani z příjmu právnických osob,“ dodala Knolová.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.