Přijdou ovocnáři kvůli sporu o pozemky o 750 milionů?

Šlechtitelskému ústavu ovocnářskému v Holovousích na Jičínsku chybějí pozemky, výzkumný projekt financovaný z evropských fondů je ohrožen.

Centrum na Jičínsku pečuje v oddělení genofondů o zhruba 2300 odrůd ovoce. foto: © repro z knihy Franz Eugen Köhler: Köhler's Medizinal-Pflanzen 1897Česká pozice

Centrum na Jičínsku pečuje v oddělení genofondů o zhruba 2300 odrůd ovoce.

Čtyři z pěti majitelů pozemků jsou ochotni je ovocnářům prodat, pátá majitelka se brání.Když vjedete do malé vesničky Holovousy na Jičínsku, minete obecní úřad s rybníčkem a jste u malebného zámku. V něm sídlí Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský (VŠÚO), jenž dosáhl na dotaci 750 milionů korun z EU. „Za evropské peníze vznikne jedinečné ovocnářské výzkumné centrum s přímou vazbou na praxi, které zvýší konkurenceschopnost českého ovoce na evropském trhu,“ říkal ještě loni jednatel ústavu Václav Ludvík. Nyní se zářné plány na ten opravdový „regionální rozvoj“ u Hořic mohou rozplynout...

Potíž je v kupovaných pozemcích. Místo, kde má nový „výzkumák“ stát, se skládá z parcel, které patří pěti vlastníkům. Čtyři z nich přistoupili na podmínky VŠÚO a jsou ochotni parcely odprodat, pátá majitelka se brání. O případu jako první informoval Jičínský deník.

„Majitelka vlastní polovinu majetku rodiny Malinských, kterým patří například i zdejší zámek, kde zatím sídlíme, a diktuje si podmínky. Musíme od ní odkoupit celý její podíl v hodnotě desítek milionů, jinak nám parcelu neprodá. Na to však nemáme; peníze z dotace na výkup použít nemůžeme. Jednání jsou nepříjemná a navíc o to komplikovanější, že majitelka žije v Holandsku,“ uvedl ředitel VŠÚO Jaroslav Vácha.

Výzkumníci z Holovous jsou tak dalším z velkých vědeckých projektů financovaných z fondů EU, který má v Česku problém s pozemky. Jak ČESKÁ POZICE již informovala, vznikajícímu superlaseru ELI v Dolních Břežanech na ně zatím chybí 110 milionů korun.

Zásek v Haagu, nikoliv ale soudní

V Holovousích jde podle informací ČESKÉ POZICE jde o 63 arů, jež vlastní paní Sophia Malinski-de Reus, která i navzdory nabídkám atraktivní ceny a předsmlouvaným kontraktům odmítá část svého majetku prodat. Výzkumníci se pokoušeli situaci řešit přímo v Haagu, kde majitelka bydlí. Nepochodili. „Jsme v časové tísni, abychom mohli středisko zbudovat v termínech daných ministerstvem školství. Chystáme se dále jednat,“ říká Ludvík. Teoreticky by mohl být ohrožen i vznik celého centra, které je financováno z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), jenž je v gesci ministra školství Josefa Dobeše (VV).

,,Doufáme, že budeme úspěšní. Pokud ne, hledáme ještě jiné cesty. Nové výzkumné pracoviště ovocnářské by zvýšilo prestiž jak Hořicka a kraje, tak i Česka, protože jsme jediným ústavem, který se výzkumem a šlechtěním ovoce zabývá,“ řekl jičínským novinářům ředitel Vácha.

Co umějí ovocnáři v Holovousích

  • Uchování genofondů ovocných plodin v ČR
  • Šlechtění jabloní, třešní, meruněk a slivoní
  • Uvádění nových odrůd ze zahraničí
  • Vývoj metod ochrany ovocných dřevin
  • Monitoring výskytu chorob a škůdců
  • Virologický výzkum u ovocných plodin
  • Sledování pesticidových reziduí v ovoci

Pramen: ČESKÁ POZICE

Středisko se má zaměřit na šlechtění odrůd, uchování genofondů i vývoj lepších postupů v pěstování jádrovin a peckovin. Jedním ze sekcí holovouského výzkumáku je oddělení genofondů. „To je rarita. V něm máme asi 2300 odrůd na 27 hektarech, jako jediné ovocnářské místo v ČR,“ řekl Ludvík loni týdeníku Euro. O odrůdy, které v Holovousích vyšlechtili, se zajímají i v zahraničí: v Chile, JAR, USA i Německu. Bodují prý třešně.

Pokud se podaří trable s pozemky vyřešit, komplex bude sestávat z budovy s laboratořemi a pracovnami a moderním skleníkem. Dále mají být vystavěny garáže pro techniku či sklad obalů, ale i ovoce. Dotace půjdou též na spuštění prvních výzkumných programů a nákup potřebných technologií.