Ceska Pozice

Probírka stáda: Z kandidátky pražské ČSSD mizí Petr Hulinský a spol.

ČESKÁ POZICE zmapovala předvolební situaci sociální demokracie v Praze. Navzdory personálním změnám stále drží vliv stejná mocenská skupina.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Sociální demokracie, hlavní favorit na vítězství ve volbách a adept na převzetí vlády, prochází v Praze obrodou. Pouze však na první pohled.

ČESKÁ POZICE zjistila, že na kandidátní listině pražské ČSSD chybějí známé „firmy“, kontroverzní politici. Navzdory této personální obměně si v pražské sociální demokracii stále udržuje vliv mocenská skupina, která ji v současnosti ovládá. Jde sice o pražský příběh, ale ten zanedlouho může mít dopad na vyjednávání o nové celostátní vládě.  

Předseda pražské ČSSD Karel Klíma jednotlivá jména politiků navržených na kandidátní listinu pražské ČSSD ČESKÉ POZICI potvrdil. Není sice vyloučeno, že v následujících dnech nastanou dílčí změny, ale základní rámec článku by měl odpovídat.

O kandidátech rozhodne dnes, ve čtvrtek 22. srpna, krajský výkonný výbor pražské sociální demokracie, jenž dostane ke schválení balíček zhruba 40 politiků na kandidátní listinu. Nominace se odehrává tak, že o čelní místa pražské kandidátky se na výboru utkají lídři vybraní obvodními organizacemi – v rámci pražských městských obvodů.

Klíma odhaduje, že strana by v hlavním městě mohla získat zhruba sedm poslaneckých mandátů. Při vytváření listiny se tedy bude hrát o prvních deset pozic. Jak známo, lídrem má být odborář Jaroslav Zavadil. Ale kdo za ním? Problematičtí, ale zároveň vlivní poslanci Petr Hulinský (kauza Spastic Handicap) a Miroslav Svoboda (plagiátorství diplomové práce)?

Hulinský ČESKÉ POZICI sdělil, že kandidovat nechce a dá příležitost jiným členům ČSSD. „Jsem ale samozřejmě připraven maximálně pomáhat a pracovat pro dobro České republiky a sociální demokracie,“ napsal mluvčí stínové vlády pro sport a mládež. 

Někteří lídři pražských obvodů 

Diplomkový „mág“ Miroslav Svoboda neuspěl ve svém obvodu Praha 10 a zdálo se, že poslanecký mandát neobhájí. Tento šikovný zákulisní politik si však dokázal vyjednat podporu na Praze 11. A ta ho vyšle jako svého lídra.

Zajímavá je situace sociální demokracie na Praze 10. První místo zde získala Hana Nováková, manželka prvního místostarosty Vladimíra Nováka. Ten se před volbami v roce 2002 „proslavil“ podezřením ze sexuálního obtěžování své kolegyně (coby úředník tehdy kvůli tomu úřad na Praze 10 opustil).

Rodina Novákových je považována za politicky velmi silnou. Blízko prý má zejména k Petru Hulinskému a místnímu lobbistovi Tomáši Hrdličkovi. Nováková by se prý mohla umístit na předních místech, pro což jeden z pražských sociálních demokratů neměl příliš pochopení. „Nebyla by to dobrá volba,“ řekl ČESKÉ POZICI zdroj, který si nepřál být jmenován.

Ženy-kandidátky podle předsedy pražské ČSSD Klímy obvykle získávají třetí až čtvrtý post na kandidátní listině hlavního města. S Novákovou se o něj pravděpodobně utká místostarostka Prahy 15 Jana Trková či mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová-Tominová (Praha 2), která asi jako jediná reprezentuje skupinu blízkou Jiřímu Dienstbierovi. Její nominace však není jistá, neboť prý hlasování na Praze 2 není platné.

Dalším zajímavým jménem je syn předsedy pražské ČSSD Karel Klíma mladší, který uspěl na Praze 5 a na kandidátní listině by se měl pohybovat na volitelném místě. Jeho nominaci lze považovat za překvapivou, neboť z této stranické organizace pochází poslankyně Gabriela Kalábková, která tudíž svůj mandát nejspíše neobhájí.

Naopak současný poslanec Jiří Koskuba pozici na Praze 7 uhájil a má šanci na přední místo na pražské kandidátce. O návrat do sněmovny se pokusí matador pražské sociální demokracie Karel Šplíchal. Ten půjde do boje za Prahu 4. Vysoko – v první pětce – by se měl na pražské kandidátce objevit místostarosta Prahy 6 Štěpán Stupčuk.

Na zásluhy nezapomínáme

Stupčuk je zajímavý tím, že ještě loni na podzim šlo o neznámého politika. Před Vánocemi však pomohl na volební konferenci pražské ČSSD upevnit vliv skupině okolo Petra Hulinského a Václava Kočky reprezentované současným předsedou pražské organizace Klímou a odstranit opozici kolem Jiřího Dienstbiera a tehdejšího šéfa pražské ČSSD Jiřího Bodenlose. Loni v prosinci ČESKÁ POZICE napsala, že výměnou za tuto pomoc by Stupčuk mohl získat „dobře ‚situované‘ místo na kandidátní listině pro sněmovní volby“.

V uplynulých měsících ustoupil Petr Hulinský do pozadí, aby na sebe příliš neupozorňovalJe tedy zřejmé, že v pražské sociální demokracii se na zásluhy nezapomíná. Vždyť díky výsledkům zmíněné konference získal Petr Hulinský nazpět svůj vliv v pražské organizaci, který ztratil kvůli kauze Spastic Handicap. Dostal se do celostátního předsednictva ČSSD a udržel si post stínového ministra.

V uplynulých měsících Hulinský ustoupil do pozadí při vyjednávání pražské koalice mezi TOP 09 a ČSSD, aby na sebe příliš neupozorňoval. A podobně je tomu i nyní, kdy bude chybět na pražské kandidátní listině pro sněmovní volby. Proč? Podle některých jeho spojenců, aby neohrozil svůj hlavní cíl stát se ministrem sportu. „Sportu se věnuji mnohem déle než politice,“ napsal ČESKÉ POZICI Hulinský, český rekordman v přerážení stavebních dílců Ytong.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.