Diskuse k článku

Při jmenování soudců je třeba zvážit jejich lidské i odborné kvality

Chceme-li poznat, případně ovlivnit chování soudce třeba v etických otázkách, je nutné znát, z čeho vychází – například jeho prostředí, předsudky, na základě jakých motivů soudí či co považuje za morální a správné. Jeho rozhodnutí totiž ovlivní, je-li konzervativec, liberál, ateista či věřící.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Porady 20.4.2020 12:19

Česká justice je v katastrofálním stavu. Viz např. zde: https://www.ceska-justice.cz/blog/plagiatorstvi-justici-vi-ministryne/

Ale to je problém celého východního bloku. Po pádu komunismu se řádně zformovali zákonodárná a výkonná moc, na justici nebyl čas ani vůle. Justice se stala baštou temných struktur, bylo by nadlouho to vysvětlovat. Jiné státy východu už přistoupili či přistupují k reformě justice. Česko je pohodlné, avšak i tady to jednou praskne.

K. Gaman 20.4.2020 11:44

Otázkou pak je, kdo bude tím bohem vševědoucím, který posoudí, zda adept na post soudce má správné "parametry." Že to bude jeden z těch intelektuálů, kterými se to u nás jen hemží, jenž u výběru kandidáta aplikuje "svoji moudrost a morální nadřazenost."

Z. Klouček 20.4.2020 18:16

Plně souhlasím s p. Gamanem. Dodávám, že soudce nesmí (alespoň podle středoevropského práva) soudit podle morálních kritérií, protože ta vždy podléhají (někdy i extrémní) individuální interpretaci, ale výhradně podle práva. Pokud by to bylo proti morálnímu přesvědčení soudce, pak se má své funkce vzdát. Úvahy o nahrazení zákonnosti rozhodováním podle morálních pravidel jsou cestou do pekel. To věděl třeba již Jean de Gerson, předsedající Kostnickému koncilu.