Přepište učebnice! Do chemie oficiálně vstupují prvky s číslem 114 a 116.

Uznané prvky s atomovým číslem 114 a 116 na jméno teprve čekají.

Ikonická tabulka prvků je oficiálně bohatší o prvky s atomovým číslem 114 a 116. foto: © WikimediaČeská pozice

Ikonická tabulka prvků je oficiálně bohatší o prvky s atomovým číslem 114 a 116.

Chemik jásá, laik žasne. Nesmrtelné místo v Mendělejevově periodické tabulce prvků si vybojovalo duo nováčků: prvky s protonovým číslem 114 a 116. Ač existují pouhý mžik a jsou uměle vytvořeny v laboratořích, o jejich zařazení do slavné tabulky rozhodla mezinárodní komise chemiků a fyziků, uvedla ve středu agentura Associated Press. Na oficiální jméno a značky si ale musejí teprve počkat, byť se jim přezdívá Ununquadium (Uuq) a Ununhexium (Uuh).

Stočtrnáctka mizí za pár vteřin, prvek s číslem 116 ve zlomku sekundy.V přírodě se s nimi nesetkáte; vznikají kontrolovanými srážkami atomů. „Naše pokusy trvají mnoho týdnů a jeden atom vytvoříme asi tak každý týden,“ řekl Ken Moody, chemik z Lawrence Livermore National Laboratory, jenž se objevu zúčastnil. Nové prvky mají kraťounkou stálost: „stočtrnáctka“ mizí za pár vteřin, prvek s číslovkou 116 se zjeví pouze ve zlomku sekundy. Oba prvky vznikly spoluprací ruských a amerických vědců.

„Za posledních 250 let se do periodické tabulky vpisují nové prvky v průměru každého 2,5 roku,“ řekl listu The New York Times Paul Karol z univerzity Carnegie Mellon, jenž byl předsedou komise, která obě novinky oficiálně uznala. Přestože existují prvky 114 a 116, na jejich „sousedy“ s nižším atomovým číslem 113 a 115 se čeká. Nejsou zatím uznávány.

A jméno nejnovějších přírůstků? Očekává se nějaký název podle slavného vědce, jako se tomu stalo v případě nobelia nebo einsteinia. Posledním dosavadním prvkem bylo copernicium (112) z roku 2009 nazvané podle astronoma Mikuláše Koperníka.