Pro Chrenka dělá kromě exdetektiva Vrby i podezřelý Barták

Třinecký podnikatel zaměstnal dle LN exministra obrany. List spekuluje, že Chrenkovi by se mohl hodit při budování zdravotní divize.

Martin Barták čelí obvinění, že si měl říci o peníze výměnou za vyřešení problémů společnosti Tatra. foto: © ČTKČeská pozice

Martin Barták čelí obvinění, že si měl říci o peníze výměnou za vyřešení problémů společnosti Tatra.

S cennými úlovky na poli lidských zdrojů se obvykle úspěšné firmy rády pochlubí v tiskové zprávě. Zaměstnání exministra Martina Bartáka, podezřelého z korupce, v podnikatelském impériu miliardáře Tomáše Chrenka ale asi nebude ten případ. Obzvláště, když se Barták ve svém novém působišti setká s Liborem Vrbou, bývalým detektivem, který šéfoval útvaru, jenž vyšetřuje předražené armádní zakázky. O případu píší páteční Lidové noviny, jimž informaci o práci Bartáka a Vrby u Chrenka potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje.

Oba muži, kteří odmítli spolupráci s Chrenkem komentovat, disponují poměrně citlivými informacemi (Barták pracoval coby náměstek i na ministerstvu financí) a mají řadu důležitých kontaktů. To by se Chrenkovi mohlo dle LN hodit zejména při budování zdravotní divize jeho podnikatelské skupiny.

Vrba s Bartákem se dobře znají minimálně od května. Novináři bulvárního deníku Aha je tehdy vyfotografovali v družném rozhovoru v jedné bratislavské vinárně.

Policie se od loňského listopadu zabývá rolí Bartáka v kauze nákupu tatrovek českou armádou. Dle tvrzení bývalého amerického velvyslance v ČR a předsedy dozorčí rady Tatry Williama Cabanisse někdejší náměstek ministra obrany Barták na schůzce ve Washingtonu v roce 2008 prohlásil, že problém s dodávkou by mohly vyřešit peníze.