Prezidentský kandidát obnovené ODA: Exšéf Škoda Auto Kulhánek

Dalším účastníkem boje o Hrad se stal 73letý bývalý šéf automobilky Škoda Auto i expředseda Českého svazu ledního hokeje Vratislav Kulhánek. Do boje půjde s podporou znovuobnovené Občanské demokratické aliance (ODA).

Byznysmen Vratislav Kulhánek, fotografováno pro časopis Téma, 2016. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Byznysmen Vratislav Kulhánek, fotografováno pro časopis Téma, 2016.

Padesát tisíc podpisů, které jsou nutné v boji o prezidentský úřad, začíná sbírat další kandidát. Je jím bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto a také bývalý předseda Českého svazu ledního hokeje Vratislav Kulhánek. Do boje půjde se stranickou podporou v zádech. Třiasedmdesátiletý Kulhánek vstoupil do znovuobnovené Občanské demokratické aliance (ODA) a spolehnout se může i na její finanční podporu. A to až do výše 50milionového limitu.

„Nejsem obchodník s deštěm,“ poznamenal během deštivého dopoledne ve čtvrtek 29. června na začátku svého proslovu. „Situace v této zemi nemůže nechat člověka klidným. Je tu řada neurotizujících prvků, dochází k vulgarizaci společnosti, a tím nemyslím jen jednu osobu. Nedávno jsem jel v tramvaji a nevěřil jsem, jaká slova můžou vyjít z dívčích úst,“ objasňoval své motivace.

Vymezení vůči Miloši Zemanovi

Kulhánek sice říká, že kampaň nebude chtít vést konfrontačně, ale vymezení se proti současné hlavě státu Miloši Zemanovi je z jeho slov patrné. „Skutečně bych se chtěl vyhýbat tomu, abych se zapojoval do nějakých půtek a fandil tomu, nebo onomu. Jsme parlamentní demokracie a parlament je nějak zvolený, prezident může říct svůj názor, ale nesmí ovlivňovat. Pokud nějaká strana vyhraje volby a předloží kandidáta na premiéra, tak to akceptuji. Pokud mi vědecké rady několika vysokých škol předloží kandidáty na profesora, tak je schválím,“ poznamenal v rozhovoru pro LN.

Zatímco Miloš Zeman před lety řekl, že by chtěl být prezidentem dolních deseti milionů, Kulhánek vstupuje do kampaně se slovy: prezident by měl být první mezi rovnými

A tak zatímco Miloš Zeman před lety řekl, že by chtěl být prezidentem dolních deseti milionů, Kulhánek vstupuje do kampaně se slovy: prezident by měl být první mezi rovnými. Podle průzkumů patří k favoritům volby zatím tato trojice: Miloš Zeman, textař Michal Horáček a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který podle posledního průzkumu Medianu u voličů vede. Právě na něho by vsadil i Kulhánek, pokud by sám nekandidoval.

Pro ODA ovšem Drahoš dostačující není. „Je to kvalitní kandidát, ale řídil státní instituci. My jsme chtěli někoho, kdo by zastupoval pravicové voliče. Pan Kulhánek je člověk, který reprezentoval firmu, je to člověk, který je manažersky a diplomaticky velmi schopný,“ uvedl Pavel Sehnal, předseda ODA a majitel skupiny SPGroup, do které spadá mimo jiné Aquapark v Čestlicích.

Sportovní trápení

Sám Kulhánek k tomu říká: „Popravdě řečeno, jakou jinou kvalifikaci byste si představovala? Buď jste v politice od začátku, a to má své negativní stránky, nebo se motáte kolem komína a poznáte lidi, oni poznají vás. Získáte jakousi sociální kompetenci.“ Oba muži se přitom znají už z doby, kdy Kulhánek působil ve Škodě Auto.

V letech 2004 až 2008 byl Vratislav Kulhánek předsedou Českého svazu ledního hokeje, působil také v Českém olympijském výboru. I proto zmínil, že ho trápí, že Češi mají ve sportu úspěchy, málo však v těch kolektivních. Děti by se podle něho měly zvednout od počítačů a začít se sportem.

Sehnalova SPGroup sídlí ve stejné budově jako vedení automobilky. Tady Kulhánek působil deset let coby předseda představenstva, později pak dozorčí rady. Byl také v čele představenstva AAA Auto Group. V minulosti zasedal ve správních radách Univerzity Karlovy, Technické univerzity Liberec a vědecké rady VŠE.

Zapsal se ale také do historie českého sportu. V letech 2004 až 2008 byl předsedou Českého svazu ledního hokeje, působil také v Českém olympijském výboru. I proto zmínil, že ho trápí, že Češi mají ve sportu úspěchy, málo však v těch kolektivních. Děti by se podle něho měly zvednout od počítačů a začít se sportem. Dnes působí Kulhánek v dozorčí radě pojišťovny Kooperativa.

Bývalého top manažera zkoušel před pěti lety dostat na svou stranu rovněž předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Chtěl, aby za ně kandidoval do Senátu. Kulhánek však odmítl. „Zabýval jsem se svou poradenskou firmou. A taky by to byla čistá politika. Nejdřív jsem o tom přemýšlel, ale potom jsem si to rozmyslel,“ řekl předminulý týden LN.