Předvolební hit roku 2012? Protikorupční schránky!

Máme pro předvolební stratégy recept, který by voličům mohl zachutnat. Nápad je to neobyčejný a letí až z daleké Keni.

Ondřej Koutník 30.12.2011

Modré schránky, kam mohou občané Keni vhazovat svá upozornění na korupci, lze nalézt například na úřadech v Nairobi. foto: © Anna SálováČeská pozice

Modré schránky, kam mohou občané Keni vhazovat svá upozornění na korupci, lze nalézt například na úřadech v Nairobi.

V příštím roce nás čeká horký volební podzim. Vzpomeneme-li na kampaň ČSSD před krajskými volbami v roce 2008, můžeme se „těšit“ na další tuhý předvolební boj sociálních demokratů ve stylu celostátního referenda o současné Nečasově vládě. V kampani se určitě dostane i na vysoce aktuální téma boje proti korupci. Pokud by si snad předvolební stratégové nevěděli rady, jak protikorupční tématiku nově pojmout, máme pro ně recept, který by voličům mohl zachutnat. Nápad je to neobyčejný a letí až z daleké Keni.

Onou inspirací jsou modré schránky, do nichž Keňané vhazují oznámení s podezřením na korupční jednání. Snímek pořídila kamarádka autora tohoto textu v keňském národním muzeu v Nairobi. V ulicích a na úřadech jsou prý k vidění obdobn protikorupční boxy. I přes tato opatření však Keňa zůstává v celosvětovém žebříčku CPI – Indexu vnímání korupce na nelichotivém 154. místě (ČR je na 57. až 59. příčce).    

Jen si to představte. V ulicích a na úřadech v České republice by byly namontovány stovky schráneček. Každý by se mohl vyjádřit a své podezření na korupční jednání oficiálně oznámit. Což o to, v předvolební kampani by se návrh na vybudování takových schránek mohl stát trhákem. Zůstávají tu však některé otazníky, které by v českém prostředí mohly institut protikorupčních schránek znevěrohodnit již od samého počátku:  

  • Kdo by oznámení prověřoval, když už nyní česká policie sotva stíhá korupční případy vyšetřovat?
  • Jak by se konal výběr firmy, která by měla na starost obří dodávku a údržbu schránek? Že by po česku formou oblíbené losovačky?
  • Kdo, respektive která instituce či jaký úřad, by disponoval právem schránky vybírat?

Počet příspěvků: 2, poslední 2.1.2012 06:42 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.