Přesunují se političtí podnikatelé na Hrad?

Zdá se, že minimálně Tomáš Hrdlička a Pavel Dlouhý zareagovali na změnu mocenské základny ze Strakovy akademie a sněmovny do Zemanova okolí.

Martin Shabu 12.8.2013

foto: © ČTK, montage ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Donedávna v české politice platilo, že kdo ovládá Strakovu akademii a Poslaneckou sněmovnu, zásadně ovlivňuje chod věcí veřejných. Zvolením Miloše Zemana prezidentem tato zvyklost padla. Hlavním mocenským centrem se stal Hrad a skupina lidí v Zemanově okolí, jmenovitě jeho kancléř a expředseda Strany práv občanů – Zemanovci (SPOZ) Vratislav Mynář a ekonomický poradce Martin Nejedlý.

Kdo se domluví se Zemanovými „spin-doktory“, má zajištěn přísun informací, jež se mohou hodit třeba v byznyse, který soukromé sféře poskytuje stát. Těžko si totiž představit, že by vláda Jiřího Rusnoka, byť nedostala důvěru, dělala něco jiného, než si přeje prezident Zeman a jeho nejbližší okolí.

Minimálně na dvou případech – Pavla Dlouhého a Tomáše Hrdličky – se pak ukazuje, že této změně mocenské základny se nejrychleji přizpůsobili tuzemští političtí podnikatelé.

Případ Pavel Dlouhý

Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE blízký vedení ODS popsal jednu dosud nezveřejněnou okolnost středečního hlasování o důvěře Rusnokově vládě. Dle něho odchodu dvou poslanců ODS Jana Floriána a Tomáše Úlehly ze sálu předcházelo: „Poslancům z jižních Čech volal Pavel Dlouhý a přemlouval je, aby hlasovali pro Rusnoka. Jenže oni si to nenechali pro sebe a přišli to nabonzovat Kubovi.“

Třetí jihočeský poslanec Václav Baštýř na otázku ČESKÉ POZICE neodpověděl a bez reakce zůstaly i dotazy Dlouhému

Pokusili jsme se tuto informaci ověřit. ODS ve sněmovně reprezentují tři jihočeští politici. Poslanci Jan Bauer a František Dědič popřeli, že by si před hlasováním o důvěře vládě s vlivným jihočeským „bossem“ a místostarostou Hluboké nad Vltavou telefonovali. Třetí jihočeský poslanec Václav Baštýř na otázku ČESKÉ POZICE neodpověděl a bez reakce zůstaly i dotazy Dlouhému.

Pokud jde o tvrzení, že Dlouhý, jenž měl asistovat u politické kariéry úřadujícího předsedy ODS Martina Kuby (šéfa jihočeské ODS a zastupitele v Českých Budějovicích), za zády svého „odchovance“ pomáhal Rusnokově vládě, šlo by o mimořádně zajímavý posun – jeho spojenectví s Kubou by totiž nahradila silnější vazba na Hrad.

Existují tři důvody, proč tento zdánlivě nelogický krok má racionální základ:

  • Do vlivové sítě Dlouhého je řazen jihočeský lobbista a přítel prezidenta Zemana Zdeněk Zbytek.
  • Političtí podnikatelé z ODS na základě stranických preferencí usoudili, že obsazení exekutivy „modrými ptáky“ se nebude opakovat, a proto nově vsadili na Hrad.
  • Kubova emancipace v Praze. ČESKÁ POZICE zachytila informaci, že Dlouhý předloni nesouhlasil, aby se Kuba stal ministrem průmyslu a obchodu v Nečasově vládě. Prý se obával, aby jeho „žák“ nepřestal mít zájem o jeho rady. A Dlouhý údajně nemůže Kubovi odchod z Českých Budějovic na ministerstvo do Prahy zapomenout.
Případ Tomáš Hrdlička

Vyloučení kontroverzního pražského podnikatele Tomáše Hrdličky z ODS, jež v pátek posvětila výkonná rada, zdůvodnili vrcholní straničtí představitelé tím, že stranu poškozoval mediálními výroky. Mnohem pravděpodobnější je však neoficiální vysvětlení: Hrdlička nedokázal vyvrátit spekulace, že přiměl k odchodu ze sálu poslance Floriána, člena ODS na Praze 10.

Političtí podnikatelé „pomáhali“ ODS dobýt moc i v jejím zničení. Pokud dnes stejných služeb využívá SPOZ, máme se v české politice na co těšit.

V politických a byznysových kuloárech se o spojenectví Hrdličky s lidmi ze Zemanova okolí mluvilo několik měsíců před prezidentskými volbami. Počátkem února se v MF Dnes objevila informace o schůzce Hrdličky s ekonomickým poradcem Zemana Nejedlým. Hrdlička tehdy uvedl, že spolu hovořili o byznysu.

Zajímalo nás, jak a zda bude bývalý člen ODS Hrdlička v budoucnu ovlivňovat politiku a kam napře své síly. Ten však v pátek na tuto otázku odpověděl vyhýbavě a vůbec nereagoval na možný vstup do SPOZ. „Dávám to dohromady. Dám o sobě vědět ve správný čas. Od této chvíle jsem svobodný občan bez politických závazků a povinností. S novináři tedy začnu opět komunikovat, až se tento stav změní,“ napsal ČESKÉ POZICI Hrdlička.

Političtí podnikatelé „pomáhali“ ODS dobýt moc i v jejím zničení. Pokud dnes stejných služeb využívá SPOZ, máme se v české politice na co těšit.

Počet příspěvků: 3, poslední 12.8.2013 11:18 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.