Přežije Franzova opera jeho prezidentskou kampaň?

V předvečer prezidentských voleb uvede Národní divadlo premiéru opery Vladimíra Franze Válka s mloky.

Vznikla kuriózní situace. Sotva 20 hodin před prvním kolem prezidentské volby bude mít na jevišti Státní opery premiéru dílo jednoho z pravděpodobných kandidátů – skladatele Vladimíra Franze. Je to neuvěřitelná náhoda, jejíž vliv, ať už na volební kampaň, nebo naopak na přijetí operního díla veřejností, lze stěží odhadnout.

Uvedení opery Válka s mloky, kterou pro Národní divadlo Franz zkomponoval v roce 2005, bylo přirozeně naplánováno dávno předtím, než vůbec mohl její autor tušit, že do prezidentského klání vstoupí. A datum, které předseda Senátu Milan Štěch pro volby vybere, se už vůbec nedalo předpokládat. Snad někoho ještě nenapadne, že je ta premiéra proti pravidlům kampaně...

Uvedení původní české opery v Národním divadle je událost vzácná a spojená s velkou publicitou. Na první pohled by se mohlo zdát, že to může být do prezidentské kampaně bonus. Vladimír Franz z toho časového souběhu ale nejspíš příliš radost nemá. Mít svou operu v Národním divadle je pro každého autora ohromná událost. Určitě se chystal, že bude u toho, když se bude zkoušet, že svůj debut přitom vybrousí k dokonalosti a bude pozorovat, jak se mu daří na scéně. Na to teď, když kampaň finišuje, nebude mít čas ani soustředění. Osud Války s mloky proto mají v rukou dirigent Marko Ivanovič a režisér David Drábek.

Uvedení opery Válka s mloky bylo naplánováno dávno předtím, než vůbec mohl její autor Vladimír Franz tušit, že do prezidentského klání vstoupí

Ale nejen oni. Válka s mloky se zkouší ve Státní opeře a tamní operní sbor i orchestr nejsou od sloučení s operou Národního divadla vůči svému vedení a uměleckému šéfovi Roccovi zrovna přátelsky naladěni. Raději než Franzovu operu by jistě zkoušeli nějakého Verdiho nebo Pucciniho. Však už se také ve sboru dali slyšet, že se „to nedá zpívat“. Vůbec celá ta třaskavá situace, která v Národním divadle vznikla zásluhou ministryně kultury Aleny Hanákové, není zkoušení exponované novinky nakloněna. Opera Válka s mloky se proto může snadno stát záminkou ke vzpouře nebo rukojmím ve sporu operních odborů s vedením souboru a Národního divadla.

Ke všemu je dílo, které se takto ocitne v politickém kontextu, vždycky vystaveno riziku, že do jeho vnímání a hodnocení budou vstupovat různá mimoumělecká kritéria i obyčejné drby a pomluvy. O soudobé moderní opeře Vladimíra Franze lze navíc předpokládat, že mezi kritiky a milovníky operního umění by vzbudila kontroverzi i bez toho, že se její autor právě uchází o prezidentský úřad.

Za první jízlivou vlaštovku lze považovat diskusi na serveru Opera plus, v níž se začala objevovat všelijaká jedovatá tvrzení, která skladatele a prezidentského kandidáta i jeho práci dehonestují. Doufejme, že jich nebude nakonec celé hejno. Režisér Války s mloky David Drábek je i na takové hlasy připraven. „Vůbec si je nechci připustit k tělu. Ta věc není politická a já jsem připraven ji před takovými nánosy chránit. Franz taky není žádný vrchní mlok,“ řekl Drábek ČESKÉ POZICI. Doufejme, že si co nejvíc dotčených vezme jeho příkladný postoj za svůj.

Daniel Tady máte pár podkresů, vy... 6:07 2.11.2012

Počet příspěvků: 24, poslední 6.11.2012 09:56 Zobrazuji posledních 24 příspěvků.