Prezident Klaus odvolal ministra spravedlnosti Pospíšila

„Důvod Pospíšilova odvolání je jedno slovo – Bradáčová,“ řekl ČESKÉ POZICI člen ODS blízký vedení vedení strany.

foto: © ISIFAČeská pozice

Prezident Václav Klaus odvolal na návrh premiéra Petra Nečase ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

„Prezident republiky Václav Klaus ve středu dne 27. června 2012 na návrh předsedy vlády Petra Nečase, podle čl. 74 ústavního zákona České národní rady č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, odvolal Jiřího Pospíšila z funkce ministra pověřeného řízením Ministerstva spravedlnosti ČR,“ napsal mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Premiér Nečas uvedl na tiskové konferenci ve středu dopoledne, že odvolal Jiřího Pospíšila proto, že nebyl schopen na ministerstvu spravedlnosti učinit nezbytné rozpočtové škrty, čímž manažersky pochybil. „Důvodem je manažerské nezvládnutí resortu, především v rozpočtové oblasti. Všichni ministři dělají velmi bolestivé škrty, snižují platy, propouštějí lidi. Celá vláda škrtá, on navrhl navýšení rozpočtu o jednu miliardu. Má důvěra v jeho schopnosti manažersky zvládnout resort klesla pod bod mrazu,“ prohlásil Nečas.

Nečas rovněž uvedl, že kdyby připustil navýšení prostředků na vězeňství pro ministra za ODS, mělo by to demoralizující účinek na celou vládu. Premiér dále dodal, že o nástupci chce rozhodnout do týdne. Určitou představu o vhodném kandidátovi prý má, ale nechtěl ji prozradit.

S důvodem odvolání Jiř Pospíšil nesouhlasí. Navíc uvedl, že nebyl nijak varován, že by ho chtěl premiér odvolat kvůli několika stovkám milionů, které rok požadoval na chod vězeňské služby. „Žádné varování nebylo. O odvolání jsem se dozvěděl ve středu v 9:15 ráno. Existují důkazy o korespondenci s ministerstvem financí rok zpátky, z nichž plyne, že je nezbytné přidat prostředky na vězeňskou službu,“ okomentoval ČESKÉ POZICI důvody odvolání Pospíšil.

Vláda schválila navýšení rozpočtu vězeňské služby už 30. května. Vězeňská služba dostane navíc 700 milionů korun, většinu z této částky má dát ministerstvo spravedlnosti z vlastní kapitoly, pouze 150 milionů korun jde z vládní rozpočtové rezervy. Pospíšil původně žádal o více než 900 milionů korun. Navíc vyšel vstříc premiérovým požadavkům a předložil vládě návrh konkrétních opatření, jak postupně snižovat počty vězňů.

Ostré reakce

Na odvolání Pospíšila zareagovala opoziční ČSSD. Sociálnědemokratický předseda Bohuslav Sobotka vyzval Nečase, aby zveřejnil skutečné důvody, jež ho vedly k odvolání ministra spravedlnosti.  „Ty důvody, které uvádí premiér, nikdo v naší zemi nepokládá za skutečné důvody. Občané by si zasloužili, aby jim premiér říkal pravdu,“ uvedl Sobotka. Emoce neskrýval ani místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: „Jsme svědky odvolání ministra spravedlnosti ve chvíli, kdy probíhá jedna z největších korupčních kauz (případ Casa, v němž policie stíhá bývalého ředitele sekce vyzbrojování Jiřího Staňka a chce stíhat i bývalou ministryni obrany a političku TOP 09 Vlastu Parkanovou – pozn. red.) a premiér s ministrem financí Kalouskem v této zemi podkopávají nezávislost justice a policie.“

Za TOP 09 se vyjádřil předseda strany Karel Schwarzenberg a Nečase za jeho krok nepochválil. „Je to plně v pravomoci premiéra. Ale udělal to bez nejmenší konzultace s koaličním partnerem. Je to velice chybný krok, který dále podryje důvěru v tuto vládu,“ řekl Schwarzenberg s tím, že si o tom s Nečasem bude chtít promluvit. Vicepremiér se naopak za svého odvolaného kolegu z konkurenční strany postavil. „Pan ministr se velmi odvážně dal do boje za očistu justice a konečně jsem měl naději, že se tam bude operovat dle práva bez společenských ohledů. Tato naděje pohasla,“ uvedl dále pro Aktuálně.cz šéf TOP 09.

Velmi ostré stanovisko zaujal Nadační fond proti korupci, který dokonce žádá rezignaci premiéra Nečase. „Jeho odvolání ministra Pospíšila dokazuje, že Nečas jedná jako prostředník korupčních skupin a lokálních mafií, proti kterým policie a státní zastupitelství podnikly poslední dobou úspěšné očistné kroky. Petr Nečas, ať už z důvodu své osobní zbabělosti či z důvodu přímého a aktivního propojení se zločinci, jedná v přímém rozporu se zájmy této země, se zájmy občanů naší republiky. Negativní aktivity premiéra jsou bezprecedentními kroky proti počínajícím náznakům nezávislého vyšetřování a prosazování spravedlnosti v naší zemi,“ napsal fond v tiskové zprávě.

Jiří Pospíšil nechtěl ČESKÉ POZICI přímo potvrdit, zda na něj někdo činil nátlak, aby do vedení VSZ nejmenoval Lenku Bradáčovou

Skutečný důvod odvolání

Spekuluje se, že jedním z důvodů Pospíšilova odvolání je, aby nestihl jmenovat šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). To mimo jiné dozoruje i kauzu nákupu letounů Casa. Na dotazy ČESKÉ POZICE týkající se tohoto případu odpověděl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej, že „podávání informací v této věci si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze“.

Podle důvěryhodného zdroje z ODS bylo skutečně pravým důvodem pro odvolání Pospíšila to, že byl připraven potvrdit do funkce šéfa VSZ ústeckou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, která je známá svým nekompromisním postupem i v politicky citlivých případech.

„Důvod Pospíšilova odvolání je jedno slovo – Bradáčová,“ řekl ČESKÉ POZICI člen strany blízký vedení, který si však nepřál zveřejnit své jméno. Podle něj na Pospíšila tlačil premiér Nečas a část ODS, která si nepřeje proměnu české justice. „Na nedávném setkání komise ODS pro právo označili lidé jako Ivan Langer a Zdeněk Zajíček reformu prosazovanou Pospíšilem za státní převrat a návrat ke komunistickým prokurátorům,“ dodal zdroj, jenž je přesvědčen, že Pospíšilovu dlouhodobou politickou kariéru odvolání spíše posílí.

Sám Pospíšil tvrdí, že premiér má nezpochybnitelné právo měnit ministry, zároveň však uvedl, že by bylo nešťastné, kdyby se reforma justice zastavila a na post VSZ nedosedl někdo z proreformních státních zástupců. „Odcházím smířen. Nepopírám, že bych jako ministr volil reformní státní zástupce, kteří nejsou spjati s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou. Doufám, že se tak rozhodne i můj nástupce,“ řekl ČESKÉ POZICI Pospíšil, který však nechtěl přímo komentovat, zda na něj někdo činil nátlak, aby do vedení VSZ nejmenoval Lenku Bradáčovou. Pro Českou televizi následně potvrdil, že skutečně měl v úmyslu Bradáčovou do čela VSZ jmenovat.

Bradáčová byla odvoláním Jiřího Pospíšila zaskočena. „Je to pro mě překvapující, protože pan Pospíšil nedávno uspěl ve sporu s Vlastimilem Rampulou u Nejvyššího správního soudu, podařilo se mu připravit věcný záměr zákona o státním zastupitelství. Podfinancování vězeňství se navíc řeší už delší dobu a peníze na to jsou skutečně potřeba, protože ve věznicích nemůžete přestat topit, vydávat jídlo a neposkytovat ošacení,“ řekla ČESKÉ POZICI z dovolené Bradáčová.

V odpoledních hodinách pak vystoupil na tiskovém brífinku Jiří Pospíšil s tím, že dostal od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana minulý týden v pátek návrh, aby do čela VSZ jmenoval právě Bradáčovou. Exministr také řekl, že lituje toho, že to nestačil učinit, ale dle něj se chtěl se státní zástupkyní nejprve setkat, což nebylo tento týden vzhledem k její dovolené možné. Dodal, že by svému nástupci její jmenování doporučil. „Souvislost s dnešním aktem (mé odvolání) nemohu komentovat,“ glosoval Pospíšil. Podle našich informací však chtěl Bradáčovou jmenovat do funkce v pátek, tedy v době, kdy bude premiér Nečas na summitu EU v Bruselu.

V justičních kuloárech se hovoří o tom, že Nečas a část ODS si chtějí pojistit, že změny na VSZ nebudou příliš radikální. Do jeho čela by tak mohl usednou nevyprofilovaný kandidát, který bude odborník, ale ponechá si ve službách Libora Grygárka, současného pověřeného šéfa VSZ, jenž byl považován za pravou ruku odvolaného Rampuly. TOP 09 však dle vyjádření svého místopředsedy Miroslava Kalouska trvá na tom, že by měl být respektován návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jmenovat do čela VSZ Lenku Bradáčovou. Zeman v rozhovoru pro iDNES řekl, že na jmenování Bradáčové trvá.

Sám Pospíšil si podle vlastních slov chce přes léto odpočinout a v budoucnu se hodlá více angažovat v Nadaci Jana a Medy Mládkových, která spravuje cenou sbírku uměleckých artefaktů. O rezignaci na post místopředsedy ODS však Pospíšil neuvažuje.

Nečasovo rozhodnutí bezprostředně vyvolalo vlnu občanské nespokojenosti. Připravují se prostestní demonstrace, například na čtvrteční 19. hodinu na Václaveském náměstí v Praze. (Jako otevřené shromáždění ji svolal předseda Strany zelených Ondřej Liška.  Na facebookové stránce mimo jiné uvedl: „Není to stranická akce. Nejde o nic menšího, než jak to v naší zemi vypadaá a bude vypadat. Volte každý, koho chcete, ale hlavně to tak nenechte být.“

Zároveň s informací o odvolání ministra spravedlnosti se rozjela debata o Pospíšilově nástupci.

  • Podle dvou nezávislých zdrojů z ODS přichází do úvahy pražský poslanec Marek Benda, jenž je blízkým Nečasovým spojencem. Ten se však dle informací ČESKÉ POZICE do ministerské funkce nehrne.
  • Mezi další možné adepty patří první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák (ODS). Jmenování Voláka by dávalo smysl ve vnitrostranickém upevňování moci premiéra Nečase. Ve vládě totiž nesedí žádný zástupce ústecké ODS a Volák tento parametr splňuje, neboť byl v minulosti starostou Litvínova. Jeho hendikepem je však to, že byl pod Pospíšilem odpovědný za vězeňství, kvůli němuž byl jeho šéf odvolán.
  • Dále Zdeněk Zajíček, náměstek ministra financí (ODS).
  • Mezi kandidáty se objevilo i jméno známého pražského advokáta Karla Muzikáře, který nicméně tuto spekulaci popřel.
Milota Dobrý nápad. Už mu píšu. 12:54 27.6.2012
Urvisu … Je to k zblití. 12:11 27.6.2012
István Léko V pohodě. :)) V pohodě. :)) 12:08 27.6.2012

Počet příspěvků: 49, poslední 28.6.2012 04:12 Zobrazuji posledních 49 příspěvků.