Pro Čechy je stále těžší spořit si na střechu nad hlavou

Touha po vlastním bydlení je v tuzemsku oproti zahraničí nadstandardně vysoká. Z průzkumu agentury Ipsos však vyplývá, že až 77 procent Čechů, kteří chtějí potomka, nákup vlastního bydlení kvůli nedostatku financí oddaluje. Navíc zatímco loni vydalo na bydlení měsíčně více než deset tisíc korun 13 procent lidí, letos necelá čtvrtina.

Projekt Chateau Troja Residence nabízí nejen překrásné bydlení, ale i spoustu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Chateau Troja Residence nabízí nejen překrásné bydlení, ale i spoustu... | foto: Archiv CCP
Projekt Chateau Troja Residence nabízí nejen překrásné bydlení, ale i spoustu...

Dvaatřicetiletý Miroslav se oženil a s manželkou začali mluvit o založení rodiny. „Chtěl jsem, abychom nejdřív měli vyřešené bydlení. Žijeme v nájmu a už mi vadí, že peníze vydáváme do cizího,“ říká. Oba mají příjmy, jež překonávají republikový průměr. „Když jsem se ale díval na ceny bytů v Praze, nenašel jsem nic, co bychom si mohli dovolit.“ V podobné situaci je většina Čechů, kteří chtějí na svět přivést potomka. Až 77 procent z nich tak nákup vlastního bydlení kvůli nedostatku financí oddaluje, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos, jehož výsledky mají LN exkluzivně k dispozici.

Spořit si na střechu nad hlavou je pro Čechy čím dál těžší. Zatímco loni vydalo na bydlení měsíčně více než deset tisíc korun 13 procent lidí, letos je to téměř čtvrtina. „Pro rodiny je obtížné zároveň platit drahé nájmy, životní náklady a spořit na pořízení nemovitosti,“ upozorňuje David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby, jež dodává rodinné domy.

Plánování nákupu

Polovina lidí, kteří nákup vlastního bydlení plánují, má našetřeno méně než 50 tisíc korun. Což nestačí ani na to, aby si mohli na byt či dům vzít hypotéku. Banky totiž vyžadují spolufinancování minimálně deseti, ale častěji 20 procent hodnoty nemovitosti. A podmínky pro získání úvěru od 1. října zpřísnily. Celková zadluženost žadatele o hypotéku nesmí přesáhnout devítinásobek jeho čistých ročních příjmů a na splátku dluhů včetně hypotéky může jít nejvýše 45 procent čistých měsíčních příjmů. Česká národní banka navíc ve středu 26. září zvýšila základní úrokovou sazbu, což zdražuje hypotéky.

V průměru sedm z deseti Čechů nákup nemovitosti v budoucnu plánuje. Výrazně důležitější je pro lidi žijící v menších sídlech do tisícovky obyvatel – až pro 72 procent z nich. Za důležité jej také častěji považují vysokoškolsky vzdělaní lidé – až 70 procent z nich.

Touha po vlastním bydlení je v tuzemsku oproti zahraničí stále nadstandardně vysoká. Jako velmi důležité ho podle průzkumu agentury Ipsos označuje každý druhý mladý od 18 do 26 let. S narůstajícím věkem respondentů přibývá. V průměru sedm z deseti Čechů nákup nemovitosti v budoucnu plánuje. Výrazně důležitější je pro lidi žijící v menších sídlech do tisícovky obyvatel – až pro 72 procent z nich. Za důležité jej také častěji považují vysokoškolsky vzdělaní lidé – až 70 procent z nich.

„Touha po vlastním bydlení je u nás dána tradicí. Majitel vlastní půdy byl vždy lépe zajištěný než bezzemek,“ vysvětluje šéf Ekonomických staveb Mencl. Více než třetina lidí ale počítá s tím, že nebude žít ve městě, kde jsou ceny nemovitostí vyšší. Více než dvě třetiny Čechů totiž měsíčně nevydělají ani 20 tisíc čistého. Pro polovinu z nich je nebo bylo těžké dosáhnout na hypotéku. Lidé proto ustupují ze svých představ a volí levnější a menší variantu domova za městem.

Situace na trhu s nemovitostmi

Evropští odborníci situaci mladých, kteří uvažují o založení rodiny, bedlivě sledují. Hovoří o takzvané generaci sinkies neboli tonoucích. Jde o partnery, kteří oba vydělávají, i tak ale mají potíže zvládnout všechny náklady. Pokud by jeden příjem vypadl, bylo by to pro ně ohrožující. Zvažují proto variantu, že potomka nebudou mít vůbec. Katolická organizace Caritas Europa o „generaci tonoucích“ v Evropě píše: „Máme zde za celá desetiletí první generaci, která se má hůře než její rodiče.“

V osmdesátých letech 20. století byla na západ od Česka situace opačná. Páry s dvojím příjmem se rozhodly nemít děti, protože si chtěly užívat života. Nyní by potomka partneři chtěli, ale dostávají se do obtížné finanční situace. O něco těžší je podle průzkumu agentury Ipsos na hypotéku dosáhnout pro lidi žijící v hlavním městě. Menší problém v tomto směru mají lidé s vysokoškolským vzděláním. Nejdramatičtěji vnímají situaci na trhu s nemovitostmi lidé, kteří žijí sami se svými dětmi – tři čtvrtě z nich na hypotéku nedosáhne.

O něco těžší je podle průzkumu agentury Ipsos na hypotéku dosáhnout pro lidi žijící v hlavním městě. Menší problém v tomto směru mají lidé s vysokoškolským vzděláním. Nejdramatičtěji vnímají situaci na trhu s nemovitostmi lidé, kteří žijí sami se svými dětmi – tři čtvrtě z nich na hypotéku nedosáhne.

Centrální banka zdůvodňuje zpřísňování podmínek pro získání hypotečního úvěru obavami, že domácnosti se stávají zranitelnější, neboť ceny nemovitostí rostou rychleji než jejich příjmy. „Zajímá nás hlavně to, jak to bude se splácením vypadat, až dobré časy skončí,“ vysvětluje guvernér Jiří Rusnok obezřetnost České národní banky.

Mencl však restrikce, které platí od pondělí 1. října, kritizuje: „Jde o citelný zásah, kdy 30 procent rodin, které dříve hypotéku dostaly, již banka v nových pravidlech odmítne.“ Dopady se podle něho ukáží, až současná generace mladých zestárne. „Při současném důchodovém a sociálním systému je stáří v nájemním bydlení likvidační,“ dodal. Necelá polovina respondentů kvůli všem zmíněným faktorům uvedla, že si plánuje půjčit na bydlení od rodiny.

Počet příspěvků: 2, poslední 10.10.2018 11:32 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.