Diskuse k článku

Problém Evropské unie: Jak pokračovat se společnou měnou euro

Diskuse o euru a jeho budoucnosti budou v příštích pěti letech živé. Nejasné směřování Evropské komise ohledně eura by mělo tvrdé dopady, proto bychom neměli zavírat oči před mračny nad ním.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Procházka 12.11.2019 19:58

Nejde jen o EURO ale dnes už úplně o všechno. ;-( Přesně v duchu : nebudeme muset směňovat ve směnárnách a nebudeme tím podporovat jejich pochybný bussines. Kolik ovcí už tomuto hloupému PRO-EURO argumentu nalítlo ? Smysl mnoha politických opatření je podpořen pouze laciným propagandistickým pozlátkem nikoliv naplněním jakýchkoliv pragmatických očekávání. Pro udržení u moci se vymýšlí chorými mozky poradců neuvěřitelné oblbovací teze, Dobře prodaná lež je prostě populárnější, každý ji chce slyšet !

V. Koutný 12.11.2019 17:30

"Italský růst je nemožný, protože na ženu tam připadá pouze 1,44 dítěte" - pokládám to za nesmysl. Protože Čína a Indie jsou lidnaté země, ale nesouměřitelné ekonomické síly!! Množství lidí nemá vliv na sílu ekonomiky, nýbrž, jak autor správně podotkl, jejich mentalita spojená s ochotou se vzdělávat a vnitřní závislostí na potřebě pracovat[>-]:-) Ani milionová množství migrantů nedokáže zvýšit ekonomický úspěch, nebudou-li mít potřebu pracovat a učit se! A pochybuji, že tuto potřebu dostanou do svých genů během několika příštích stoletíEU!

 • reagovat
 • nahlásit příspěvek
 • P. Götze 11.11.2019 13:58

  Euro je proste ekonomicky nesmysl, to se vi, akorat v Cesku se to nikdy nesmelo rikat. Dokonce se dlouho nesmelo rikat, ze to je a vzdy byl ciste politicky projekt. Pokud by se resily transakcni naklady a ekonomicke dopady, presla by Evropa na americky dolar. Sice by tady nikdo nemohl korigovat urokove sazby, na druhou stranu by to dane zeme nutilo delat reformy, protoze americky FED by nejake Recko rozhodne nesanoval. Tak jak to zcela nesmyslne (protoze politicky sic!) dela ECB. K federaci se v Evrope bez obcanske valky nikdy nedoberem. A hlavne to ani nema vubec zadny smysl. Vubec zadny.

  A. Surda 10.11.2019 17:50

  Zabudli ste na dôležitý reguačný prostriedok - výška miezd. Slovensko a Nemecko majú nízke mzdy vzhľadom na produktivitu práce a preto majú prebytok v zahranićnom obchode. Keď si toto uvedomíte, nemusíte sa báť eura.

  Z. Rychlý 10.11.2019 10:01

  Samé správné myšlenky. Jenže jsou notoricky známé!

  A jelikož kormidelníci lodi zvané federální EU nejsou blbci, tak je jim situace dobře známá, výnosná a pro ně zřejmě výhodná. Proto se domnívám, že pojedeme močálem přehlubokým podél temných skal ještě hodně dlouho, aniž by se někdo u kormidla zabýval podobnými rozbory.

  J. Mach 9.11.2019 19:13

  Naspat cesta nemozna. Vpred sa musi! Euro zostane a dalsie staty sa k nej pripoja.

  J. Kostelanský 9.11.2019 15:18

  Konečne vecný a hlavne odborne na úrovni článok o spoločnej mene euro. Ja by som k tomu trochu dodal pár viet:

  Spoločná mena euro prináša výhody aj nevýhody - často tým istým ľuďom či skupine ľudí. Napr. zamestnaným ľuďom v južanských krajinách nižšie ceny, ktoré sú zaplatené relatívne vysokou nezamestnanosťou. V Nemecku zase firmám prináša viac zakázok sprevádzaný ale malým počtom vhodnej pracovnej sily. Bohužiaľ na úrovni jednotlivých štátov prináša skôr nevýhody ako výhody. Zo všetkých zlých riešení ohľadne eura sa mi návrat k vlastným menám javí ako najmenej zlé riešenie. A to hovorím napriek tomu, že už 10 rokov platím u nás doma eurom. Ale možnosť platiť v rôznych štátoch Európy je len také pozlátko, pod ktorých sa skrývajú "laciné cetky".

  Jednoznačným víťazom eura je Nemecko, Holandsko či Rakúsko. Pre južanské štáty je ekonomická zbraň hromadného ničenia. Bohužiaľ túto zbraň "financujú" pracujúci občania Nemecka či Holandska, ktorí by pri vlastnej mene mali silnejšiu menu a nižšie