Připravuje se konec trafikantů z ODS na pražském letišti

Po zeštíhlení dozorčí rady Českého Aeroholdingu má odejít Alexandr Vondra. O členství v představenstvu přijde zřejmě také Ivan Fuksa.

Smlouva o poskytování technických služeb v rámci českého předsednictví EU potvrzuje slova Alexandra Vondry. foto: © ČTKČeská pozice

Smlouva o poskytování technických služeb v rámci českého předsednictví EU potvrzuje slova Alexandra Vondry.

Člen dozorčí rady a také člen představenstva ve státem ovládaných firmách pod kuratelou ministerstva financí se stal ohroženým druhem. Ministr financí v demisi Jan Fischer minulý týden v rádiu Impuls ohlásil, že provede ještě do konce roku čistku ve statutárních orgánech firem, které mu podléhají. Chce, aby orgány zeštíhlely a opustili je političtí trafikanti.

ČESKÁ POZICE nyní zjistila, jak vypadá tento plán v rámci jedné z resortních firem – v Českém Aeroholdingu, pod nějž spadá Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni a České aerolinie. Ministr Fischer tam má od svého nástupu v hledáčku bývalého šéfa resortu obrany Alexandra Vondru z ODS, několikrát o tom veřejně i mluvil. Vondra je řadovým členem dozorčí rady aerohodingu s měsíční odměnou 60 tisíc korun a v kontextu Fischerových slov jsou připravované změny stanov šité na míru jeho odchodu.

„Minulý týden přišel datovou schránkou pokyn z ministerstva financí, aby na základě jejich návrhu byly zapracovány změny stanov Českého Aeroholdingu a následně předloženy zpět ministerstvu. Co se týče dozorčí rady, má dojít ke snížení počtu členů z dvanácti na deset s tím, že tři místa budou nadále vyhrazena zástupcům zaměstnanců,“ uvedla pro ČESKOU POZICI mluvčí ČAH Michaela Lagronová.

Sám Vondra dobrovolně rezignovat nehodlá, ačkoliv jsou změny očividně cílené přímo na něj

To znamená, že dozorčí orgán má opustit jeden člen za zaměstnance a jeden za akcionáře, tedy ministerstvo financí. Podle informací ČESKÉ POZICE by ještě mohlo ve finále dojít k další úpravě plánu a nakonec by radních mohlo být jen devět, aby zůstal zachován poměr, že třetinu tvoří zaměstnanci. Ze známých jmen v dozorčí radě působí jako předseda profesor Michal Mejstřík, primátor hlavního města Tomáš Hudeček nebo poradce ministerstva financí Gustáv Slamečka.

Sám Vondra dobrovolně rezignovat nehodlá, ačkoliv jsou změny očividně cílené přímo na něj. „Nevidím důvod k tomuto kroku,“ řekl stručně ČESKÉ POZICI.

Změny v dozorčí radě souvisejí se změnou legislativy; od Nového roku vstupuje v platnost zákon o obchodních korporacích. Nově nebudou mít firmy povinnost mít v dozorčí radě počet členů dělitelný třemi a mizí také povinnost obsadit třetinu míst zástupci zaměstnanců.

Zacíleno na Fuksu

Redukční dietou projde v Českém Aeroholdingu také představenstvo. „Podle pokynů ministerstva má podle nových stanov mít představenstvo pět členů namísto současných šesti,“ popsala Lagronová požadované změny.

Stejně jako při zeštíhlení dozorčí rady i tento krok má svého jasného adresáta. „Nadbytečným“ by se v tomto případě měl stát exposlanec za ODS Ivan Fuksa, který je místopředsedou představenstva a šestý post v řídícím orgánu firmy byl vytvořen právě s jeho nástupem. Fuksa přišel do aeroholdingu letos v lednu poté, co v rámci politických dohod složil mandát poslance spolu s dalšími dvěma rebely v ODS – Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem. Kvůli tomu je také letos v červnu zatkla policie a státní zástupce Ivo Ištvan vinil expolitiky z úplatkářství – tedy přijetí funkce výměnou za posty ve státních firmách. Nejvyšší soud však potvrdil, že na celou záležitost se vztahuje imunita a stíhání exposlanců zastavil.

Ani po zredukování počtu členů představenstva by však Fuksa o práci na Ruzyni zcela nepřišel. Zastává také výkonný manažerský post jako vrchní ředitel pro strategii a rozvoj.  Jeho setrvání v této funkci je plně v kompetenci generálního ředitele leteckého holdingu Miroslava Dvořáka, který Fuksovu pracovitost několikrát veřejně chválil.

Pro pořádek dodejme, že ministr Fischer měl políčeno i na dalšího z rebelů Marka Šnajdra. Ten ovšem na post předsedy dozorčí rady jiné státní společnosti – Čepro – rezignoval již počátkem října. Kromě aeroholdingu mají změnami ve statutárních orgánech projít také firmy jako ČEZ, Mero nebo již zmíněné Čepro.

Kauze exposlanců jsme se věnovali mimo jiné v článcích:

 

Počet příspěvků: 1, poslední 20.11.2013 09:10 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.