Převezme korupční případ Tatra zpochybněný detektiv Němec?

Tým „Tatra“ má podle informací ČESKÉ POZICE vést policista, který pracoval na případu štěnice nastrčené v bytě Kristýny Kočí.

Martin Shabu 7.10.2011

foto: © ilustrace ČESKÁ POZICEČeská pozice

Vyšetřování kauzy Tatra by po odcházejícím Petru Krömerovi měl podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE převzít Václav Němec, jiný detektiv elitního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Zpráva, která se šíří, vzbuzuje mezi policisty značnou pozornost a ilustruje celou situaci. Neklid, který způsobují rezignace elitních detektivů, má totiž dvojí podobu. Zaprvé samy odchody vzbuzují pochybnosti, zda rozpracované případy sahající do vysokých pater české politiky, budou dotaženy. A zadruhé, nemalé obavy přináší i to, kdo vyšetřování převezme.

Takže Václav Němec? Není to vůbec neznámá osoba. Podílel se na vyšetřování kauzy okolo poslankyně Kristýny Kočí, jež ve svém bytě objevila odposlouchávací zařízení. Podle mínění lidí seznámených s podrobnostmi případu právě vyšetřovatelé této kauzy pochybili, vyloučíme-li možnost, že jednali na základě instrukcí.

Tatra je případ natolik hodný detailní pozornosti, že informaci jsem se rozhodli zveřejnit i přesto, že ji tiskový mluvčí policie Jaroslav Ibehej zpochybnil. „Co se týká nástupce pana Krömera, tak toto je plně v kompetenci ředitele protikorupční policie Tomáše Martince. Rozhodně nehodláme personální záležitosti Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality ventilovat přes média. Nicméně pokud se ptáte na Václava Němce, tak o tomto policistovi se neuvažuje,“ sdělil ČESKÉ POZICI Ibehej.

Krömer se zabýval rozplétáním složité aféry, která se týká bývalého ministra obrany Martina Bartáka, jehož jmenovala do úřednického kabinetu Jana Fischera ODS. Barták údajně exvelvyslanci USA v Česku a šéfovi dozorčí rady společnosti Tatra Williamu J. Cabanissovi nabídl, že problém s armádní zakázkou na dodávku automobilů Tatra by vyřešili peníze. Vypověděl to přímo Cabaniss, který sedí v dozorčí radě kopřivnické automobilky. Barták to odmítl.

Podle MF Dnes v odchodu Krömera od rozpracovaného případu sehrála roli Bezpečnostní informační služba. Údajně roznesla zprávu o jeho neloajalitě k nadřízeným. Krömer se k tomu odmítl vyjádřit. Nad jeho odchodem však netajil rozčarování státní žalobce případu Dušan Táborský. „Celé je to divné, ostravská expozitura protikorupční policie má výsledky,“ podivoval se ve vyjádření pro MF Dnes.

Případ „štěnice“

S detektivem Němcem má zkušenost poslanecký kolega Kristýny Kočí Stanislav Huml. Osobně detektivovi předal štěnici nastrčenou v bytě Kočí. ČESKÉ POZICI k tomu Huml řekl: „Vystupoval (Němec) jako vedoucí týmu zasahujících policistů. Nerozumím však tomu, proč nesejmuli otisky prstů ani proč policie nezjistila telefonní číslo SIMkarty, jež byla umístěna v nahrávacím zařízení.“ Huml, bývalý policista, má pro postup policie vlastní vysvětlení – policistům se do rozpletení případu nechtělo.

Na nezvyklé okolnosti vyšetřování, jež bylo v polovině července odloženo, upozornily jako první HN. Podle nich za špatný průběh vyšetřování padl i kázeňský postih. Nepodařilo se však zjistit, kdo byl potrestán. „O kázeňských trestech ve vztahu ke konkrétním policistům zpravidla neinformujeme, ovšem můžeme uvést, že tento policista (Němec) v této souvislosti potrestán nebyl,“ sdělil ČESKÉ POZICI policejní mluvčí Ibehej.

Týdeník Respekt počátkem letošního srpna uvedl, že zasahující tým vedený Němcem nevyslechl kupříkladu členy ochranky, která dům střežila, dále nepožádal o svědectví úředníky, kteří pracují naproti bytu paní poslankyně a nevyslechl ani Michala Janebu, náměstka ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV), jenž patří mezi Bártovy blízké spolupracovníky a který bydlel ve stejném bytě před Kočí. „Od začátku se pan Němec zajímal hlavně o to, proč je venku před domem tolik novinářů a kdo je tam pozval. Taky se ptal, proč je v bytě víc mých spolupracovníků,“ komentovala policejní zásah poslankyně.

Případům odcházejících elitních detektivů jsme se věnovali v článcích:

Počet příspěvků: 1, poslední 8.10.2011 08:46 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.