Premiér by mohl vážit reakce a Bobošíková by si neměla plést režimy

Odpověď Petra Nečase na dopis předsedkyně strany Suverenita, v němž kárá počínání Karla Schwarzenbera, je nepatřičná.

Premiér Petr Nečas nečekaně zareagoval na kritiku Jany Bobošíkové, předsedkyně mimoparlamentní strany Suverenita - Blok Jany Bobošíkové, jež se těší podpoře přibližně dvou procent voličů. Bobošíková napsala Nečasovi dopis, v němž ho vyzývá, aby se distancoval od výroků Karla Schwarzenberga na adresu kontroverzního úředníka a předsedy iniciativy D.O.S.T. Ladislava Bátory. K všeobecnému údivu, Nečas jí dal za pravdu a ministra zahraničí pokáral.

Bobošíkové se nelíbil výrok ministra zahraničí Schwarzenberga: „Jde o to, aby člověk s jeho názory (L. Bátora) nebyl na takové pozici. Ať třeba na ministerstvu řídí sklad tužek, ale zrovna personální oddělení, to je moc.“ Politička to považuje za „neuvěřitelné kádrování“ a Schwarzenberga nazvala „kádrovákem“.

Pokud Jana Bobošíková používá ve své kritice pejorativní pojem „kádrovák“, bylo by dobré připomenout, že o ní Česká televize před časem odvysílala zajímavou reportáž, v níž je zachycena jako členka Socialistického svazu mládeže, jak s červenými růžemi v létě 1985 vítá tehdejšího prezidenta a generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ Gustáva Husáka při návštěvě Staroměstské radnice v Praze. O několik desítek let později se na Husákovo prezidentské místo pokusila probojovat, když v roce 2008 kandidovala na Hrad za KSČM (neúspěšně).

Z toho lze vyvodit:

  1. Nakolik je vkusné, aby zrovna paní Bobošíková nazývala kádrovákem pana Schwarzenberga, jehož rodině komunisté zabrali majetek a donutili ji k emigraci a on sám byl v roce 1984 zvolen předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva?
  2. Nebudeme v pokušení radit panu ministerskému předsedovi, aby nevěnoval tolik pozornosti straně, jež by patrně momentálně zdaleka nepřekročila hranici potřebnou pro zastoupení v parlamentu. Premiérovu reakci lze totiž interpretovat v širším kontextu - jsme svědky nepřetržitého vymezování v rámci přeskupování sil v české politice. Je dost možné, že Suverenita uzavře před volbami spojenectví s dalšími menšími stranami a politickými iniciativami (například s D.O.S.T.). S takovým uskupením, podpořeným například těžkou váhou, jakou je prezident Václav Klaus, by bylo nezbytné počítat. Šťouch do lídra konkurenční TOP 09 je potom logický.

Související články:
Jana Bobošíková: Ve volbách do sněmovny může Suverenita získat 15 procent hlasů
Klausův budoucí politický návrat: ODS? Suverenita? D.O.S.T.? Někdo jiný?

Počet příspěvků: 4, poslední 7.10.2011 03:18 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.