Prezidentský průzkum: Fičák Franz je už čtvrtý!

Čekalo se, zda případná „nekandidatura“ Jana Švejnara nepomůže vzhůru kandidátovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi. Nestalo se. 

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Z Vladimíra Franze a jeho prezidentské kandidatury si už nemůže dělat nikdo „šoufky“. Několik týdnů v médiích vysvětloval, že jeho rozhodnutí kandidovat není žádný žert. Nyní se podle průzkumu agentury ppm factum zařadil do širšího okruhu favoritů prezidentských voleb. Skončil by totiž čtvrtý!

Podle aktuálního předvolebního průzkumu agentury ppm factum by první kolo prezidentských voleb vyhrál Jan Fischer (27,7 procenta hlasů) před druhým Milošem Zemanem (22,7). Na třetím místě by skončil kandidát opoziční ČSSD Jiří Dienstbier (6,9), ale jen těsně před čtvrtým Vladimírem Franzem (6,6 procenta hlasů).

Až za ním se pohybují kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg (5,9), Přemysl Sobotka z ODS (5,7), Vladimír Dlouhý (4,5), Jana Bobošíková ze Suverenity (3,8) či Zuzana Roithová z KDU-ČSL (3,4).

Protestní hlasy by se mohly stát hlavní Franzovou zbraní    

Jde o první prezidentský průzkum, který již nepočítá s kandidaturou Jana Švejnara, jenž se dosud pohyboval zhruba na třetím místě. Čekalo se, že jeho případná „nekandidatura“ pomůže nejvíce kandidátovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi. Ten si v uplynulých měsících nechal zpracovat interní průzkum, který ho posílal za Jana Fischera, ale před Miloše Zemana (SPOZ).

Takové pohyby voličských preferencí se v průzkumu ppm factum neukázaly. Po Švejnarově odstoupení z hradního závodu procenta nejvíce vylétla právě Fischerovi (oproti minulému průzkumu této agentury o 5,7 procenta hlasů).  

Zásadní zprávou – a nebojme se to říci, i velkým překvapením – je raketový vzestup Vladimíra Franze, který se ve výsledcích srpnového šetření ppm factum ani neobjevil. Potetovaný profesor podle agentury těží zejména ze zisku protestních hlasů, což by se nakonec mohlo stát Franzovou největší zbraní. Nejdříve ale musí sesbírat alespoň 50 tisíc podpisů občanů, aby se stal prezidentským kandidátem. K dnešnímu dni jich má 10 500.

Franzův vzestup v průzkumech potvrdil, že jeho kandidatura není trapným žertem, ani happeningem, nýbrž že je nutné s tímto pánem počítat. Třeba se o něho teď začnou zajímat i movití protikorupční podnikatelé, aby mu pomohli sběr podpisů uspíšit…

ČESKÁ POZICE přinesla s Vladimírem Franzem v srpnu obsáhlý rozhovor: Vladimír Franz prezidentem? To není happening, myslím to sakra vážně.

DYSkutér Komuna nevznikla z lásky k dětem. 15:05 19.9.2012
hotovson pridam svoji poznamku: prosim smazat 14:00 18.9.2012

Počet příspěvků: 41, poslední 21.9.2012 12:43 Zobrazuji posledních 41 příspěvků.