Premiér Nečas: Jsme nevinní, jedeme dál!

Výstup ministerského předsedy spíš pochybnosti vyvolal, než rozptýlil. Kromě toho, že nebyl hospitalizován, jsme se nic nového nedozvěděli.

foto: © ČT 24Česká pozice

Celý den čekala veřejnost i politici na chvíli, kdy se k aktuální policejní razii na Úřadu vlády a dalších mnoha místech vyjádří premiér Petr Nečas. Absence oficiálních informací o tom, kde se ministerský předseda nachází a proč nereaguje mimo jiné na zadržení své blízké spolupracovnice Jany Nagyové, vyvolávala různé spekulace, dokonce o jeho zdravotním stavu. Nakonec Nečas krátce před pátou hodinou předstoupil před mikrofony a televizní kamery.

Svůj proslov zahájil famózně: „Celý dnešní den jsem pracoval na Úřadu vlády (…)“. Chybělo jen slovo „pilně“. Během dne se prý premiér pochopitelně věnoval i současné situaci a opatřování informací. První ani druhé však nemůže obstát jako vysvětlení, proč tak dlouho o sobě nedával vědět, když od časných ranních hodin probíhá v Praze a dalších několika krajích dosud největší policejní zátah tohoto druhu a když mezi zadrženými jsou i jeho nejbližší spolupracovníci.

Jako obzvlášť úsměvné v této souvislosti působí, když premiér vyzývá policii, aby co nejdříve objasnila všechny souvislosti razie – jinak prý může dojít k šíření „spekulací, polopravd a nepodložených tvrzení“. Člověk, který sám na skoro celý kritický den zmizí ze světa a kromě fám o jeho hospitalizaci se na sociální síti Twitter rozjede akce „Pomoc při pátrání po premiérovi“, by měl být na podobná vyjádření přeci jen opatrnější.

Nic nekončí, jedeme dál!

Co dál jsme se dozvěděli? Například to, že premiér nemá důvod se domnívat, že by se on sám, jeho podřízená Jana Nagyová ani další spolupracovníci dopustili jakékoli nezákonnosti. A že zátah na Úřadu vlády nesouvisí s podobnými akcemi na magistrátu a jinde.

Proč ale premiér neokomentoval do očí bijící fakt, že orgány činné v trestním řízení zřejmě musely mít dostatek důvodů k tomu, aby na Úřad vlády přišli policisté a odvedli dvě klíčové osoby z jeho týmu? Místo toho napadl orgány činné v trestním řízení kvůli tomu, že celou věc řídí jiná než místně příslušná pobočka státního zastupitelství. Navíc podotkl, že je to podobné jako v kauze Jiřího Čunka, což skutečně není zrovna etalon, na který by bylo radno se odvolávat.

Prohlášení premiéra Petra Nečase jako by mělo předobraz v projevech exprezidenta Václava Klause: „Nic nekončí, jedeme dál! Jsem nevinný, stejně jako mí spolupracovníci.“ Jen to po dnešním dni to vypadá, že mu pří té další jízdě bude pár důležitých osob chybět.

K aktuální situaci jsme vydali také komentář Jakuba Kalenského.

Počet příspěvků: 5, poslední 14.6.2013 05:54 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.