Primátor zastavil hledání nového šéfa pražského dopravního podniku

V tendru se ukázaly jako relevantní pouze dvě nabídky headhunterů. Znepokojení vyvolal i únik informací z výběrového řízení.

Pražský přimátor Bohuslav Svoboda (ODS) razantně vstoupil do dění v Dopravním podniku hlavního města Prahy, kolem jejíhož hospodaření a zakázek se vrší jedna aféra za druhou. Primátor se rozhodl zrušit výběrové řízení na personální agenturu, která by měla vybrat nového generální ředitele. Doporučila to komise, která měla jednotlivé nabídky posuzovat. V jejím čele stál právě Svoboda.

Dopravní podnik oslovil 14 personálních agentur, z nichž devět podalo nabídku. Pět firem však nesplňovalo podmínky. Ze čtyř, které zůstaly, byly dvě nabídky podezřelé výrazně nízkou cenou. Zůstaly tedy dvě relevantní nabídky. Podle informací ČESKÉ POZICE se do nejužšího kola výběru dostaly Bubenik Partners a TOPSEARCH.

Martin Dvořák, který podnik vedl od dubna 2007, rezignoval na funkci loni v prosinci. Řízením byl pověřen dopravní ředitel firmy Jaroslav Stůj. I ten byl však odvolán, podle informací ČESKÉ POZICE mimo jiné i proto, že též na něm ulpívalo podezření z netrasparentních osobních vazeb. Zastupující šéfkou podniku se stala Magdalena Češková. Dozorčí rada před více než měsícem vypsala tendr na personální agenturu. Na post nového generálního ředitele měla vyhledat tři až čtyři kandidáty. Kritériem pro posouzení nejvhodnější nabídky v maximální hodnotě 1,2 milionu korun byly cena (70 procent váhy) a strategie výběru (30 procent).

Aféry kolem pražského dopravního podniku jsme sledovali v sérii článků.

Svobodovi vadí zejména to, že do médií unikaly citlivé informace o průběhu výběrového řízení.  Navíc je přesvědčen, že omezená možnost výběru neodpovídá rozsahu a významu zakázky. Podle informací ČESKÉ POZICE mohl být navíc tendr ovlivněn politickými zájmy uvnitř pražské ODS.

Nasvědčovaly tomu některé parametry zadávací dokumentace, která byla součástí výzvy k podání nabídek. Podle informací ČESKÉ POZICE nebylo vyloučeno, že by mohla být soutěž jen dalším divadlem pro voliče. Tři renomované headhunterské firmy, jejichž jména má redakce k dispozici, dokonce již v první polovině ledna písemně upozornily některé významné politiky pražské koalice, aby zvážili i zrušení tendru. Označily podmínky soutěže za nepřijatelné. 

Například byl nejasně stanoven termín plnění zakázky, vymíněna byla i možnost jeho posouvání a dokumentace předpokládala i neomezené sankce. Problém byl i ve stanovení profilu a kompetencí vhodného kandidáta. Ty měly být totiž k dispozici až pro vítěznou firmu.

Detailně jsme tendr rozebírali v článku: Podivný tendr na headhuntera, který má hledat šéfa dopravního podniku

Další postup města není znám. Vedení se chce o následujícím průběhu výběru šéfa dopravního podniku poradit s jeho managementem. Primátor Svoboda chce kromě toho do hloubky prověřit řadu problematických zakázek. Ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl: „Těch podezřelých zakázek a kauz okolo dopravního podniku už je tolik, že se skoro bojím otevřít noviny nebo si pustit televizi.“

Počet příspěvků: 3, poslední 17.2.2012 07:37 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.