Prezident nepolevuje. Vytáhl Renatu Veseckou.

Další novoroční „vtípek“ Václava Klause? Do funkce zástupkyně ombudsmana navrhl „femme fatale“ české justice.

Po rozsáhlé amnestii se hlava státu odhodlala k dalšímu poněkud provokativnímu kroku. Jak ve čtvrtek uvedl deník Právo, Václav Klaus navrhl do funkce zástupkyně ombudsmana jmenovat „femme fatale“ české justice Renatu Veseckou, neboť v únoru vyprší šestiletý mandát dosavadní zástupkyni Jitce Seitlové. (Druhým navrhovaným je poslanec ČSSD Stanislav Křeček.)

Dle zákona o veřejném ochránci práv volí ombudsmana a jeho zástupce Poslanecká sněmovna z kandidátů, z nichž dva navrhuje prezident a dva Senát. Ochráncem nebo jeho zástupcem může být zvolen každý, kdo je volitelný do Senátu. Do funkce může být zvolen pouze na dvě po sobě jdoucí období.

Valnou šanci na zvolení ale Vesecká ve sněmovně mít nebude. Právo uvedlo, že proti návrhu se staví jak představitelé ODS (Marek Benda), tak opozice. „V kontextu amnestie a jmen lidí, kteří mají být propuštěni, je to docela symbolický návrh,“ glosoval Klausův tah předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Čunkiáda a justiční mafie

Ne snad, že by Vesecká nezvládla tuto funkci vykonávat, ona Tejcem zmiňovaná symbolika však v případě navržení Vesecké do úřadu veřejného ochránce práv není úplně ideální. Pod jejím vedením zasáhlo v minulosti Nejvyšší státní zastupitelství do vyšetřování kauzy někdejšího místopředsedy Topolánkovy vlády Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který byl podezřelý z přijetí půlmilionového úplatku v roce 2002.

Senát v únoru 2007 vydal Čunka k trestnímu stíhání. V červnu téhož roku Vesecká odebrala případ příslušnému přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a na starost jej dostal jihlavský žalobce Arif Salichov, který vyšetřování zastavil. Způsob ukončení vyšetřování dodnes vzbuzuje pozornost médií a kritiku právnické i širší veřejnosti. Současný nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (Veseckou nahradil po jejím odvolání ke konci roku 2010), nařídil v roce 2011 kontrolu vyšetřování (na jejím základě zjistilo Nejvyšší státní zastupitelství v postupu státních zástupců v kauze Čunek pochybení).

Mimo jiné v souvislosti s Čunkovou kauzou označila v roce 2007 bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) Veseckou a spol. za „zákulisní justiční mafii, která se snaží justici plně ovládnout, aby sloužila v zájmu vládnoucí garnitury“. Na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze z února 2011 se nakonec Benešová musela Vesecké za své výroky omluvit a uhradit náklady řízení.

Nad Klausovými návrhy na jmenování osob do důležitých funkcí v poslední době trčí visací zámek. Senátoři mu vloni zamítli kandidáty na ústavní soudce Jana Sváčka a Zdeňka Koudelku (někdejší náměstek Vesecké). Nyní je pravděpodobné, že Klausovi neprojde (pro změnu ve sněmovně) další „eso“.