Prezident a TOP 09 už Nečase odepsali. Bude nový premiér z ODS?

Rozjíždějí se politická jednání, jejichž cílem je najít nového předsedu vlády, který přinese Miloši Zemanovi 101 poslaneckých hlasů.

István Léko 17.6.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Tři dny po rozsáhlé policejní razii se už rýsují politické dopady nejnovějšího a nejrozsáhlejšího skandálu vlády Petra Nečase. Kromě předsedy ODS a jeho nejvěrnějších lidí, kam můžeme zařadit zejména Miroslavu Němcovou, Zbyňka Stanjuru, Marka Bendu či Pavla Blažka, skoro všichni cítí vážnost situace a nutnost odchodu Nečase z obou postů.

Hlavními aktéry příštích dnů budou prezident Miloš Zeman, ODS, TOP 09, ale možná i ČSSD. Všichni mají rozdílné cíle, ale každý se snaží z nepřehledné situace vytěžit co nejvíce a ztratit co nejméně. Jednoznačným poraženým však bude ODS, která může přijít dokonce o post premiéra.

Zkusme naskicovat hlavní směry politických jednání, jejichž cílem bude najít nového premiéra, který přinese prezidentovi Miloši Zemanovi potřebných 101 poslaneckých hlasů. O Nečasově nástupci však už nebude rozhodovat pouze ODS. Půjde o kompromis, jenž vznikne v trojúhelníku Hrad, TOP 09 a vedení občanských demokratů.

TOP 09

Když pozorně čteme mezi řádky sobotní stanovisko vedení TOP 09, je jasné, že tato strana Nečase odepsala, jinak by nežádalo „poctivou reflexi stávající situace“. Zároveň však hodlá dovládnout až do řádných parlamentních voleb. „Topka“ jistě přejde do ofenzivy a bude hrát kartu, aby ten, kdo vystřídá Nečase ve funkci premiéra, byl její člověk. Strana Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga bude chtít, aby ODS za způsobený skandál pykala – a nejlépe tím, že ztratí post premiéra.

Čím déle bude ODS hledat nástupce Nečase, byť v pozici osoby pověřené řízením strany, tím lépe pro TOP 09

Druhé nejsilnější vládní straně nevyhovuje, aby ODS rychle vyměnila lídra a aby další předseda vlády pocházel z občanských demokratů. Čím déle bude ODS hledat nástupce Nečase, byť v pozici osoby pověřené řízením strany, tím lépe pro TOP 09.

Hlavní důvod spočívá v tom, že post předsedy vlády v době, kdy se rok před volbami pomalu uvolňují šrouby přísné rozpočtové politiky s cílem rozdávat lidem peníze, přináší významné politické výhody. Například oblíbený a schopný první místopředseda ODS Martin Kuba by takovou situaci jistě využil ve prospěch volebních preferencí své strany.

Na post premiéra může TOP 09 klidně navrhnout Schwarzenberga. I když jeho osoba je pro prezidenta Zemana zcela nepřijatelná, pokud kníže jako jediný přinese 101 hlasů, bude ho muset jmenovat premiérem.

ODS a prezident

ODS je v defenzivě, je nejednotná, nemá dobré karty, čeká ji pád preferencí, navzdory tomu však post premiéra nebude chtít jen tak přenechat svému největšímu rivalovi na pravici. Na post předsedy vlády z vedení ODS v zásadě přicházejí v úvahu jen dvě jména:

  • ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba;
  • exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Možná, že by si Nečas za svého nástupce vybral Stanjuru nebo Blažka, ale přání skandálem zničeného politika většinou zůstávají nevyslyšena.

S jakými kartami si zahraje Hrad? Prezident zřejmě bude grilovat ODS, bude si přát, aby šla do opozice a aby Nečasův kabinet vystřídala úřednická vláda na rok, tedy do řádných voleb. Tato varianta je pro současnou vládní koalici nepřijatelná.

Pokud jednání nakonec budou směřovat ke jmenování premiéra z ODS, jednoznačně nejlepší vztahy s Milošem Zemanem, který předsedu vlády jmenuje, má ministr průmyslu a obchodu a první místopředseda strany Martin Kuba. Jejich zásadním společným tématem je podpora exportu a rozhýbání skomírající ekonomiky pomocí státních investic.

Slušné šance pro Kubu lapidárně shrnul v sobotu večer důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE z Hradu: „Když ODS, tak jedině Kuba.“ Tato krátká věta také připouští, že nový premiér nemusí být z této strany. Za Kubu by u Zemana mohl koneckonců orodovat i bývalý prezident Václav Klaus, který v tomto favoritovi na premiéra vidí naději pro ODS. V neprospěch Jiřího Pospíšila mluví skutečnost, že před druhým kolem prezidentské volby podpořil Zemanova konkurenta Schwarzenberga.

Kuba a „topka“

Kubu coby premiéra by však musela strávit TOP 09, což vůbec nebude snadné. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se s ním rozešel ve zlém kvůli odlišným názorům na řízení ekonomické diplomacie a nemůže Kubovi zapomenout ani to, že patří k lidem, jež mají dobré vtahy s vlivným jihočeským podnikatelem a místostarostou Hluboké nad Vltavou Pavlem Dlouhým.

Předčasnými volbami může sice TOP 09 ztratit hodně, ale ODS všechno

Kalousek s Kubou také nemá dobré vztahy, a pokud se někoho ministr financí obává, pak je to šéf resortu průmyslu a obchodu. Kuba je pro Kalouska jediný, kdo by ODS dokázal zvednout z popela, čímž by TOP 09 mohl zatopit ve volbách. O pozici formace Karolíny Peake nemá smysl se ani zmiňovat, snad jen tolik, že se přidá k TOP 09.

ČSSD

Nakonec se podívejme na taktiku ČSSD. Strana Bohuslava Sobotky a Michala Haška si přeje předčasné volby na podzim 2013. Tato varianta by hrozila obrovským vítězstvím levice. Možná, že s komunisty by ČSSD dosáhla i na ústavní většinu.

Taková představa je pro pravici nepřijatelná, a aby udržela většinu v parlamentu, bude muset ze svých požadavků slevit. Předčasnými volbami může sice TOP 09 ztratit hodně, ale ODS všechno.

Na článku spolupracoval Martin Shabu.

Počet příspěvků: 22, poslední 16.6.2013 07:24 Zobrazuji posledních 22 příspěvků.