Případ Baumruk, Zelenka. Školství má pech. Anebo porušuje zákony?

Máme tu nejen možný střet zájmů PR ředitele Zelenky. Pochyby budí i uvedení Baumruka do čela příspěvkové organizace.

Nemine den, aby ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nebylo ostřelováno otázkami pochybujících novinářů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemine den, aby ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nebylo ostřelováno otázkami pochybujících novinářů. | foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice
Nemine den, aby ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nebylo ostřelováno otázkami pochybujících novinářů.

Mluví se o tom dlouho, ale řešení je v nedohlednu. Jde o dva speciální „kádry“, kteří začali pracovat pro ministerstvo školství. Oba pánové, o nichž se vedou diskuse, se pohybují přinejmenším na hraně právních výkladů.

  • Jiří Baumruk se po ostudě s více než půlmiliardovým projektem SPORT stal bez výběrového řízení ředitelem Národního institutu dětí a mládeže (NIDM).
  • Antonín Zelenka je čerstvě „pověřeným“ ředitelem komunikace na MŠMT, ač působí i v Radě Českého rozhlasu.
Ad Antonín Zelenka

Panu Zelenkovi se věnujme nejdříve. Činnost v jakýchkoliv veřejných funkcích zákon o Českém rozhlase výslovně zakazuje, jak již uvedla například analýza Parlamentního institutu. O odvolání Zelenky z Rady pro možný střet zájmů proto jednali ve čtvrtek dokonce i poslanci. Prostudovali hned tři právní analýzy, které Zelenka předložil: od advokátní kanceláře Kovanda, Tykalová, dále od legislativců z ministerstva školství a od děkana pražské právnické fakulty. Poté si zákonodárci vzali měsíc na rozmyšlenou. „Je pro mě téměř podezřelé vše, co pochází z ministerstva školství, včetně pana Zelenky, v tomto smyslu,“ podotkl dle Mediáře poslanec ODS Petr Tluchoř.

Už v úterý požádala ČESKÁ POZICE o vyjádření tiskový odbor MŠMT. Otázka zněla, zda není uvedení pana Zelenky do funkce v rozporu se zákonem o ČRo 484/1991 Sb., kde se přímo v paragrafu pět píše, že členství v Radě je neslučitelné s „jakoukoliv funkcí ve veřejné správě“ a člen „nesmí jménem (stran či organizací) vystupovat nebo působit v jejich prospěch“, Odpovědět na otázky měl přímo Zelenka, pověřený ředitel odboru.

„K panu Zelenkovi dostanete vyjádření po projednání této záležitosti sněmovnou,“ dostalo se nám lišácké odpovědi, podepsané pro jistotu anonymně celým odborem PR a komunikace.

Ad Jiří Baumruk

O Zelenkovi se nyní diskutuje v první řadě, jenže problém se zákonem má dost možná i Jiří Baumruk, jenž šéfuje Národnímu institutu dětí a mládeže (NIMD), tedy školského zařízení a příspěvkové organizace MŠMT, a to bez výběrového řízení . Zeptali jsme se opět odboru, jemuž šéfuje pan Zelenka: Proběhlo konkurzní řízení na obsazení postu ředitele? Případně proč neproběhlo?

Ředitele jmenuje do funkce zřizovatel na základě jím vyhlášeného konkursního řízení... Což se nestalo.

Školský zákon 561/2004 Sb. se jmenování ředitelů (příspěvkové organizace) věnuje dosti detailně. V § 166 se pak přímo uvádí, že: „(2) Ředitele školské právnické osoby zřizované ministerstvem, krajem, obcí nebo svazkem obcí, ředitele příspěvkové organizace a vedoucího organizační složky státu nebo její součásti jmenuje do funkce zřizovatel na základě jím vyhlášeného konkursního řízení.“ Což se nestalo.

Ministerský odbor PR a komunikace nám na otázku odpověděl: „Jmenování pana Baumruka do funkce ředitele NIDM se uskutečnilo na základě zřizovací listiny NIDM, který je příspěvkovou organizací přímo řízenou MŠMT. V interní databázi MŠMT nebyl nalezen vhodnější kandidát na tuto funkci, než Dr. Jiří Baumruk, který se dlouhodobě věnuje tělovýchově a sportu a prací s mládeží. Jmenování pana Baumruka bylo nutné z časových důvodů provést co nejrychleji, neboť Jiří Veverka byl uvolněn pro řešení projektu ESF – Klíče pro život.“

Možná by také Baumrukovo uvedení na NIDM vyžadovalo zvláštní právní analýzu. Jisté je, že na ministerstvu školství mají děsnou smůlu v otázkách personálních. Kvůli poradci Ladislavu Bátorovi div nepadala vláda České republiky, tiskového ředitele ne-ředitele Zelenku řeší poslanci a Baumruk, podnikatel v mládežnickém sportování, kterého ministrovi doporučil dle rozhovoru v HN právník a současný séf ČSTV Miroslav Jansta, je jediným možným kandidátem v ministerských databázích. To je pech.

Počet příspěvků: 2, poslední 10.2.2012 12:54 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.