Ceska Pozice

Přímá volba prezidenta je na obzoru

Vstoupí-li v platnost ústavní novela, občané budou vybírat v roce 2013 nástupce nynější hlavy státu Václava Klause.

Pravděpodobnost, že občané budou už v roce 2013 přímo vybírat nástupce nynější hlavy státu Václava Klause, vzrostla. Poslanecká sněmovna ve středu schválila příslušnou ústavní novelu z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS); podpořili ji poslanci všech stran kromě komunistů, kteří se hlasování zdrželi.

V rukou Senátu, kam novela zamířila, má většinu ČSSD a šance na schválení je velká. Sociální demokracie prý doporučí svým senátorům, aby beze změn ústavní novelu schválili. Co je jejím obsahem:

Volba prezidenta

Odvolání prezidenta

Prezidentská imunita

Trestní řízení a milosti

Sociální demokraté do poslední chvíle prosazovali i změnu ve jmenování bankovní rady České národní banky. Kvůli odporu koalice ji neprotlačili, rozhodnutí hlasovat kladně o ústavní novele ohlásili až po zasedání poslaneckého klubu. Naopak z jejich dílny je pozměňovací návrh na omezení prezidentovy pravomoci rozhodnout o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání a omezení prezidentovy imunity jen na dobu výkonu funkce.

Ke schválení v Senátu stačí třípětinová většina přítomných zákonodárců, nikoli všech, jak tomu je v dolní komoře. Aby občané mohli vybírat svého prezidenta přímo, musí být kromě ústavní novely přijat i nový volební zákon s detaily o organizaci volby.

Návrh na přímou volbu prezidenta nepočítá s tím, že by se mohl o funkci v roce 2013 potřetí ucházet současný prezident Václav Klaus. Vyplývá to z důvodové zprávy k návrhu ve vládní legislativní knihovně, z níž citoval iDnes.cz.

V návrhu na zavedení přímé volby není dotčen článek ústavy, který stanoví, že nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. „Nepředpokládá se tedy, že zavedení nového způsobu volby povede ke zvolení kandidáta, který před zavedením přímé volby již vyčerpal svá dvě funkční období,“ stojí ve zprávě.

Problematice přímé volby prezidenta a případných pretendentů  jsme se podrobně věnovali v článku: Kdo po Klausovi?

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.