Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 8
  • Poslední: 22.11.2014 20:45
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
pokrač. 3

Co se týče ICRC, tak to by mohlo existovat vedle nemocnice jako výzkumák, kam si mladí půjdou udělat svoje PhD nebo jeden den v týdnu zkoumat spánkovou apnoi, když už to tu tedy za ty prachy stojí. Kromě doc. Káry mě ale nenapadá, kdo by tam chtěl jako kmenový zaměstnanec pracovat, lékař bude chtít léčit. Tak jak je to nastavené dneska a vlastně to nefunguje, tak to může fungovat jen tehdy, kdy je v čele týmu respektovaný odborník, který léčí a ještě píše články a s výsledky jezdí po kongresech, v intervenční kardiologii to v Brně je asi jen doc. Kala z Bohunic, v neurologii doc. Mikulík, jinak tam ale nikdo v tuhle chvíli takhle šikovný prostě není. No a v této nejisté době do nejzadluženější nemocnice v republice prostě nikdo nepůjde, i kdyby mu naslibovali hory doly. Tak snad nás to nebude až tak moc stát.

pokrač. 2

A co teď s tím? Desetinka z těch 4 miliard, co šla do betonu, se měla investovat do lidských zdrojů a natáhnout a hlavně zaplatit schopné lidi. Existence dvou kardiologických klinik v Brně (s přednosty, kteří jsou manželé) je kontraproduktivní, pracoviště by se měla spojit a vytvořit jednu klinickou základnu. Počet pacientů, kteří by byli i potenciálně vhodní pro výzkum a které zaplatí pojišťovna, by se tak zdvojnásobil. Šéfem takového jednoho klinického pracoviště by měl být odborník, který v případě problémů zaskočí na sál a dokončí složitou angioplastiku nebo stimulátor a také někdo, kdo bude objíždět konference, navazovat spolupráci se zahraničím, shánět peníze a chránit svoje ovečky (viz Praha – prof. Widimský nebo prof. Kautzner). Proběhnutím velké vizity si současní šéfové obou klinik příliš úcty mezi spolupracovníky nezískali, neslouží a na intervenčních sálech se asi ani nikdy nezjevili.

pokrač. 1

výzkumných týmů bylo rozhozeno loajálním spolupracovníkům bez ohledu na jejich vědecký potenciál. Nad rozhovory do novin ve stylu, že ICRC patří k naprosté světové špičce v době, kdy na dvorečku byla díra a ještě pobíhali archeologové, většina zaměstnanců jen kroutila hlavou, a přemýšlela, v čem to vlastně jsou světoví. A okopávání kotníků novému vedení svědčí do určité míry o lidské bídě a je to do očí bijící a dlouhodobě neúnosné, to si ten trošku roztržitý Stokin myslím nezaslouží:).

Spolupráce s Mayo a budoucnost

Problém ICRC je mnohovrstevný a těžko ukázat na jednoho viníka. Doc. Kára chtěl realizovat projekt na kardiu a na neurologii, kde originální výzkum s publikacemi dělal pouze profesor Meluzín, docent Mikulík a pak on sám, to nebyla dobrá startovací pozice. Osoba dr. Káry je, jak už to bývá, kontroverzní. Určitě má zásluhu za to, že sepsal projekt, který dotaci EU dostal (a v projektu byla spolupráce s Mayo klíčová) a s urputností jemu vlastní si vyběhával podporu u měnící se politické reprezentace a měnícího se vedení nemocnice. Bohužel spolupráce s Mayo byla placená, a tedy jsou to za stáže opravdu šílené peníze, z grantů se obvykle platí cesta, bydlení a mírný plat stážisty, hostujícímu pracovišti nic, miliony ročně jsou hodně přepísknuté, slovo frančízing se tu bohužel nabízí. Na éru Tomáše Káry jako dočasného ředitele ICRC řada lékařů vzpomíná jako na dobu naprosto nestandardních rozhodnutí, stáží pro osobně vybrané jedince, dobu výhrůžek a hádek na různých jednání. Vedení jednotlivých

Kdopak je cílovým adresátem

té čtvrtmiliardy, která se ročně platí Mayo Clinic? Cui Bono?

...

...s radou celkem konkretnich vytek prisel jeden diskutujici pod minulym clankem.

To fransizovani mi prijde jako hloupost

Re: ...

A taky ciste z laickeho hlediska mi neprijde uplne dobre zastavet dvur jakz takz uspokojive resene nemocnice... Kdyz se navic neustale uvazuje o ruseni nemocnic jinych.

Ono ta zakladni idea v pozadi VaVPI - jakasi 'depragizace' vyzkumu nebyla az tak spatna... Ale pojalo se to naprosto megalomansky a nevhodnym zpusobem.

ICRC

Chyba byla především udělit projekt VaVpI nemocnici jako instituci s minimálním množství prostředků na výzkum a vývoj.

Navázání na Mayo clinic (de - facto franšíza) není nic výjimečného - viz např. z našeho regionu http://www.pmu.ac.at/universitaet/ueber-die-universitaet/portrait.html

Ostatně po České republice pobíhají agenti s franšízami i jiných univerzit a tu a tam se jim podaří od státních institucí získat peníze mimo veřejné soutěže. Naposled se to povedlo Univerzitě Johna Hopkinse....