Ceska Pozice

Primátor Svoboda najal na Blanku právníky z White & Case

Podaří se konečně zjistit, kdo je zodpovědný za výrazné podražení projektu pražského tunelového komplexu?

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se rozhodl konat a razantně vstoupil do vyjednávání o výstavbě tunelu Blanka. Najal renomované právníky z advokátní kanceláře White & Case, jejichž úkolem bude zjistit, proč byla původně plánovaná cena za projekt 26 miliard korun navýšena o dalších deset miliard. Primátor tím překvapil své politické oponenty z řad koalice, která ovládá pražský magistrát.

Kancelář White & Case  v posledních letech od vládců Prahy zakázky nedostávala„V současné době nás zajímá legálnost systému navyšování ceny a odpovědnost konkrétních osob. Na druhé straně prověřuje odbor městského investora, zda je Metrostav oprávněn stavět také trojský most, když došlo k radikální změně projektu a jeho současná podoba neodpovídá předložené nabídce ze strany této stavební společnosti,“ sdělil ČESKÉ POZICI primátor Svoboda.

„Naše kancelář v současné době připravuje pro magistrát právní analýzu týkající se projektu tunelového komplexu Blanka se zaměřením na objasnění tvorby cenových mechanismů. Jde přitom zejména o systém navyšování ceny díla,“ uvedl Michal Dlouhý z White & Case.

Pozdvižení na magistrátu

Primátorův krok vyvolal mezi pražskými politiky z ODS i ČSSD pozdvižení. Podle informací ČESKÉ POZICE je překvapila zejména volba White & Case, jež v posledních letech od vládců Prahy zakázky nedostávala. Primátorovi mají jeho političtí oponenti za zlé, že nenajal právní kanceláře, které ještě donedávna poskytovaly pro magistrát služby. Podle zdrojů ČESKÉ POZICE to Svobodovi oponenti nehodlají nechat „jen tak“.

Po loňském nástupu primátora Svobody do funkce se zjistilo, že původní cena 26 miliard bude navýšena minimálně o deset miliard korun. Podle jeho předchůdce Pavla Béma (ODS) je za toto podražení zodpovědné nové vedení magistrátu. Tuto skutečnost však vyvrátil současný náměstek primátora Karel Březina (ČSSD), podle něhož pocházela většina dodatečných nákladů na projekt Blanka z let 2007 až 2010. Svoboda k tomu dodává: „O nákladech na Blanku se v bývalé radě jednalo pouze jednou – v roce 2008. Tehdy rada vzala informace o stavbě pouze na vědomí.“

Podaří se konečně zjistit, kdo je za výrazné podražení projektu zodpovědný?

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.