Přímá volba prezidenta je na obzoru

Vstoupí-li v platnost ústavní novela, občané budou vybírat v roce 2013 nástupce nynější hlavy státu Václava Klause.

Pravděpodobnost, že občané budou už v roce 2013 přímo vybírat nástupce nynější hlavy státu Václava Klause, vzrostla. Poslanecká sněmovna ve středu schválila příslušnou ústavní novelu z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS); podpořili ji poslanci všech stran kromě komunistů, kteří se hlasování zdrželi.

V rukou Senátu, kam novela zamířila, má většinu ČSSD a šance na schválení je velká. Sociální demokracie prý doporučí svým senátorům, aby beze změn ústavní novelu schválili. Co je jejím obsahem:

Volba prezidenta

  • Hlavu státu by volili všichni voliči podobným většinovým systémem, jakým volí senátory. Prezidentem by se stal kandidát, který v prvním kole obdržel nadpoloviční většinu hlasů. Pokud by se tak nestalo, konalo by se za čtrnáct dnů druhé kolo volby, do něhož by postoupili dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.
  • Kandidáta na prezidenta by mohlo navrhnout alespoň 50.000 občanů starších 18 let nebo nejméně dvacet poslanců či deset senátorů.

Odvolání prezidenta

  • Rozšíření výčtu důvodů pro odvolání prezidenta – Senát by mohl se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu k Ústavnímu soudu nejen pro velezradu, ale i pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. K přijetí návrhu v Senátu by bylo třeba třípětinové většiny přítomných senátorů a k přijetí souhlasu sněmovny pak třípětinové většiny všech poslanců.

Prezidentská imunita

  • Podle novely by prezidentská imunita byla omezena pouze na dobu funkčního období.

Trestní řízení a milosti

  • Prezident už nebude moci sám nařídit, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo. K platnosti tohoto rozhodnutí bude třeba spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.
  • Hlava státu bude moci podle serveru iDnes.cz udělit milost jen lidem, kteří už byli odsouzeni.

Sociální demokraté do poslední chvíle prosazovali i změnu ve jmenování bankovní rady České národní banky. Kvůli odporu koalice ji neprotlačili, rozhodnutí hlasovat kladně o ústavní novele ohlásili až po zasedání poslaneckého klubu. Naopak z jejich dílny je pozměňovací návrh na omezení prezidentovy pravomoci rozhodnout o nezahájení nebo přerušení trestního stíhání a omezení prezidentovy imunity jen na dobu výkonu funkce.

Ke schválení v Senátu stačí třípětinová většina přítomných zákonodárců, nikoli všech, jak tomu je v dolní komoře. Aby občané mohli vybírat svého prezidenta přímo, musí být kromě ústavní novely přijat i nový volební zákon s detaily o organizaci volby.

Návrh na přímou volbu prezidenta nepočítá s tím, že by se mohl o funkci v roce 2013 potřetí ucházet současný prezident Václav Klaus. Vyplývá to z důvodové zprávy k návrhu ve vládní legislativní knihovně, z níž citoval iDnes.cz.

V návrhu na zavedení přímé volby není dotčen článek ústavy, který stanoví, že nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou. „Nepředpokládá se tedy, že zavedení nového způsobu volby povede ke zvolení kandidáta, který před zavedením přímé volby již vyčerpal svá dvě funkční období,“ stojí ve zprávě.

Problematice přímé volby prezidenta a případných pretendentů  jsme se podrobně věnovali v článku: Kdo po Klausovi?

Počet příspěvků: 1, poslední 16.12.2011 07:21 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.