Premiér Nečas razantně zasáhl v kauze Budvaru

Ministr zemědělství Petr Bendl má z dozorčí rady národního podniku odvolat svého poradce, právníka Tomáše Jindru.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Premiér Petr Nečas ve snaze uklidnit vyhrocenou a zpolitizovanou situaci kolem Budějovického Budvaru přiměl ministra zemědělství Petra Bendla, aby z dozorčí rady tohoto národního podniku odvolal svého poradce, právníka Tomáše Jindru. Premiér po analýze situace po ministrovi požaduje, aby se diskuse kolem Budvaru odpolitizovala. Proto dalším logickým požadavkem předsedy vlády je, aby všechny politicky exponované figury v dozorčí radě podniku byly nahrazeny odborníky. ČESKÉ POZICI to potvrdil dobře informovaný zdroj a následně ve středu večer po jednání vlády na tiskové konferenci i Petr Nečas. Celý proces proměny dozorčí rady Budvaru prý bude trvat pár měsíců.

Nečas s Bendlem o změnách v dozorčí radě Budvaru jednal už v pátek. Ministr to však na přímý dotaz ČESKÉ POZICI ve středu nepotvrdil. „Ne, nic takového,“ reagoval pouze. Možná i proto, že dotčeným osobám závěry schůzky s premiérem ještě nestihl sdělit. Ke změnám v Budvaru se poté vyjádřil i Nečas. „Ano, dojde k restrukturalizaci dozorčí rady Budvaru. Bude zmenšena, dojde k personální obměně, kdy tam přijdou například odborníci blízcí Národní ekonomické radě vlády,“ uvedl premiér.

Situace kolem Budvaru, tohoto takzvaného rodinného stříbra, se vyhrotila poté, co nový ministr zemědělství Bendl letos v lednu poslal svého poradce, právníka Tomáše Jindru, který je členem dozorčí rady společnosti, do Budvaru pro důležité dokumenty týkající se hospodaření podniku, což generální ředitel Jiří Boček odmítl. Problém vznikl poté, co média začala Jindru spojovat s podnikatelem Ivem Rittigem, který má v ODS značný vliv. Objevily se rovněž informace, že ministr Bendl hodlá ředitele Bočka odvolat.

Všechny politicky exponované figury v dozorčí radě Budvaru mají být v horizontu několika měsíců nahrazeny odborníky

Neuralgickým bodem kauzy Budvar se stala i auditorská firma HZ Consult, kterou ministerstvo zemědělství vyslalo do pivovaru provést audit hospodaření. HZ Consult sice byla ministerstvem zemědělství pro podobné úkoly vysoutěžená ještě před nástupem Bendla, jenže problém spočívá v tom, že tato malá auditorská společnost byla v minulosti spojována s politickými stranami (ODS a ČSSD), aférami kolem financí poslance Věcí veřejných Michala Babáka a nepřímo i s kauzou Key Investments.

Firmu HZ Consult vlastní Miloš Havránek, poloviční majitel auditorské společnosti Bene Factum, pro kterou hledá byznys právě „čaroděj“ Babák. Nelze se potom divit rozpakům, že právě auditoři HZ Consult mají provádět v Budvaru finanční kontrolu.

Na tyto zprávy reagovali politici ČSSD, KSČM i strana Jiřího Paroubka LEV 21 velice negativně. Velká část veřejnosti, ač vůbec netuší, jak podnik hospodaří, se pod heslem „Ruce pryč od Budvaru!“ instinktivně postavila na stranu ředitele pivovaru Bočka.

Bendl s Bočkem se sice po jednání začátkem února dohodli na postupu kontroly v podniku a také, že nebudou eskalovat mediální spory a k výsledkům kontroly se vyjádří až po jejím skončení, avšak premiérovi Nečasovi to zjevně nestačilo. Proto po jednání s ministrem Bendlem zvolil řešení, od něhož očekává ukončení hádek a divokých spekulací o různých záměrech politiků a takzvaných kmotrů ODS s Budvarem.

Ke kauze Budějovického Budvaru ČESKÉ POZICE publikovala sérii článků.

Počet příspěvků: 30, poslední 17.3.2012 06:19 Zobrazuji posledních 30 příspěvků.